Jan „Bonzo“ Mareš – 80 let


Srdečně blahopřejeme sympatizantovi našeho klubu
Honzovi Marešovi k jeho dnešním 80. narozeninám.


IMG_5546 zm_AHonza Mareš je propagátorem skautské filatelie a skautingu vůbec. Jako filatelista však nesbírá jen skautskou tématiku, ale i jiná témata. Kromě filatelie sbírá též skautské odznaky a publikace. Skauting šíří všemi směry a způsoby. Byl významným funkcionářem Klubu skautských sběratelů Junáka.

Skautskou přezdívku „Bonzo“ získal na jednom táboře jako kluk, když na něho kamarád volal „Honzo“, a to slyšel jejich vedoucí a řekl něco v tom smyslu „Honzo Ti říkat nebudeme, to zní jako Hloupý Honzo; budeme Ti říkat Bonzo“. Pejsek Bonzo byla populární kreslená postavička již 20. let minulého století George E. Studdyho (viz odkazy  zde zde a zde), která se po roce 1945 ve větší šíři také představila i československým dětem. A tak dostal Honza Mareš přezdívku, užívanou mezi jeho skautskými přáteli.

CDV Bonzo 80Ke dnešním 80. narozeninám Honzy Mareše vytvořil jeho velký přítel, pan Karel Pavlíček, rytec nejen příležitostných štočků pro poštovní orážecí stroje, štoček podle fotografie Ing. Tomáše Chudoby, a Česká pošta schválila tento motiv pro užití v orážecím strojku Postalia dnešní den na tzv. Hlavní poště Praha 1 v Jindříšské ulici (viz odkaz).

Výbor Klubu filatelistů, sběratelů specializovaných oborů, 00-15 Praha


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar