Category Archives: Aktuality

Ceny vnitrostátních a mezinárodních poštovních služeb platné od 1.2.2019


Česká pošta, s.p. upravuje od 1.2.2019 nové ceny vnitrostátních a mezinárodních poštovních služeb a nové ceny písmenových známek ‚A‘, ‚E‘ a ‚Z‘. Součástí této informace je výňatek z nového ceníku, který si můžete stáhnout ve formátu XLSX.

 

 

Zdroj: Česká pošta, s.p.


 

POŠTA PRAHA 012 – HRAD


V neděli, 28.10.2018, bude na poště Praha 012 – Hrad k dipozici příležitostné razítko a R-nálepka ke 100. výročí vzniku Československé republiky.

 

Zpravodaj – Klub filatelistů 06-10 Žďár nad Sázavou


Na webových stránkách KF 06-10 si přečtěte ZPRAVODAJ Klubu filatelistů 06-10 Žďár nad Sázavou. Najdete v něm:

  • informaci o připravované výstavě 100 let státnosti na poštovních známkách,

  • nově zřízené pošty PARTNER,

  • tvorba ak. malíře Ranného ve Žďáře,

  • Francotyp pošty Žďár nad Sázavou 2 a další informace.

Zpravodaj najdete na tomto odkazu

Zdroj: KF 06-10 Žďár nad Sázavou


 

Příležitostná vlaková pošta Praha – Most


Přinášíme vám pozvánku na akci, kterou pořádá Českojiřetínský spolek. Pokud máte zájem o tuto službu, dodržujte prosím pokyny Českojiřetínského spolku, které jsou zde uvedeny.


PŘÍLEŽITOSTNÁ VLAKOVÁ POŠTA PRAHA – MOST

sběr zásilek
od středy 21.6.2017 do soboty 24.6.2017 (12:00 hod.)

v ČD Centru hlavního nádraží Praha, Wilsonova 300/8.

Zásilky budou přepraveny 24.6.2017 z Prahy do Mostu rychlíkem „R608 Bílina“


Informace o Českojiřetínském spolku najdete zde.


Další pokyny a podrobnější informace o celé akci najdete v příloze:


Upozorňujeme, že tuto akci neorganizuje Česká pošta, to znamená, že vám nezprostředkuje sběr těchto zásilek, ani přepravu zásilek.


 

AIESEC – 50 let existence v České republice


AIESEC_LOGOLetos v březnu uplyne 50 let od přijetí Československa do Mezinárodního sdružení ekonomických a obchodních vysokých škol AIESEC. Stalo se to za účasti naší delegace, ve které byli ing. Aleš Bartoš, referent mezinárodního oddělení ÚV ČSM a Miloš Motoška, student VŠE, fakulty obchodní, směr zahraniční obchod na Kongresu AIESEC v Tel Avivu.

Návrh podali zástupci AIESECu Spolková republika Německo podporováni AIESECem Finsko. 25 let AIESEC - otisk výplatního strojeČeskoslovensko bylo přijato. Letos si připomínáme 50 let od tohoto okamžiku. Tato organizace, která má za hlavní cíl výměny studentů ekonomických a obchodních směrů v mezinárodním měřítku. České sdružení bylo průlomem v době, kdy se lámaly ledy. Odborné výměny mohly začít. Místní výbory byly zřízeny na pražské VŠE a bratislavské VŠE. Organizace ustála tlaky v pozdější letech na její zrušení či omezení a existuje bez přerušení dodnes ku prospěchu ekonomické akademické obce.

Jediným filatelistickým materiálem, který tuto organizaci připomíná u nás je zatím otisk soukromého výplatního stroje (soustava Postalia) z roku 1991, který reprodukuji, vzniklý péčí Stolní společnosti výplatních otisků k 25. výročí vzniku.

Autor: ing. Ivan Leiš


 

Elektrická telegrafie na stránkách Historického obzoru


 

Sdělení oddělení známkové tvorby České pošty, s.p.


ceska_postaNa základě jednání mezi Českou poštou, s.p., známkovou tvorbou a Ing. W. Müllerem, předsedou Svazu českých filatelistů bylo v letošním roce nabídnuto, že Česká pošta umožní pořadatelům mezinárodních výstav poštovních známek objednat si na své náklady původní otisk ocelové destičky sloužící k výrobě výstavních poštovních známek. Účelem tohoto tisku je zhotovit důstojnou přílohu výstavního katalogu mezinárodní výstavy. Počet kusů těchto atraktivních příloh je totožný s nákladem výstavního katalogu. V případě mezinárodní česko-německé výstavy Chomutov šlo o 1200 ks.

Účelem spojení s výstavním katalogem je nabídnout organizátorům výstavy hodnotnou součást výstavního katalogu a návštěvníkům výstavy možnost zakoupit si katalog s pamětním listem, jehož součástí je otisk původní rytecké destičky. Česká pošta neměla a nemá v úmyslu náklad přizpůsobovat komerčnímu zájmu, ale ocenit návštěvníky mezinárodních výstav.

Podobně bude postupováno i u mezinárodní česko-slovenské výstavy Žďár nad Sázavou 2016. Příležitostné tisky vznikají na objednávku organizačního výboru mezinárodní výstavy v dohodnutém počtu jako součást výstavního katalogu a Česká pošta je tudíž nemůže a nebude distribuovat, a to ani přes zásilkovou službu „Služby filatelistům“, Karlovy Vary.

Břetislav Janík
vedoucí samostatného oddělení známková tvorba České pošty, s.p.


Chomutov_2015Informace předsedy organizačního výboru výstavy Chomutov 2015

Katalogy včetně příloh jsou vyprodány !!!

MVDr. Václav Svoboda


 

PSČ – fenomén poštovního provozu


PSČ – fenomén poštovního provozu (předchůdci, vznik a historie)


Poštovní směrovací čísla jsou velkým fenoménem poštovního provozu, který vznikl ve 40. letech 20. století. První zemí, která jej aplikovala, bylo Německo v roce 1941 (pro balíkovou službu). Od té doby se tento způsob identifikace příjemce rozšířil po celém světě a do značné míry i zdokonalil.


 

Oldřich Kulhánek, příležitostné razítko a dopisnice PM


V sobotu 28.3.2015 byla pro všechny návštěvníky Poštovního muzea v Praze otevřena příležitostná poštovní přepážka. Zájemci si na ní mohli zakoupit dopisnici PM a také si nechat otisknout příležitostné razítko, vydané k výstavě s názvem „Známky, bankovky, medaile“, které je věnována Oldřichu Kulhánkovi. Přinášíme vám ukázku poštovní dopisnice PM a příležitostného razítka.

 

Suvenýr „Ankety o nejkrásnější známku 2014“


Výsledky ankety o nejkrásnější známku za rok 2014 byly zveřejněny již koncem února 2015, nalezete je zde.