Svět výplatních otisků


Výplatní otisky a jejich použití v poštovním provozu přináší prakticky každý den řadu zajímavostí, a někdy i překvapení jako je tomu v následujících případech.


První zajímavost: Výplatní stroj uživatele EDM Zlatý Anděl rozesílá za jiné. Když před 90 lety, kdy výplatní stroje a jejich otisky začaly u nás vyplácet zásilky bylo prakticky nemyslitelné, aby stroj registrovaného a schváleného uživatele nesl označení jiného uživatele. Pravda, byly i výjimky v pozdějších letech (např. v 50. letech byla povolena výjimka hotelům na samotách či mimo dosah dohlédacích pošt, kterým pošta povolila vyplácet zásilky hostů u jiného uživatele, který vlastnil výplatní stroj). V dnešní době liberalizace poštovních pravidel a privatizace poštovních cest se stále více vyskytují případy, kdy registrovaný uživatel výplatního stroje (např. uvedená firma EDM s.r.o.) rozesílá jiným subjektům jejich poštu zcela legálně.

SVET_01


Druhá zajímavost: Poskytl nám ji náš častý přispěvatel Vladimír Vrbata, kterém děkuji za zaslání a který v poštovním provozu zachytil tři různé případy vyplácení pošty známé firmy Kühne + Nagel v různém období: 2008-2013-2015. První celistvost byla vyplacena převodem č. 105 090 a označena razítkem, druhou již vyplatil digitální výplatní stroj (červená barva, stroj Pitney-Bowes, otisk TDG2) a třetí další digitální stroj vyšší generace Neopost (otisk TMBR1).

SVET_02


Mám v ruce ještě jeden modrý otisk ze své sbírky s datem 4.11.2015 (Neopost, otisk TMBR1). Zajímavý je údaj o počtu vyplacených zásilek v období k tomuto datu od předchozího uvedeného modrého otisku s datem 14.10.2015. Počet zní: 743. Od zahájení provozu tento výplatní stroj vyplatil více jak 10.000 výplatních otisků. Sběratelé mají možnost k zachycení artefaktů do svých sbírek …

Zejména pro druhou zajímavost dodávám, že tyto otisky by neměly chybět v místní či regionální sbírce našich sběratelů, pokud se specializují na pražské otisky jako celek anebo na její část (zde Praha 5).

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko – Setkání historických praporů SDH - Telč - 15.6.2024
This is default text for notification bar