Frank Albert Sinatra – 100 let od narození


Nebývá zvykem, abychom připomínali životní milníky osobností z nefilatelistického života, nicméně děláme výjimky. Výjimka nakonec potvrzuje pravidlo. Doposud jsme výjimkou učinili v osobnosti Jana Wericha pro jeho lidství a moudrost v těžkých dobách. Nicméně jsme se zachovali filatelisticky a přidali k němu výplatní otisk s jeho připomínkou. Nejinak to je i v případě Franka Alberta Sinatry, jehož narození si připomínáme 12.12.2015 (100 let). Tento nejpopulárnější zpěvák  a nejvlivnější hudební umělec 20. století věnující se jazzu, swingu a tradičnímu popu se narodil v Hobokenu, New Jersey italským imigrantům do Ameriky (otec: Antonio Martino Sinatra zvaný „Marty“ a matka: Natalina Ganaventa zvaná „Dolly“). Aktivnímu zpívání se věnoval v letech 1935 – 1995. Za jeho života se prodalo 150 miliónů desek. Zemřel v Los Angeles, Ca. dne 14.5.1998. Jeho osobnost si připomínáme filatelistickým materiálem – dvacetiblokem známek vydaných v roce 2007 v USA a dvěma FDC s domicilem tištěného razítka z NYC a LV.

Není známo, zda někdy sbíral poštovní známky a další artefakty filatelie či poštovní historie. Dopisů zcela jistě dostával mnoho. Schovával si je? Též nemáme povědomost. Nicméně sběratelem byl – zajímal se o modely železnic a železničních lokomotiv a vozů. Zcela jistě v jedné soupravě jeho vlaku na železnici uložené a zprovozněné v suterénu jeho vily v Palm Springs byl připojen i vůz americké vlakové pošty …


Jeho slova, která nám vedle kouzelných nahrávek zůstávají nám zůstanou vzpruhou do našich dní (Otištěno v knize „Jak se nosí klobouk“ autora Billa Zehmeho):

Myslím, že mým úkolem je sdělit lidem to, co sám vím.
Stálo mne to moc a moc času a já si to nechci vzít do hrobu.


Povzbudivá jsou i slova Pavla Bobka jednoho z překladatelů této knihy z března 2000:

Stále si říkám, že kdyby mne jako Robinsona vysadili na pustém ostrově
a povolili mi s sebou vzít jednu gramofonovou desku,
pak by to byla deska s Frankem Sinatrou.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nová emise známek - 2.10.2023
This is default text for notification bar