Od červené k modré


od_cervene_k_modreKolega Vladimír Vrbata mne často zásobuje skutečnými zajímavostmi, zejména z oboru výplatních otisků. V posledních dnech jsem od něj obdržel tři výplatní otisky stejného uživatele firmy EVROFIN, subjektu, který v Česku (a na Slovensku) zastupuje největšího současného výrobce výplatních strojů v Evropě.

Zobrazené výplatní otisky vznikly v rozmezí let 2005 – 2015 a patří do soustavy firmy Neopost a jsou digitální konstrukce. Jejich řetězec lze směle nazvat „Od červené k modré“. Jedná se o typy

  1. TDG 4c (velká trubka ve VR),

  2. TDG 4b (malá trubka ve VR),

  3. TMBR 1 (modrý s matrixem).

U prvních dvou pozorný sběratel najde celou řadu odlišností při srovnání. Je více než pravděpodobné, že před rokem 2005 uživatel výplatního stroje Neopost – firma Evrofin měla výplatní stroje buď elektronické či digitální konstrukce (typy T6 a TDG 3 a TDG 4a). Pokud sběratelé tyto otisky doplní, bude celý řetězec poštou prošlých výplatních otisků tohoto uživatele úplný. Specializovaný sběratel by měl doplnit i předváděcí otisky, zkusmé otisky a možná že i eseje, pokud se při návrzích a rytí štočků označení oprávněného uživatele vyskytly (to je pouze hypotéza). Bylo by zajímavé zjistit i autory návrhů otisků a jejich rytce. To už je však téma pro zaníceného sběratele, pro kterého se staly nové české výplatní otisky osudem. Najde se?

Kolegovi Vladimíru Vrbatovi děkuji za tři zajímavé otisky, těším se na další
a oceňuji jeho konsistentní a dlouhodobý přístup k výplatnímu otiskářství.

Autor: Ivan Leiš


 

3 Responses to Od červené k modré

  1. Vrbata Vladimír napsal:

    Modrý VO se rozlišuje pro doporučenou a obyčejnou listovní zásilku. Bude se sledovat každý zvlášt?
    Zdraví Vrbata

     
  2. Vrbata Vladimír napsal:

    Vážený pane Leiši,
    děkuji mnohokrát za vypracování postupu sbírání těchto VO.
    Zdraví VV

     
  3. Ivan Leis napsal:

    Dobrý večer, pane Vrbato,

    rád jsem řetězec vámi vysbíraných otisků uživatele Evrofin zpracoval. Zobrazované modré otisky jsou typologicky v naší sběratelské soustavě jediné. Otisky s různými nastavitelnými údaji (např. druh zásilky – OLZ, R atd. – viz přehled) jsou pouhými variantami výplatního otisku a nemůže mu být přiřazeno typové či podtypové číslo. Jinak viz též definice otisku výplatního stroje, které lze najít v článcích ve filatelii (např. Bouška M., Problematika specializovaného sbírání otisků výplatních strojů a typologie, Filatelie 14, 15, 16/1977) anebo část definic u všech katalogů Bouška – Leiš i Bouška či Leiš). Varianty jsou ve vztahu zejména k prvních výlatních strojů Francotyp na území Československa, ale dají se s trochou vůle vztáhnout i na další období a soustavy). Přeji hodně sběratelských zážitků.
    Ivan Leiš

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nová emise známek – 9.10.2024
This is default text for notification bar