Elektronický výplatní stroj Quadient IS 350 Olympsportu a jeho první tři digitální štočky


Na základě informace předsedy spolku Olympsport ČR Ing. Josefa Kočího sdělujeme, že Olympsport se rozhodl zásadním způsobem řešit novou situaci, kdy Česká pošta již od začátku tohoto roku neumožňuje spolkům, klubům a dalším institucím využívat možnosti příležitostných a propagačních štočků ve výplatních a orážecích strojcích Postalia a příležitostných motivů (digitálních štočků) v elektronických výplatních strojích Neopost, resp. Quadient na poštách.

Je známo, že Olympsport poměrně často využíval takových možností k propagaci úspěchů československého a českého sportu a olympijské myšlenky. Byl to právě Olympsport, který zadal používání prvního příležitostného digitálního štočku do elektronického výplatního stroje Neopost, a to na poště Plzeň 1 ve dnech 11. – 18.5.2019 ke střeleckému turnaji 50th Grand Prix of Liberation Plzeň 2019 (obr. 1). Jednalo se tedy o první příležitostný modrý výplatní otisk stroje v užívání pošty a o první položku v databázi, kterou vede Klub filatelistů, sběratelů specializovaných oborů, 00-15 Praha na těchto webových stránkách. Tato databáze byla, bohužel, ke dni 30.12.2022 uzavřena poslední, a to 44. položkou.

Olympsport chce pokračovat v přispívání kvalitními filatelistickými a poštovně-historickými artefakty se zajímavými a aktuálními otisky do sbírek a exponátů svých členů i dalších zájemců a proto si pořídila vlastní elektronický výplatní stroj Quadient IS 350, jehož otisky nesou licenční číslo L87003727. Stroj byl uveden do provozu dne 3.3.2023 a jako první byl vedle digitální známky využit „digitální štoček“ s názvem OLYMPSPORT, historickým logotypem a adresou webových stránek (obr. 2). S využitím tohoto „digitálního štočku“ se počítá i pro běžnou korespondenci Olympsportu a další příležitosti.

Další dva digitální štočky jsou již ryze příležitostnými motivy. Byly použity dne 24.3.2023 k připomenutí 75 let od zimních olympijských her 1948 v St. Moritz (obr. 3) a u příležitosti účasti českého týmu na prestižním turnaji World Baseball Classic v Tokiu (obr. 4). Spolek Olympsport chce stejně jako v minulosti využívat možnosti takových příležitostných otisků v omezené míře. Modré výplatní otisky Olympsportu budou postupně uveřejňovány v databázi otisků licence L87 na této webové adrese.

Artefakty s těmito digitálními otisky získávají členové spolku v rámci novinkové služby. Členství a účast v novinkové službě lze dojednat e-mailem zaslaným na adresu spolku olympsport@olymp-sport.cz. Případné přebytky těchto materiálů pak budou nabízeny ostatním zájemcům na tomto webu.

Z podkladů spolku Olympsport ČR zpracoval Ing. Pravoslav Kukačka


 

1 Responses to Elektronický výplatní stroj Quadient IS 350 Olympsportu a jeho první tři digitální štočky

  1. Ivan Leiš napsal:

    Vynikající řešení ve všech ohledech. Držím palce, ať vydrží. I jiné naše filatelistické entity by mohly jít touto pro filatelisty záslužnou
    cestou.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar