Po třech letech opět výstavka známkové tvorby na pražské hlavní poště s představením vydávané známky


Ano, je to tak. Téměř tři roky jsme čekali na další výstavku oddělení Známková tvorba České pošty se společenskou částí s představením nové známkové emise. V pátek 20.1.2023 jsme se konečně dočkali. Za skly bývalé filatelistické prodejny v 1. patře budovy pražské hlavní pošty byly vystaveny výtvarné návrhy a nátisky známek, kuponů, FDC a známkového sešitku emise Tradice české známkové tvorby – Vladimír Suchánek autorky paní Evy Haškové a úderem desáté hodiny dopoledne vešla před čekající publikum paní Eva Hašková v doprovodu vedoucího oddělení Známková tvorba České pošty, s.p., p. Martina Holého s jeho spolupracovnicemi paní Lenkou Briganovou, Ditou Bartošovou a Michaelou Petrusovou.

Je téměř symbolické, že poslední, resp. předchozí plnohodnotná výstavka, která se konala 26.2.2020, byla věnována m.j. emisi Vladimír Suchánek (Pokušení) ještě za přítomnosti Vladimíra Suchánka (dvě fotografie z této výstavky zde uvádíme). V březnu 2020 jsme pak byli svědky nástupu pandemie koronaviru Covid-19 i v České republice a podklady k vydávání a tisku dalších emisí českých známek jsme si mohli prohlížet už jen při dodržení přísných bezpečnostních opatření. Šlo o pasivní výstavky bez společenské části. Jedním z dokladů této doby je přítisk (kašet) pošty Praha 1 na dopisy s textem VÝSTAVKY OD 8.3.2020 DO ODVOLÁNÍ ZRUŠENY (obrázek – sken vidíte vedle).

A téměř za rok pak odešel Mistr Suchánek († 25.1.2021).


Vraťme se z minulosti k obnovené tradici, k nové výstavce. Této příjemné akce se zúčastnila manželka Vladimíra Suchánka paní Zita Suchánková, rovněž syn Martin Suchánek, kolegové výtvarníci Jan Kavan, Adolf Absolon a Martin Srb, dále Ing. Jiří Řehola z ministerstva průmyslu a obchodu, Ing. Alena Ryšková, ředitelka PostFily, Mgr. Jiří Střecha, ředitel Poštovního muzea, Ing. Břetislav Janík, bývalý vedoucí odd. Známková tvorba, Jindřich a Petr Jiráskovi z firmy Double Impact s.r.o. – pořadatelé veletrhů Sběratel, Mgr. Michal Musil, člen předsednictva Svazu českých filatelistů (SČF), Ing. Jiří Sedlák, předseda, a Ing. Jaroslav Konečný, místopředseda Společnosti sběratelů československých známek SČF, další zástupci klubů a odborných společností SČF a sběratelé.

V úvodu představení nové emise se ujal slova p. Martin Holý, přivítal všechny přítomné a krátce pohovořil o nové známkové emisi. Autorka paní Eva Hašková pak hovořila o Vladimíru Suchánkovi, jak jej poznala jako kolegu – výtvarníka a předsedu Sdružení českých umělců grafiků Hollar, a o tom, jak přistupovala k práci na návrzích k této emisi. O radostném životě s Vladimírem Suchánkem pak hovořila jeho paní Zita Suchánková. Pan Martin Suchánek se připojil a pozval přítomné ke sledování televizní premiéry dokumentárního filmu o svém otci: VLADIMÍR SUCHÁNEK KRÁSNÁ NEZNÁMÁ (ve středu 8.2.2023 od 20:15 hod. na stanici ČT Art). Pan Martin Holý pak předal paní Evě Haškové zarámovanou známku a FDC vydávané emise a oba si symbolicky číší vína připili na další úspěchy paní Haškové ve výtvarné práci a aby se nová známka líbila nejen filatelistické veřejnosti. Následovalo několik dotazů a odpovědí, např. k výběru motivů na známku, kupóny a FDC, a přítomní účastníci akce si mohli prohlédnout všechny vystavené artefakty přípravy vydání a tisku.

Fotografie do připojené fotogalerie poskytli Ing. Tomáš Chudoba, paní Michaela Petrusová a Ing. Pravoslav Kukačka, který vyjadřuje poděkování pracovníkům odd. Známková tvorba za uskutečnění této akce, sestavil tento text a těší se na další výstavku k vydávaným známkám v emisním dnu, ve středu 15.2.2023.


Příprava vydání a tisku

Představení emise

Výstavka


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar