Pošty u státních hranic


Když slyšíme pojem hraniční pošta, v první řadě nás napadne pošta zabývající se zpracováním zásilek ve styku s cizinou, tedy pošty vyclívací a vyměňovací. Takové u nás máme tři – Břeclav 120, Cheb 120 a Praha 120. Jak ta břeclavská, tak i ta chebská jsou ovšem od vlastních hranic dost vzdálené. Zkusme si ale povšimnout běžných pošt či poštoven, které svoji polohou leží ve skutečně blízkosti státních hranic.

Z těch současných je to v první řadě poštovna na Sněžce, která leží v samé blízkosti hraničních kamenů. Pošta v Bílé Vodě u Javorníka, stejně jako partner v Moldavě leží na hraničních komunikacích a od vlastních hranic je dělí pouhých 40, resp. 60 m. Podobně i pošta v Hřensku, tu dělí od německých hranic probíhajících středem toku Labe pouhých 90 m. Mezi ty velmi blízké hranicím je nutno počítat i některé pošty zrušené. V první řadě je to pošta v Chomýži (zrušená v roce 1977 jako Krnov 4), zde je to pouhých 10 m. Podobně pošta v Sidonii (zrušená v roce 2012 jako Brumov-Bylnice 3), ta ležela pouhých 60 m. od nové hranice se Slovenskem. Absolutní rekord ovšem drží pošta Železná Ruda 2 (uzavřená v roce 1938 a zrušená 1947), ta pracovala ve společné českobavorské nádražní budově a středem uvedené budovy přímo probíhala a dodnes probíhá státní hranice.

Pod hranici 500 metrů od hranic lze evidovat celkem 56 současných i zrušených pošt či poštoven. U mnohých lze vzdušnou vzdálenost od hranic exaktně zjistit, u těch v minulosti zrušených to lze jen odhadovat podle vzdálenosti středu lokality od hranice. V přiložené tabulce jsou pošty vzdálené do 100 metrů označeny žlutě. Některé zaniklé obce byly podle starých map takřka přilepeny na státní hranici a i u nich tedy lze předpokládat vzdálenost poštovní služebny od hranice velmi krátkou – v tabulce jsou označeny zeleně. U těch ostatních lze s jistotou předpokládat vzdálenost k hranici pod 500 metrů.


Na odkazu uvedeném níže si můžete stáhnout tabulku s přehledem pošt na státní hranici:


Některé obce ležící v těsné blízkosti státní hranice byly za minulého režimu plánovitě likvidovány a tak s nimi zanikly i jejich pošty či poštovny. Takovéto případy jsou v tabulce označeny jako zmizelé.

Chomýž

Dnes již zrušená pošta v Chomýži (Krnov 4) sídlila v domě č. 2 v Poštovní ulici na břehu říčky Opavice, jejímž tokem prochází státní hranice s Polskem – pošta je vzdálená od hranice cca 10 m.

Bílá Voda

Pošta v Bílé Vodě leží prakticky přímo na hranici, křovím vlevo již probíhá státní hranice s Polskem – pošta je vzdálená od hranice cca 40 m.

 

Hřensko

Pošta v Hřensku leží na pobřežní komunikaci a státní hranice s Německem probíhá středem toku Labe vpravo – pošta je vzdálená od hranice cca 90 m.

 

Moldava

Pošta partner v Moldavě leží na hraniční komunikaci, státní hranice s Německem probíhá podél železnice pod mostem v pozadí – pošta je vzdálena od hranice cca 60 m.

 

Sidónie

Dnes již zrušená pošta v Sidonii (Brumov-Bylnice 3) sídlila v budově vlevo a státní hranice se Slovenskem probíhá říčkou Vlárka v křoví vpravo – pošta je vzdálená od hranice cca 60 m.

 

Sněžka

Poštovna na vrcholu Sněžky leží v nadmořské výšce 1603 m. skutečně blízko od polské hranice – poštovna je vzdálená od hranice cca 15 m.

Raupenberg

Přímo na státní hranici s Německem 2,5 km západně od Lobendavy pracovala za války poštovna Raupenberg v dnes již dávno zbouraném hostinci.


Železná Ruda

Pošta Železná Ruda 2 pracovala v pravé části společné českobavorské nádražní budovy Železná Ruda – Alžbětín. Státní hranice probíhající středem budovy (rozdílná barva střech) je patrná i v dlažbě perónu, kde jí vyznačuje červená čára a probíhá kupodivu i středem zelených dveří napříč budovou.

  

Ukázka několika celistvostí z výše uvedených pošt.

Autor příspěvku: Jiří Kratochvíl


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar