Úvodník roku 2016


Šestka v letopočtu, kterou začínáme psát, nám sběratelům specializovaných oborů přinese několik vysoce významných výročí, které jsou v naší historii zapsané zlatým písmem. Na úvod se zmiňuji o třech významem důležitých, poté se dotýkám dalších stejně zajímavých:

 • předně si je nutno připomenout datum 23.10.1526, kdy české stavy zvolily Ferdinanda Habsburského králem českým. Tato historická událost, která ovlivnila naši historii na několik staletí dopředu, byla doprovázená též významnou událostí poštovně historického charakteru českých zemí,

 • 25.10.1526, tedy dva dny po zvolení Ferdinanda Habsburského, byla otevřena první poštovní trať v Čechách, spojující Prahu a Vídeň. Tato trať sloužila k dopravě zprávy o zvolení habsburského panovníka českým králem. Cesta trvala 36 hodin a na starosti ji měla známá rodina Taxisů. Tímto datem začíná organizovaná doprava poštovních zásilek v českých zemích,

 • letos uplyne 490 let od jejího zahájení. Jeden ze základních klasifikačních směrů české poštovní historie – historie poštovnictví bude slavit své nejvýznamnější výročí.


Ani další výročí nejsou zanedbatelná.

Koncem 19. století se poštovní správa rozhodla vytvořit systém v rekomandaci zásilek. Rekomandační nálepky nahradily rekomandační razítka. V roce 1884 byly nálepky zavedeny u některých erárních poštovních úřadů (132 let), v roce 1886 (1.10. – 130 let) byly rekomandační nálepky zavedeny u všech erárních poštovních služeben a v roce 1889 (127 let) byly rekomandační nálepky zavedeny u všechy typů poštovních služeben.

Dne 15.9. si připomeneme 90 let od zavedení výplatních strojů (první byla německá soustava FRANCOTYP) do československého poštovnho provozu (1926) a 70 let od zavedení výplatních strojů na přepážky československých poštovních úřadů (1946), jakož i 70 let od zavedení nového vzoru výplatního razítka ve výplatních otiscích (větrná růžice či motýlek byly nahrazeny zoubkovaným obdélníkem připomínajícím poštovní známku – 1946). Zároveň byl vysloven i souhlas se zavedením dvoukruhových denních razítek s můstky ve výplatních otiscích. Nebyl zakázán vstup dalších soustav výplatních strojů (Postalia během války na zabraných územích a Universal na přepážky pošt). Toto opomenutí (?) prakticky otevřelo cestu liberálnímu užívání výplatních strojů dalších soustav.


Rok 2016 je bohatý i na další zajímavá kulatá výročí poštovního provozu na našem území, i když nejsou tak zásadní a významná jako předchozí tři výročí. Zmiňuji se alespoň o nejdůležitějších a nejzajímavějších z nich:

 • 230 let (1786) zavedl se přihlašovací lístek (Meldezettel) pro ověřování doručené cenné zásilky,

 • 180 let (1836) stanoveno povinné označování poštovních služeben štíty se státním znakem,

 • 165 let (1851) zavedly se první novinové známky na světě (tzv. Merkury),

 • zahájen provoz vlakových pošt mezi Vídní a Prahou,

 • dovoleno užívání prvního českého místního podacího razítka (Jaroměř),

 • 140 let (1876) A. G. Bell patentoval první telefon,

 • 135 let (1881) zřízena první telefonní linka Ledvice – Duchcov na českém území,

 • 130 let (1886) zavedeny zálepky,

 • 125 let (1891) zavedena nádražní psaní,

 • vzniklo účtovací ústředí Světové poštovní unie (UPU),

 • 120 let (1896) vysloven souhlas s používáním arabských číslic v názvu poštovních úřadů,

 • 70 let (1946) vychází první FDC na našem území.


Společenská a osobnostní výročí roku 2016 uvádíme jako obvykle na jiném místě.

I sběratelská výročí spadají do roku 2016. Šestka v letopočtu (1966 a 1976) přinesla důležitý mezník v historii organizovaného sběratelství specializovaných oborů na našem území (později poštovní historie a celin a ještě později poštovní historie). Jednak byla založena první komise specializovaných oborů (50 let), o deset let později (40 let) se tato komise po určité odmlce či mezistavu obnovila.

V tomto roce byl obnoven Zpravodaj KSO (KPHC), později přejmenovaný na zpravodaj POŠTOVNÍ HISTORIE a ještě později na zpravodaj POSTILIÓN vycházející dodnes péčí Českomoravské společnosti pro poštovní historii. V roce 1976 vzniklo několik sekcí komise poštovní historie a celin, které se později (po roce 1989) buď přetransformovaly v jiné entity, či přešly pod jiné střešní organizace (ČSPH či kluby jako např. KF 00-15).

Našla by se zcela jistě další výročí vztahující se na poštovní historii či specializované obory. O nich budeme informovat v žurnálu během roku, pokud se ukáže jejich význam či zájem mezi sběratelskou obcí.

V roce 2016 nás čeká i několik výstav. Jednak to bude 2. česko-slovenská výstava ve Žďáře nad Sázavou  a dále světový svátek výstavnictví – World Stamp Show NEW YORK 2016. O obou výstavách jsme již v roce 2015 naše členy a čtenáře našich stránek začali informovat. Věříme, že české a světové filatelii tyto oba svátky filatelistů přinesou mnoho zajímavostí sloužících k rozvoji filatelie.

Pochopitelně budme pokračovat v našem přednáškovém cyklu o poštovní historii a čtenářům budeme nabízet zajímavosti, aktuality, informace a odborné články na našich webových stránkách.

Jménem klubu i jménem svým přeji našim členům, sympatizantům a zájemcům o specializované obory a poštovní historii vše nejlepší do nového roku a hodně radosti nad sbírkami. Hodně štěstí, pohody a klidu.

Autor: Ivan Leiš


 

1 Responses to Úvodník roku 2016

 1. Ivan Leiš napsal:

  Vážení členové našeho klubu, mili příznivci specializovaných oborů,
  Dovolte mi, abych vám všem popřál příjemné prožití velikonoc. Věřím, ze v klidu svatecnich dni si najdete čas nejen na své blízké, ale i na své sbírky.
  Za výbor KF, sběratelů specializovaných oborů 00-15 Praha
  Ivan Leis, předseda

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Regionální přítisk České pošty – Ostrava II - 15.4.2024 (pondělí)
This is default text for notification bar