Monografie Adolfa Absolona


V loňském roce veřejnost dostala cenný dárek – vyšla monografie výtvarníka, malíře, ilustrátora a tvůrce poštovních známek Adolfa Absolona. Skromná publikace svou formou, ale bohatá svým obsahem je velkým přínosem nejen pro umělecké odborníky, ale i pro laickou veřejnost – je průřezem životního díla tohoto umělce.

O jejím vydání jsme informovali v příspěvku z 2.7.2014. Odkaz je zde.


Adolf Absolon se narodil v Praze 14.7.1937, vystudoval střední geologickou školu a poté obor geologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy s titulem RNDr. Pracoval ve vědeckém výzkumu a geologickém provozu, publikoval řadu odborných studií a věnoval se odborné práci v terénu. Až do roku 1988 pracoval v podniku Geoindustria. V roce 1980 se zúčastnil expedice do Ekvádoru společně s dalšími geology, botaniky, kameramany a režisérem Krátkého filmu. Cestu, která se věnovala výzkumu a průzkumu a při které navštívili i Galapágy, se věnovala hlavně průzkumům andských sopek. Po této cestě byla vydána publikace „Cesty za Hefaistem“ autorů Petra Jakeše a Jana Janíka s Absolonovými ilustracemi.

Neméně významný byl umělecký život Adolfa Absolona. Od mládí kreslil a maloval. Jak sám v publikované monografii říká: „ Začal jsem náruživě kreslit, doma, ve škole a také jsem chodil do přírody s krabicí temper a kusem lepenky. …. V 15 letech jsem měl vystavené plakáty v teplickém divadle.“ Nejdříve jej zaujaly linoryty. Touto technikou vznikly první novoročenky a Ex libris. Těmi monografie Adolfa Absolona začíná. Došlo i na olejomalby – první výstava se konala v Kutné Hoře (1980), poté to byla Praha, divadlo Semafor (1984), Mariánské Lázně (1985) a opět divadlo Semafor (1988). Následovaly další – např. Jilemnice (2006).

Ilustrace knížek je další Absolonovou uměleckou odborností. První smlouvu na ilustrování knížky („Létavice a lunatici“ autora Petra Jakeše) uzavřel u Mladé fronty v roce 1977. Jeho ilustrace v odborných knížkách, ale i krásné literatuře dosáhly v průběhu let obdivuhodného počtu několika set.


ABSOLONMonografie prostě nazvaná „Adolf Absolon“ je skutečným umělcovým profilem – zahrnuje nejen zmíněné obory kreslířství a malířství, ale jde i do hloubky – přináší a na mnoha ilustracích zobrazuje iluzivní krajinářství, krajinářská podle skutečnosti, symbolické krajinářství, zátiší, triptychy, velké obrazy, ilustrace přírodovědecké, ale i krásné literatury.

Umělcova tvorba by nebyla úplná, kdybych nezmínil je tvorbu pro českou známkovou tvorbu, jejíž ukázky jsou v monografie též textem a obrázky uvedeny. Jeho vstupem do známkové tvorby bylo dne 3.5.1995 vydání známky zobrazující Pravčickou bránu – Hřensko v hodnotě 9 Hrad Rabí - Pofis č. 0851Kč společně s FDC, na které je další specialita – strom rostoucí ze skály a prosté a výrazné razítko. Od roku 1995 následovaly další kouzelné známky zobrazující přírodu, úchvatné stromy (zpívající lípa v Telecí a Žižkův dub v Podhradí) a další. Za připomínku stojí i známky k výstavě PRAGA 88 (zejména osvětlení noční Karlův Most a Ledeburská zahrada), dále Baťův kanál a Fláje. Mé srdíčko jako sběratele specializovaného sběratele potěšily dvě automatové známky (Jindřichův Hradec a Zámek Průhonice) a jako patriota předšumavské a šumavské oblasti i Absolonova poslední poštovní známka – zřícenina hradu Rabí (viz obrázek), která se křtila hned dvakrát – v Praze 27.5.2015 a v Rabí na radnici 5.6.2015. Známky jsou výraznou a významnou součástí Absolonovy tvorby – vynikají nezaměnitelným rukopisem a u barevných prací citem pro ladící kompozici připomínající zejména u poslední poštovní známky Rabí francouzské poštovní známky obdobných motivů. Rád doplňuji, že věrným dvorním rytcem Absolonových děl Absolona je Martin Srb.

RABI_KREST_20150605_16

Pohled do sálu při křtu známky Rabí – účastníci akce – představitelé různých institucí, hosté a občané, A. Absolon třetí zprava.
RABI_KREST_20150605_21

Při křtu známky Rabí v Rabí sedící: A. Absolon a Mariin Srb , stojící: E. Dušková (redaktorka rábského zpravodaje), V. Sentz (předseda KF Sušice)
Poděkování

Vážený Mistře, děkujeme za Vaši tvorbu a to nejen pro nás, filatelisty. K nacházejícím narozeninám vám přejeme vše nejlepší a hodně dalších uměleckých počinů, ale i geologických zážitků.

Monografickou práci vydal Kabinet české grafiky, U dejvického rybníčku 21, 160 09 Praha 6, www.fineart.cz v roce 2014 v nákladu 500 exemplářů. Na této adrese lze knihu objednat. Dále je možno objednávku předat na telefonním čísle 603 390 447, emailem: kabinet@fineart.cz.

Na úvodním obrázku příspěvku je titulní strana z recenzované knihy „Adolf Absolon“ (autor Martin Suchánek).

Autor textu a fotografií: Ivan Leiš


 

One Response to Monografie Adolfa Absolona

  1. Monografie Adolfa Absolona, vydaná v r.2014 Kabinetem české grafiky napsal:

    Dobrý den,
    velmi mě zaujalo povídání o Adolfu Absolonovi v dnešním pořadu ČT „Z Metropole“.
    Vzhledem k tomu, že v mém věku (77 let) už se člověk snaží věci likvidovat, a ne nakupovat např. další, byť krásné a zajímavé publikace,obracím se na Vás s prosbou, kde bych dostala možnost do publikace nahlédnout a beze spěchu si vychutnat její obsah.
    Prosím o odpověď mailem, nebo možno i telefonicky, pokud to pro Vás bude jednodušší.
    Děkuji předem za pochopení.
    Marie Veselá, Praha 6, Na Vypichu 28 (235 360 334)

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Velikonoční razítko - Kraslice (25.3. - 28.3.2024)
This is default text for notification bar