70 let poštovního výplatního stroje u nás (1946)


70_STROJ_01Na pražské poště PRAHA 1 byl s největší pravděpodobností koncem roku 1946 uveden do provozu první výplatní stroj švýcarského výrobce HASLER. První a doposud jediný veřejně publikovaný otisk nese datum 15.XI.1946. Jednalo se o první o první výplatní stroj v provozu pošty. Zároveň byl prolomen monopol firmy FRANCOTYP, která dodávala výplatní stroje do tehdejšího Československa a následných státních celků od roku 1926, pokud nepočítáme doposud nalezené čtyři stroje německé soustavy POSTALIA, které byly dovezeny z Německa na tehdejší zabrané území v Sudetech počátkem 40. let. Později k nám bylo dovezeno a uvedeno do provozu i několik dalších strojů. To je však jiná historie.

Výplatní stroje v provozu pošt byly povoleny Věstníkem ministerstva pošt č. 54 z 29.10.1946. Uvádí se v něm: „Poštovní úřady jsou postupně vybavovány poštovními výplatními stroji. V otisku takového stroje je denní a výplatní razítko jako v otisku výplatního stroje používaného odesílateli poštovních zásilek, není však v něm označení oprávněného uživatele.“ Dále se ve Věstníku uvádí: „… některé stroje jsou zařízeny zvláště na přijímání doporučených zásilek. Otiskují na zásilky kromě výplatního a denního razítka ještě obrazec na způsob doporučené zásilky.“

První poštovní výplatní stroj měl výplatní razítko ve tvaru „motýlka“ ( tak byl pojmenován sběrateli) či „větrné růžice“ (autorem tohoto spojení je údajně dr. O. Růžička z MPT, tento název se objevuje i v interních materiálech MPT). Tento výplatní stroj mohl orážet zásilky i „doporučeným obrazcem“, který měl v sobě velké „R“, název pošty „PRAHA 1“ a číslo zásilky „Nr XXXXX“.

Jak je to u výplatních strojů obvyklé, i tyto počátky byly zahaleny do hávu několika záhad, které se snad jednou objasní. U tohoto stroje (strojů?) je známo několik málo otisků. Katalog Bouška+Leiš z roku 1983 je označuje jako „raritní“ (dvě RR). Otisk s datem 15.XI.46 je vůbec prvním poštovním otiskem v Praze, ale i v celé tehdejší Československé republice (reprodukce je zmenšená).


Otázky:

  1. Byl dovezen jen jediný stroj HASLER či bylo strojů více?

  2. Jaká byla hraniční data prvního a posledního použití (před změnou výplatního razítka)?

  3. Dovolovala konstrukce stroje vypínat doporučený obrazec anebo nikoliv?

V tomto ohledu se těším na výsledky bádání bratislavského sběratele Ing. M. Bachratého, který před časem sepsal velice zajímavý článek s touto tématikou.


K tomuto článku připojuji i dvě celistvosti s výplatním otiskem (bez doporučeného obrazce) z roku 1947.

70_STROJ_03 70_STROJ_02

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nový digitální štoček – MS v ledním hokeji 2024 a setkání Olympsportu - 27.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar