Slavnostní klubové odpoledne 4.5.2023 v Domě Portus


Slavnostní klubové odpoledne 4.5.2023 v Domě Portus s přednáškou
Mgr. Jaroslava Malečka a Ing. Jiřího Marko
Jak šel čas se Svazem českých (československých) filatelistů


Vážení návštěvníci našeho webu, členové a příznivci našeho klubu,

v květnu t.r. oslaví náš klub – pobočný spolek 80. výročí svého založení jako Odbor filatelie při Sportovním klubu zaměstnanců hlavního města Prahy (13.5.1943). V 50. letech minulého století byl začleněn do odborových organizací městských podniků hl. města Prahy. Po založení Svazu československých filatelistů (SČSF) v roce 1965 přijal klub název Klub filatelistů, sběratelů specializovaných oborů a registrační číslo 00-15. Od r. 2018 je klub pobočným spolkem Svazu českých filatelistů, z.s. (SČF).

Historické označení Specializované obory ve filatelii, pro které se později používal název filatelistického odvětví Poštovní historie a celiny, znamenalo zájem sběratelů poštovních známek také o poštovní provoz, jeho historický vývoj, doklady z doby předznámkové, poštovní celiny, celistvosti (např. dopisy – celé obálky), otisky poštovních razítek všeho druhu (včetně otisků výplatních strojů), poštovní nálepky a doklady zvláštních druhů poštovní přepravy. Aktivní část členské základny klubu zůstává věrná těmto sběratelských oblastem. A protože si vážíme dobrých tradic, název našeho klubu nadále uvedené historické označení obsahuje.

K uvedenému výročí budeme konat již ve čtvrtek 4.5.2023 od 16 hod. (v termínu pravidelných klubových schůzek) v Domě Portus slavnostní klubové odpoledne, jehož součástí bude kromě přednášky Mgr. Jaroslava Malečka a Ing. Jiřího Marko Jak šel čas se Svazem českých (československých) filatelistů, rovněž společenská část s pozdravy předsedy SČF a zástupců odborných společností.

Za 80 let činnosti klubu přispělo k jeho dobrému jménu a k rozvoji filatelie mnoho vynikajících sběratelů, vystavovatelů, publicistů a organizátorů, z nichž někteří byli za své působení ve SČSF a SČF poctěni svazovými oceněními různých stupňů. V souvislosti s uvedeným klubovým výročím výbor klubu předložil předsednictvu SČF další návrhy na udělení svazových ocenění. Po schválení našich návrhů můžeme s radostí oznámit, že předseda SČF Ing. Julius Cacka na našem slavnostním odpoledni předá v jednom případě Čestné uznání za zásluhy o rozvoj filatelie, dvěma našim členům pak Čestné uznání SČF I. stupně (diplom – „zlatý“ odznak), dalšímu členu klubu Čestné uznání SČF II. stupně (diplom – „stříbrný“ odznak) a jednomu členu Čestné uznání SČF III. stupně (diplom – „bronzový“ odznak).

Na místě pak bude k dispozici jubilejní brožura a objednavatelé dopisnic České pošty s naším přítiskem k 80. výročí založení klubu dle návrhu akad. malíře Pavla Sivka si budou moci čisté dopisnice vyzvednout. V této souvislosti můžeme dodat, že námi zadané příležitostné razítko, rovněž dle návrhu akad. malíře Pavla Sivka, bude pošta Praha 1 používat až ve výroční den, resp. v sobotu 13.5.2023, tzn. – objednané dopisnice s otiskem příležitostného razítka budou vydávány až na naší červnové schůzce.

Těším se na setkání s vámi.

Výbor Klubu filatelistů, sběratelů specializovaných oborů, 00-15 Praha,
pobočného spolku Svazu českých filatelistů, z.s.


 

One Response to Slavnostní klubové odpoledne 4.5.2023 v Domě Portus

  1. Ivan Leiš napsal:

    Mé vyznání k osmdesátinám klubu

    Můj domovský klub – Klub filatelistů, sběratelů spúecializovaných oborů, 00-15 Praha se v první polovině května 2023 dožívá osmdesáti let své existence. Byl založen v roce 1943 v době nesvobody, dožil se osvobození, přečkal socialistický společenský experiment a ideologický tlak a po roce 1989 vkročil do nových podmínek svého svobodného života. V každé době byl věren odkazu svých otců – zakladatelů: ochraně sběratelské obce, která se věnovala nejen poštovním známkám a poštovním celinám, ale položila i základy specializovaným oborům se zvláštním zaměřením na poštovní historii a poštovní současnost. U tohoto zaměření klub. jakkoliv se nazýval, vydržel úctyhodných osmdesát let. V rámci československé a později české filatelie zůstal zářícím majákem.

    Své zkušenosti a vědomosti přenesl i mezi širokou sběratelskou obec a zapsal řadu oborů, směrů a podoborů do československé a české filatelie. V průběhu tohoto dlouhého období se podílel či přímo organizoval řadu specializovaných výstav, podpořil vystavovatele specializovaných a studijiních poštovně historických exponátů a vygeneroval ze svých řad řadu badatelů a publicistů, po nichž zůstala celá řada studií, katalogů či publikací. Podporou své identity získala celou řadu přátel z celé země, ale i ze zahraničí.

    Do klubu jsem vstoupil společně s přítelem Pavlem Jechem na doporučení Františka Komerse a za podpory Václava Nebeského počátkem 70. let. Tehdy klub oplýval úžasnými osobnostmi, mezi kterými byli Václav Nebeský, Antonín Vorlíček, Jiři Pohorecký, Karel Horký, Zdeněk Storch, Václav Mahovský, Vratislav Palkoska, Vladimír Vaněk, Miroslav Bouška a řada dalších. Byl tam i tehdy velmi mladý Pravoslav Kukačka, nynější dlouholetý tahoun celého klubu ve funkci jednatele.

    Členové klubu se scházeli v nevábných prostorách tehdejšího Agitačního střediska v Myslíkově ulici. O to byla příjemnější atmosféra. Hltal jsem znalosti, vědomosti, historky bardů poštovní historie, kteří mne navedli na dráhu přednášek, sbírek, exponátů, badatelství, publikování.

    Při jedné z mých prvních přednášek jsem projevil přání použít epidiaskop na promítání celistvostí. Splněno. Až jsem se styděl, když dva přátelé Jiří Pohorecký a Slávek Kukačka z půjčovny v Metru na Národní třídě tuto těžkou obludu přinesli a po přednášce řádně vrátili. Objevil jsem nejen svět vědomostí, ale i svět přátelství, podpory a pomoci. V klubu jsem se spřátelil i s přítelem Mirkem Bouškou, který sbíral artefakty mého oboru z nejmilejších – výplatní otisky. Přátelství zanechalo stopy v podobě, článků či společných prací včetně několika katalogů.

    Přes padesát let jsem klubu věren a stále jsem dlužníkem. Nějaký dluh jsem splatil, ale ještě nejsou strany má dati / dal vyrovnány. Jsem vděčen za podporu členům klubu, nejen mé osoby, ale i mých synů, kteří pod vedením Vladimíra Vaňka a za podpory Václava Nebeského se věnovali filatelii a vytvořili slušné sbírky. Pochlubili se i několika soutěžními exponáty ve svém pubertálním věku.

    Mohu mnluvit o štěstí filatelistického života, že jsem se se stal kdysi před mnoha lety členem této poštovně historické entity, v době, kdy jsem stál na filatelistické křižovatce, co sbírat.

    Budiž pochválena poštovní historie a poštovní současnost a jejich artefakty plné historie a příběhů. Společnost s poštovní historií nebyla marná.

    Klubu přeji hodně štěstí do dalšího života a hlavně pevnou vůli současných výborů při zachování identity specializovaných oborů a poštovní historiev našich podmínkách.

    A hlavně nezapomenout – poštovní známka je krásná a ušlechtilá věc, ale je pořád součástí poštovní historie. Zůstaňte věrni odkazu našich otců – zakladatelů před osmdesáti lety. Jen tak zůstanete jedineční, ale kéž by ne jediní.

    Ivan Leiš
    Emeritní předseda KF 00-15 Praha (v letech 2010 – 2018)
    Emeritní předseda Komise poštovní historie a celin SČSF (1985 – 1989)
    Neoficiálně člen KF 00 – 15 Praha od konce roku 1971, oficiálně od 1. 1. 1973 dosud.
    http://www.historiapostalis-etc.cz

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Velikonoční razítko - Kraslice (25.3. - 28.3.2024)
This is default text for notification bar