Tchajpej filatelistická (3)


V minulém pokračování jsme vstoupili do několikapatrové budovy tchajpejského Poštovního muzea v Tchaj-peji. Její druhé a třetí patro je víc než lákavé pro vyznavače poštovní historie, proto toto pokračování je vyhrazeno pro:


ZASTAVENÍ V POŠTOVNÍM MUZEU (u exponátů poštovní historie)


Kurýrní služby ve starověké Číně

Tato sekce přibližuje čínský kurýrní systém, jehož vznik je zaznamenán před více jak dvěma tisíci lety. Vznikl, aby doručoval exkluzivně politické a vojenské zprávy vládnoucích eli. Nebyl určen pro širokou veřejnost. Služby užívané v době Severosungské dynastie se rozdělovaly na tři kategorie – rychlé (kurýr běžel), expresní (kurýr užíval dopravní prostředky) a běžné (kurýr šel). Zásilky se rozdělovaly barevně na tři druhy – zlaté, zelené a červené podle významu a pokynů pro doručení. Zvonce oznamovaly pohyb kurýrů. Zajímavý je i způsob důkazů týkající se autentičnosti dokumetů (půlené záznamy).

Rané poštovní služby na Tchajwanu (nový poštovní služby nabízené veřejnosti guvernérem Liu-Ming-Chuanem)

Dynastie Ming zavedla nový systém doručování zásilek. Pošta byla doručována mezi poštovními stanovištěmi („pu“). Systém aplikoval guvernér Liu-Ming Chuan v roce 1888. Poštovní úřady byly zřízeny v Tcha-peji a v Tchaj-nanu. Mezi těmito dvěma místy bylo zřízeno několik poštovních stanic. Tyto služby byly nabídnuty i široké veřejnosti. Známky Formosy a poštovně komerční známky byly vydány pro oficiální a všeobecnou poštu. Tento systém začal fungovat osm let před zřízením Čínské imperiální pošty. V roce 1888 uvedený guvernér zadal vytištění známek v Londýně pod známým názvem „Drak a a kůň“. Tyto známky však nebyly nikdy užity jako výplatné na korespondenci. Po přetisku těchto známek se užívaly jako vlakové jízdenky, neboť na zřízenou trať mezi Tchaj-pejí a Keelungem se nestačily vytisknout do zahájení provozu. Tato skutečnost je unikátní, rozhodně v Číně, ale možná i v ostatních zemích světa. Exponáty v této sekci přibližují i doporučenou poštu ve starověké Číně, zajišťovala je soukromá pošta „Min Hsin Chu“ působící za císaře Yong Le (mingská dynastie). V té době se už rozlišovaly pozemní zásilky, doporučené a peněžní. Expresní byly označovány kuřecími peříčky. Poplatky byly placeny odesílateli, nebo příjemci či oběma současně.

Moderní čínské poštovní služby pro veřejnost (Dynastie Ching)

V roce 1878 na základě rady Sira Roberta Harta, generálního inspektora Císařské celní služby rozhodl císařský dvůr o autorizaci Čínskému císařskému celnímu úřadu poskytovat poštovní služby pokusně veřejnosti. Čínská imperiální pošta byla zřízena oficiálně v roce 1897.

Expozice uniforem

Tato expozice přibližuje uniformy mnoha zemí. I tchajwanské, které jsou zelené. Barva má svůj význam: „poštu doručují kurýři v zelené jako důkaz opravdové lásky“.

Expozice strojů a přístrojů užívaných v poštovním provozu

Tato sbírka je velmi rozsáhlá, mezi ně patří i třídící stroj, razítkovací a výplatní stroje (kromě dalších zajímavých exponátů tohoto druhu).

Expozice poštovních schránek

Skutečně rozsáhlá sbírka schránek nejen tchajwanské provenience, ale i z celého světa. Najdeme zde řadu schránek či v některých případech i schrán (např. na balíky z roku 1958), převládající barva je „láskyplná“ zelená. Zajímavým exponátem v této sekci je samoobslužný poštovní kiosk (automat ve formě stánku) z roku 1952 (první použitý). Byl umístěn v prostoru Národní tchajwanské univerzity. Automat po zaplacení vydával známky a vracel drobné. Existovaly další dva automaty. Automaty byly staženy v roce 1958. Sbírka představuje i nejstarší čínskou poštovní schránku na stojanu, která byla instalována v roce 1906. Barva, jak jinak, opět zelená s dračími ozdobami (použita i barva žlutá).

Exponáty mají další zajímavosti – ukazují prakticky úplný seznam a fotografický přehled sídel UPU a další pozoruhodnosti na všech poschodích, a pochopitelně i na tomto jsou stojany s gumovými příležitostnými a propagačními kašety.

Autor textu a fotografií: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar