AIESEC – 50 let existence v České republice


AIESEC_LOGOLetos v březnu uplyne 50 let od přijetí Československa do Mezinárodního sdružení ekonomických a obchodních vysokých škol AIESEC. Stalo se to za účasti naší delegace, ve které byli ing. Aleš Bartoš, referent mezinárodního oddělení ÚV ČSM a Miloš Motoška, student VŠE, fakulty obchodní, směr zahraniční obchod na Kongresu AIESEC v Tel Avivu.

Návrh podali zástupci AIESECu Spolková republika Německo podporováni AIESECem Finsko. 25 let AIESEC - otisk výplatního strojeČeskoslovensko bylo přijato. Letos si připomínáme 50 let od tohoto okamžiku. Tato organizace, která má za hlavní cíl výměny studentů ekonomických a obchodních směrů v mezinárodním měřítku. České sdružení bylo průlomem v době, kdy se lámaly ledy. Odborné výměny mohly začít. Místní výbory byly zřízeny na pražské VŠE a bratislavské VŠE. Organizace ustála tlaky v pozdější letech na její zrušení či omezení a existuje bez přerušení dodnes ku prospěchu ekonomické akademické obce.

Jediným filatelistickým materiálem, který tuto organizaci připomíná u nás je zatím otisk soukromého výplatního stroje (soustava Postalia) z roku 1991, který reprodukuji, vzniklý péčí Stolní společnosti výplatních otisků k 25. výročí vzniku.

Autor: ing. Ivan Leiš


 

1 Responses to AIESEC – 50 let existence v České republice

  1. Eduard Rehberg napsal:

    V sobotu dne 7. 5.2016 byl ing. Ivan L e i š, předseda KF 00-15 společně s dalšími čtyřmi kolegy z první generace zakladatelů mezinárodní organizace AIESEC (zkratka francouzského názvu Association Internationale des Étudiants en Sciences Économique et Commnercial – česky Mezinárodní sdružení studentů vysokých škol ekonomických a obchodních)u příležitosti 50. založení AIESECu v Československu a na českém území (VŠE Praha) na slavnostním večeru na Žofíně u v e d e n do AIESEC ALUMNI HALL OF FAME CZECH REPUBLIC (Síň slávy absolventů AIESECu České republiky). Toto významné ocenění si Ivan Leiš zasloužil svou činností při založení této organizace v tehdejším Československu, aktivní činností v letech 1966 – 1970,rozvojemmístní pobočky na Vysoké škole ekonomické v Praze a prací na mezinárodním poli v organizaci AAI (AIESEC ALUMNI INTERNATIONAL – absolventská organizace AIESECu se sídlem v Bruselu) zejména v letech 2005 – 2006, kdy zastával funkci prezidenta AAI.

    Blahopřeji oceněnému jménem rodiny,přátel,spolupracovníků,i jménem svým.
    dr.E.B.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar