Monografie Adolfa Absolona


V loňském roce veřejnost dostala cenný dárek – vyšla monografie výtvarníka, malíře, ilustrátora a tvůrce poštovních známek Adolfa Absolona. Skromná publikace svou formou, ale bohatá svým obsahem je velkým přínosem nejen pro umělecké odborníky, ale i pro laickou veřejnost – je průřezem životního díla tohoto umělce.

O jejím vydání jsme informovali v příspěvku z 2.7.2014. Odkaz je zde.


Adolf Absolon se narodil v Praze 14.7.1937, vystudoval střední geologickou školu a poté obor geologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy s titulem RNDr. Pracoval ve vědeckém výzkumu a geologickém provozu, publikoval řadu odborných studií a věnoval se odborné práci v terénu. Až do roku 1988 pracoval v podniku Geoindustria. V roce 1980 se zúčastnil expedice do Ekvádoru společně s dalšími geology, botaniky, kameramany a režisérem Krátkého filmu. Cestu, která se věnovala výzkumu a průzkumu a při které navštívili i Galapágy, se věnovala hlavně průzkumům andských sopek. Po této cestě byla vydána publikace „Cesty za Hefaistem“ autorů Petra Jakeše a Jana Janíka s Absolonovými ilustracemi.

Neméně významný byl umělecký život Adolfa Absolona. Od mládí kreslil a maloval. Jak sám v publikované monografii říká: „ Začal jsem náruživě kreslit, doma, ve škole a také jsem chodil do přírody s krabicí temper a kusem lepenky. …. V 15 letech jsem měl vystavené plakáty v teplickém divadle.” Nejdříve jej zaujaly linoryty. Touto technikou vznikly první novoročenky a Ex libris. Těmi monografie Adolfa Absolona začíná. Došlo i na olejomalby – první výstava se konala v Kutné Hoře (1980), poté to byla Praha, divadlo Semafor (1984), Mariánské Lázně (1985) a opět divadlo Semafor (1988). Následovaly další – např. Jilemnice (2006).

Ilustrace knížek je další Absolonovou uměleckou odborností. První smlouvu na ilustrování knížky („Létavice a lunatici“ autora Petra Jakeše) uzavřel u Mladé fronty v roce 1977. Jeho ilustrace v odborných knížkách, ale i krásné literatuře dosáhly v průběhu let obdivuhodného počtu několika set.


ABSOLONMonografie prostě nazvaná „Adolf Absolon“ je skutečným umělcovým profilem – zahrnuje nejen zmíněné obory kreslířství a malířství, ale jde i do hloubky – přináší a na mnoha ilustracích zobrazuje iluzivní krajinářství, krajinářská podle skutečnosti, symbolické krajinářství, zátiší, triptychy, velké obrazy, ilustrace přírodovědecké, ale i krásné literatury.

Umělcova tvorba by nebyla úplná, kdybych nezmínil je tvorbu pro českou známkovou tvorbu, jejíž ukázky jsou v monografie též textem a obrázky uvedeny. Jeho vstupem do známkové tvorby bylo dne 3.5.1995 vydání známky zobrazující Pravčickou bránu – Hřensko v hodnotě 9 Hrad Rabí - Pofis č. 0851Kč společně s FDC, na které je další specialita – strom rostoucí ze skály a prosté a výrazné razítko. Od roku 1995 následovaly další kouzelné známky zobrazující přírodu, úchvatné stromy (zpívající lípa v Telecí a Žižkův dub v Podhradí) a další. Za připomínku stojí i známky k výstavě PRAGA 88 (zejména osvětlení noční Karlův Most a Ledeburská zahrada), dále Baťův kanál a Fláje. Mé srdíčko jako sběratele specializovaného sběratele potěšily dvě automatové známky (Jindřichův Hradec a Zámek Průhonice) a jako patriota předšumavské a šumavské oblasti i Absolonova poslední poštovní známka – zřícenina hradu Rabí (viz obrázek), která se křtila hned dvakrát – v Praze 27.5.2015 a v Rabí na radnici 5.6.2015. Známky jsou výraznou a významnou součástí Absolonovy tvorby – vynikají nezaměnitelným rukopisem a u barevných prací citem pro ladící kompozici připomínající zejména u poslední poštovní známky Rabí francouzské poštovní známky obdobných motivů. Rád doplňuji, že věrným dvorním rytcem Absolonových děl Absolona je Martin Srb.

RABI_KREST_20150605_16

Pohled do sálu při křtu známky Rabí – účastníci akce – představitelé různých institucí, hosté a občané, A. Absolon třetí zprava.
RABI_KREST_20150605_21

Při křtu známky Rabí v Rabí sedící: A. Absolon a Mariin Srb , stojící: E. Dušková (redaktorka rábského zpravodaje), V. Sentz (předseda KF Sušice)
Poděkování

Vážený Mistře, děkujeme za Vaši tvorbu a to nejen pro nás, filatelisty. K nacházejícím narozeninám vám přejeme vše nejlepší a hodně dalších uměleckých počinů, ale i geologických zážitků.

Monografickou práci vydal Kabinet české grafiky, U dejvického rybníčku 21, 160 09 Praha 6, www.fineart.cz v roce 2014 v nákladu 500 exemplářů. Na této adrese lze knihu objednat. Dále je možno objednávku předat na telefonním čísle 603 390 447, emailem: kabinet@fineart.cz.

Na úvodním obrázku příspěvku je titulní strana z recenzované knihy „Adolf Absolon“ (autor Martin Suchánek).

Autor textu a fotografií: Ivan Leiš


 

One Response to Monografie Adolfa Absolona

 1. Monografie Adolfa Absolona, vydaná v r.2014 Kabinetem české grafiky napsal:

  Dobrý den,
  velmi mě zaujalo povídání o Adolfu Absolonovi v dnešním pořadu ČT “Z Metropole”.
  Vzhledem k tomu, že v mém věku (77 let) už se člověk snaží věci likvidovat, a ne nakupovat např. další, byť krásné a zajímavé publikace,obracím se na Vás s prosbou, kde bych dostala možnost do publikace nahlédnout a beze spěchu si vychutnat její obsah.
  Prosím o odpověď mailem, nebo možno i telefonicky, pokud to pro Vás bude jednodušší.
  Děkuji předem za pochopení.
  Marie Veselá, Praha 6, Na Vypichu 28 (235 360 334)

   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Poštovny v Čechách povoleny před 115 lety

Dipl. technik Mil. Míka, předseda KF 00-65 v článku „ÚVODEM“ otištěném ve zpravodaji POŠTOVNY č. 1/1980  

Návštěva internetových muzeí

Čas od času se vyplatí zajít si prostřednictvím svého počítače na virtuální návštěvu internetových muzeí. Občasně na zajímavá muzea, která...

Elektrická telegrafie na stránkách Historického obzoru

 

Zavřít