Klubové odpoledne s přednáškou – 1.6.2017


Zveme Vás na poslední klubové odpoledne přednáškového cyklu 2016 – 2017 s tématem

Současná příležitostná razítka a nálepky
(jakou kvalitu požadujeme od České pošty)

1.6.2017 (čtvrtek) od 16:30 hod.

přednáší: Ing. Pravoslav Kukačka a Jan Všetečka

Přednáška se koná v Domě PORTUS (Život 90, z.ú.) v Praze 1,
ul. Karolíny Světlé 18 (rok s ulicí Betlémskou)


Co můžeme od výše uvedené přednášky očekávat?

Především vezměme v úvahu, že tato dvojice byla před necelým rokem oslovena, aby připravila přednášku „odlehčenou“, jednodušší ve srovnání se závažnými tématy, která byla obsahem přednášek předcházejících v rámci cyklu 2016 – 2017. Spíše by mělo jít o určitou besedu a výměnu sběratelských zkušeností. Rovněž musíme vzít v úvahu, že časové možnosti přednášejících budou velmi omezené, neboť v rámci tohoto odpoledne musíme uskutečnit také členskou schůzi klubu a splnit tak klubové povinnosti podle stanov Svazu českých filatelistů a také informovat o spuštění nových webových stránek klubu. A tak tedy k tomu také „odlehčeně“ přistupme.

Už víš, co jim budeme povídat? Ne, budu vařit z vody, jako vždy. 🙂

Slávek Kukačka a Honza Všetečka jsou nejen letitými členy výboru našeho klubu, ale také vášnivými sběrateli dopisů s otisky příležitostných razítek, výplatních otisků, příležitostných R-nálepek a nálepek APOST. Nejraději mají zásilky, které prošly poštovním provozem, ale jak už to u příležitostných razítek a příležitostných nálepek bývá, těžko je můžeme hledat někde ve skartu firemní pošty nebo jako zásilky, jejichž obsah svým odesláním a přijetím splnil odesílateli a adresátovi nějaký obchodní, ekonomický či úřední zájem. Zadavatelé výroby a používání příležitostných razítek a nálepek v současné době od svého počinu ani snad neočekávají nějaký velký efekt při propagačním působení na širokou veřejnost, ale spíše jde o akce filatelisticky motivované. A tak musí sběratelé jít svému koníčku vstříc a podání zásilek na příslušných poštách a u příležitostných poštovních přepážek si zajistit osobně nebo zasláním.

A zde se setkávají s fakty poštovního provozu a posuzují, jakou kvalitu jim Česká pošta nabízí, jak pracovníci pošt k filatelistickým přáním přistupují, jak to vůbec dovedou a jaké mají k tomu personální, materální a organizační podmínky. Je tedy někdy svým způsobem příjemným překvapením, když získáme dopis pečlivě oražený čitelným, úplným, nerozmazaným a dostatečně sytým razítkem, a naopak nejsme rádi, když výsledek naše očekávání nesplňuje. Jen pokud jsme velmi tolerantní, tak přistoupíme na určitou formu vysvětlení či omluvy, že je to vlastně jen nebo právě ruční práce …

A o tom všem by naši kolegové chtěli pohovořit a pomocí promítnutých skenů své úvahy podpořit.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar