Ukrajinská pošta v Praze


Poštovní historie – jak je sledována našimi historiky i běžnými zájemci o tento obor – se samozřejmě prvořadě týká poštovních služeb provozovaných běžnou sítí našich pošt. V historii jsme už ovšem zaznamenali i řadu jiných poštovních služeben, které nebyly určeny široké veřejnosti. Připomeňme si jen třeba polní pošty za I. světové války, polní pošty za mobilizace v roce 1938, nebo německou služební poštu za protektorátu Deutsche Dienstpost Böhmen und Mähren. Všechny tyto zvláštní druhy poštovních služeben se samozřejmě staly součástí naší poštovní historie.

Nyní se v naší denní praxi objevuje opět zcela nová poštovní služebna, pracující mimo síť služeben České pošty. Svou pobočku si v české metropoli otevřela ukrajinská pošta Nova Post, která klientům slibuje doručování balíků a písemností mezi ČR a Ukrajinou. Bude mít celotýdenní provoz, fungovat tedy bude i o víkendu a ve všední den bude otevřeno až do osmi večer. Ještě letos chce expandovat do Brna, nové pobočky mají vyrůst v brzkých dnech i v Praze na Florenci. Od nynějška mohou Ukrajinci žijící v České republice snadno posílat zásilky domů na Ukrajinu a stejně tak přijímat balíky, dokumenty a dokonce i cargo náklad.Tato nová služebna sídlí v Praze 4 – Krči v ulici Pod Višňovkou č. 29/1664, nedaleko od Thomayerovy nemocnice. Její název je NOVA POST 1, což předznamenává číselné označování jejích dalších poboček. Česká republika se stala čtvrtou zemí EU, ve které soukromá společnost Nova Post otevírá své pobočky. Před vstupem na český trh společnost zahájila činnost také v Polsku, Litvě a Moldavsku. „V letošním roce otevřeme další pobočky Nova Post v Praze a v Brně a investujeme tři miliony korun do rozvoje společnosti v České republice.” uvedl Vyacheslav Klymov, spolumajitel skupiny Nova Post. • Cena doručení dokumentu je 250 korun,

 • balík do dvou kilogramů za 300 korun,

 • do deseti kilogramů za 450 korun,

 • do 30 kilogramů pak zaplatí zákazník 750 korun.

Je možné zaslat balík do jedné tuny, přičemž se platí za každý kilogram 25 korun. Doba dodání je podle společnosti od pěti dní. Podle vedoucích Nove Pošty se vstupem na český trh otevřou možnosti i pro české firmy.

„Chceme být mostem mezi Českou republikou a Ukrajinou,“ řekl šéf firmy. Nova Pošta chce nabídnout českým e-shopům doručování zásilek na Ukrajinu a českým zákazníkům zase více zpřístupnit ukrajinské on-line obchody.

Jiří Kratochvíl (text a fotografie)


 

3 Responses to Ukrajinská pošta v Praze

 1. Michal Marek napsal:

  Začátek konce… 😓

   
 2. Milan Vyskočil napsal:

  Skvělé! Jen víc takových.

   
 3. František Kutzendörfer napsal:

  Zdravím.
  Chtěl bych koupit ukrajinské poštovní známky (aršík)s tematikou Galicia, Bandera nebo Azov.Předem děkuji.

  Kutzendörfer František

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Regionální přítisk České pošty – Ostrava II - 15.4.2024 (pondělí)
This is default text for notification bar