Klubové odpoledne s přednáškou – 3.11.2016


Zveme Vás na další klubové odpoledne přednáškového cyklu 2016 – 2017 s tématem

Historie poštovnictví na Děčínsku – beseda
nad „zlatým“ exponátem ze Světové výstavy poštovních známek New York 2016

3.11.2016 (čtvrtek) od 16:30 hod.

přednáší: JUDr. Miloš Červinka

Přednáška se koná v Domě PORTUS (Život 90, z.ú.) v Praze 1,
ul. Karolíny Světlé 18 (rok s ulicí Betlémskou)


milos_cervinkaJUDr. Miloš Červinka (1945) se začal věnovat filatelii v deseti letech v Ústí nad Labem. Příklad měl ve svém otci, který byl vášnivým filatelistou. První námětovou mládežnickou sbírku vystavil v roce 1957 v Ústí nad Labem, v restauraci „Na parníku“. V období studií na vysoké škole v Praze začal navštěvovat burzy známek. Seznámil se se Zdeňkem Černým, organizátorem nejslavnější burzy ve střední Evropě „U Nováků“, který ho zasvětil do tajů burzy a přivedl do noblesního klubu filatelistů „Parnas“.

Zkvalitňoval a rozšiřoval sbírku po otci, zaměřil se na staré rakouské známky a celistvosti. Pro jeho odborné znalosti se stal vyhledávaným odborníkem na celistvosti. Zásadním zvratem v jeho filatelistickém životě bylo seznámení se s Otou Deutschem, který ho naučil „vést filatelii obchodně“. Prodávat nebo vyměňovat vše, co se nehodí, a tím rychleji doplňovat sbírku o stále kvalitnější věci. Koncem 70. let získal od bývalého poštmistra z Labské stráně zajímavý filatelistický materiál z oblasti Děčínska. Tehdy začala vznikat sbírka a exponát „Historie poštovnictví na Děčínsku“. V roce 1983 se JUDr. Červinka stal členem sekce Svazu čs. filatelistů: Předchůdců československých známek. Přednášel na setkání členů této sekce na téma rakouské poštovní dějiny od roku 1840. V roce 1981 poprvé vystavil svůj, jak sám říká „skromný začínající exponát“ na Oblastní výstavě v Děčíně. Dále pokračovaly výstavy v Praze, Brně, Jihlavě a v Bratislavě a posléze zahraniční výstavy v Amsterdamu, Washingtonu, Malaze, Lubinu, Bukurešti.

Získal zlatou medaili na „Praga 2008“, velkou zlatou na výstavě OSTROPA v Jihlavě a na mezinárodní výstavě v Paříži – a v letošním roce zlatou medaili na světové výstavě v New Yorku 2016.


Na virtuální filatelistické výstavě EXPONET najdete jeho 2 exponáty:


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar