Martin Srb


MARTIN_SRB

Nejprve pracoval jako rytec-medailér v národním podniku ZUKOV. V roce 1977 nastoupil do Státní tiskárny cenin. Právě v tomto podniku začal studovat bankovkovou grafiku a seznamovat se s díly dalších rytců. Od roku 1981 se v tomto oboru dále vzdělával pod vedením akademických malířů Karla Šafáře a Ladislava Karouška. V roce 1984 dostal povolení ředitele Národní galerie ke studiu grafických listů Václava Hollara uložených v grafické sbírce NG. Téhož roku započala i jeho spolupráce s akademickým malířem prof. Josefem Lieslerem.

DMARTIN_SRBao známkové tvorby se Martin Srb zapojil v roce 1988, kdy vznikla, za spolupráce s akademickou malířkou Radanou Hamsíkovou, jeho první poštovní známka. Do dnešních dnů vytvořil více než sto poštovních známek a přibližně stejný počet „Obálek prvního dne“. K tomuto výčtu patří například šest známek s pražskou tematikou. Tři z nich dosáhly mezinárodního ocenění. Po rozpadu Československa v roce 1993 se začal věnovat i tvorbě známek pro Slovenskou poštu. Spolupracoval s mnoha českými a slovenskými výtvarníky, v současné době zejména s manželi Libuší a Jaromírem Knotkovými a RNDr. Adolfem Absolonem. Od roku 1992 představuje své práce na mnoha výstavách a poštovní známky, na kterých se podílí, získávají četná ocenění na domácí i zahraniční scéně.

Významný rytec československých, českých a slovenských poštovních známek, zdravě ambiciózní mladý muž – Martin Srb,  se od svého vstupu do světa umělecké rytiny poštovních známek v roce 1989 (Pof. 2898, „Ochrana přírody – kuňka ohnivá“, návrh Radana Hamsíková) velmi rychle zapsal do povědomí sběratelů čs. známek a všech dalších milovníků umění poštovní známky a její rytiny. Každým dalším rokem byl pak pověřován většími úkoly a počet jím vyrytých čs. a českých známek rostl od 2 – 3 až do 8 – 9 ročně (např. v letech 2000, 2001, 2003).

V současnosti pracuje grafik a rytec Martin Srb jako designer ve Státní tiskárně cenin.


SRB_TVORBA_01 SRB_TVORBA_02 SRB_TVORBA_03
SRB_TVORBA_06 SRB_TVORBA_07 SRB_TVORBA_08

SRB_TVORBA_04 SRB_TVORBA_05

 
Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar