Liberecké ohlédnutí aneb jak sestavit filatelistický exponát


Národní komisař SČF nebo člen mezinárodní jury na světových filatelistických výstavách. V období 2009 – 2013 ředitel Evropské filatelistické asociace (FEPA). Předseda organizačních výborů Světových výstav PRAGA 2008 a PRAGA 2018. Čestný předseda Svazu českých filatelistů. Juryman pro poštovní historii. Úspěšný vystavovatel a tak dále. Výčet všech jeho funkcí či úspěchů by ovšem mohl být mnohem delší.

Stále ještě nevíte, o kom mluvíme? Pokud tipujete, že se jedná o Víta Vaníčka, máte samozřejmě pravdu.

Počet jeho přednášek v našem klubu se v roce 2022 zastavil na sedmi. V tomto kalendářním roce to bylo nejprve představení exponátu POŠTOVNÍ HISTORIE ČESKÝCH ZEMÍ 1526-1850 a před více než měsícem přednáška, která se týkala Soutěžní filatelie FIP a Evropské výstavy poštovních známek Liberec 2022.

Posledně jmenovaná přednáška obsahovala tři oblasti:

  1. Soutěžní výstavy FIP, FEPA, SČF

  2. Soutěžní filatelistické exponáty

  3. Tvorba exponátu

Pan Vaníček se zaměřil především na kvalifikaci exponátů a na práva a povinnosti vystavovatelů na výstavách. Dále pak na to, co je důležité pro tvorbu exponátu či jak porozumět bodovému hodnocení. Prezentaci k této oblasti si můžete stáhnout na níže uvedeném odkazu.


Obsahem druhé části přednášky bylo hodnocení Evropské výstavy poštovních známek Liberec 2022. Vít Vaníček jako prezident výstavní jury zhodnotil výstavu, zaměřil se na mezinárodní aktivity v průběhu výstavy a také na zahraniční účast na Evropské výstavě poštovních známek a Polar salonu Liberec 2022. Nelze opomenout ani fakt, že součástí výstavy byl i rozsáhlý čestný dvůr, na kterém se podílelo i Poštovní muzeum a PPCP (Prestige Philately Club Prague).

V závěru se pak zmínil o hodnocení exponátů a také komentoval úspěchy českých vystavovatelů. Samostatné vyhodnocení výstav jste si mohli přečíst v Informacích SČF č. 3/2022, které byly přílohou časopisu Filatelie č. 11/2022 a také jej najdete v prezentaci, kterou si můžete stáhnout na níže uvedeném odkazu.


Na závěr připojujeme ještě několik fotografií z přednášky, jež proběhla dne 3.11.2022.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar