Den české filatelie 2015 v Poštovním muzeu – fotogalerie


V úterý dne 10. listopadu 2015 se příznivci české filatelie sešli na tradičním setkání v Poštovním muzeu v Praze. Jako obvykle i tentokrát měla tato událost bohatý program. Dopolední přednášky s názvem „Novinky ve znalecké činnosti ve vztahu vystaveným v PM“ se zhostil JUDr. Ing. František Beneš, CSc.

postovnimuzeumÚčastníky pozdravil jménem muzea ředitel PhDr. Jan Novotný doprovázený ředitelem odboru vnitrostátním a mezinárodním Mgr. Ondřejem Veselským, pod něhož nově spadá i PM. Oba pozdravili přítomné. Poté se ujal slova Mgr. Tomáš Kavka, PhD., který seznámil účastníky DČF s činností PM za rok 2015 i s výhledem na rok 2016. Bilance je víc než bohatá. Poštovní muzeum se nesoustřeďuje svým akcemi a výstavami na Prahu respektive na Vyšší Brod, kde má PM svou pobočku, ale i na jiná místa v republice například formou putovní výstavy „Pošta za Velké války“. Momentálně si ji mohou prohlédnou zájemci v Muzeu Lamberské stezky v Žihobcích (do 8. 1. 2016).

Den České filatelieZajímavé byly i výstavy a Muzejní noc, na které se sešlo skoro 800 účastníků. Muzeum vydalo i publikaci o polních poštách za Velké války, která byla oceněna Ministerstvem kultury (křest proběhl v Památníku na Vítkově a na stránkách jsme přinesli fotoreportáž). Zajímavý byl i program ve Vyšším Brodě. Od září se stálou pracovnicí (lektorka, produkční) a členkou vedení stala i MgA. Denisa Sedláková, která kromě jiných funkcí bude mít na starosti i pedagogickou činnost v PM a interaktivní dětský program. I v příštím roce nás čekají zajímavé akce – kromě jiného i výstava výtvarníků manželů Knotkových.

Závěrem svého vystoupení nás Mgr. T. Kavka informoval o ukončení pracovního poměru v PM k 1.12.2015 a odchodu do Týniště nad Orlicí, kde bude pracovat v kulturním sektoru, a to po více jak pěti letech. Za jeho činnost, kterou vykonal pro popularizaci poštovní historie mu patří dík sběratelů poštovní historie. Dopolední program uzavřela Mgr. Adéla Hončová, kurátorka výstavy o Václavu Zapadlíkovi s příznačným názvem „Známky s vůní benzínu“. Exponáty (návrhy známek, razítek doplněné trojrozměrnými exponáty) byly zajímavým zpestřením.

Odpolední část začal volnou prohlídkou muzea následovaná komentovanou prohlídkou výstavy „Holubí pošta“, se kterou nás seznámili Mgr. Tomáš Kavka, PhD. a Mgr. Martin Jahoda. Vyhlášena byla „Anketa o nejkrásnější FDC roku 2014“ a konala se autogramiáda výtvarníků L. a J. Knotkových a rytce M. Srby. Další autogramiádu měl R. Vonášek, fotbalista a chovatel holubů následovaná přednáškou tohoto fotbalového internacionála a chovatele holubů, který hovořil o zkušenostech s chovem v České republice a zahraničí.


Fotogalerii si můžete stáhnout ve formátu ZIP:

Autor textu a fotografií: Ing. Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar