První vánoční pohlednice na světě


První advent nám přinesl ledovou krustu nad Českem. Současně nám připomněl, že nastal předvánoční čas plný řady příjemných povinností.  Jednou z nich je i krásný zvyk posílání vánočních a novoročníchFirstchristmascard pozdravů. Málo si uvědomujeme, že tradice vánočních pohlednic se objevila na britských ostrovech před více jak stosedmdesáti lety.

První vánoční pohlednici v Anglii a na světě vytvořil John Callcott Horsley na základě myšlenky Sira Henryho Cola (zakládající ředitel Victoria and Albert Museum).Prvních pohlednic bylo vytištěno 1000. S druhou edicí vyšlo v roce 1843 celkem 2050 pohlednic. První edice byla litografie a ručně kolorovaná (kolorování provedl Mason). Dodatečné vydání se prodávalo pod jménem Felix Summerly (pseudonym Henryho Cola). Cena jedné vánoční pohlednice byla jeden šilink (viz obrázek).

Pohlednice byla vydána 1.5.1843 a zobrazuje třígenerační rodinu, která si připíjí na zdraví adresáta pohlednice. Pod jejím obrázkem je slovní přání v angličtině. Nalevo a napravo jsou obrázky zobrazující vánoční charitu (poskytnutí jídla a oblečení). Averz pohlednice umožňoval vepsat jméno odesilatele a jméno příjemce. Na pohlednici dole je vytištěno i jméno vydavatele.

Další pohlednice zobrazovaly zimní a náboženské motivy, populárními byly motivy dětí a zvířat, ať již humorné či sentimentální. Svého rozmachu se vánoční pohlednice dočkaly v dalších letech a jejich zasílání klasickou cestou, nověji i elektronicky (e-cards) se udrželo v poměrně velké míře, i když je znát pokles klasických pohlednic. Jejich velkým konkurentem jsou moderní technologie (např. mobilní telefony a SMS).

Vývoj šel dál a dokonce spojil celiny poštovní správy s pohlednicemi v jeden artefakt (viz např. Kállayova vánoční hybridní celina s natištěnou známkou a pohlednicí vydaná v roce 2011).

Zdroje:

Autor: Ivan Leiš


 

2 Responses to První vánoční pohlednice na světě

 1. Alexander Urminský napsal:

  Rád by som videl aj druhú stranu? Predpokladám, že sa vyskytuje aj poštou prešlá, čo by však narazilo na problém listového tajomstva, lebo OLZ ešte neboli. Alebo je k dispozícii u zdroja informácií poštová obálka v ktorej pohľadnica bola odoslaná? Myslím so zhodným rukopisom, dátumom a poštovou pečiatkou? Ak uvedené atribúty pohľadnica neobsahuje, potom ide len o predbežnú pohľadnicu v rámcivývojovej rady vývoja pohľadníc.
  Alexander U.

   
 2. Ivan Leiš napsal:

  Dobrý den, pane Urminský,

  děkuji, že čtete naše internetové stánky a že vás zaujala má připomínka první komerční vánoční pohlednice na světě (jak uvádějí historické prameny, oficiální pohlednice královny Viktorie se údajně objevily již v roce 1840).

  Jak vyplývá z historických pramenů,tato pohlednice byla určena k poštovnímu provozu. Jedna z nich – prošlá poštou – byla předmětem aukce v roce 2001. Hovoří se o tom, že byla předzvěstí k výrobě a použití pozdějších anglických známek. Informace podala ve svých zprávách BBC (http://news.bbc.co.uk ze dne 21. 11. 2001 a 27. 11. 2001), ve kterých se doslova uvádí (citace):

  „Je to velmi zajímavá položka, poštovní historický kus. Alan Aldridge, dražitel aukční síně Henry Aldridge and Son“

  „Vydražená pohlednice byla poslána Sirem Henrym jeho babičce a tetě a jím podepsaná“.

  Rubová strana bohužel není na veřejných zdrojích zobrazena, proto ji nemůžeme otisknout. Navíc je pravděpodobně v držení soukromníků, aukčních síní a muzeí, které k otištění mají přísná pravidla, pokud to vůbec dovolují.

  Nicméně existuje ještě několik šancí:

  1/ dotázat se pana Stepha Mastarise, kurátora z National Waterfront Museum v Londýně (2. 12. 2014 měl přednášku o vánočních pohlednicích v British Postal Museum and Archive v Londýně),

  2/ dotázat se archivních pracovníků v obou uvedených muzeích (viz ad 1/),

  3/ dotázat se autora vložené informace na http://en.wikipedia.org.

  Zmíněná aukce u aukčního domu Henry Aldridge and Son dopadla rekordně: tato Viktoriánská vánoční pohlednice (prošlá poštou) byla prodána za 22500 liber. Do této doby rekord držela pohlednice z Titanicu vydražená v Sotheby´s (cena 14000 liber).

  Ve vašem dalším pátrání přeji úspěch.

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Slavnosti pětilisté růže - Český Krumlov 1 - 21.6. - 22.6.2024
This is default text for notification bar