Několik postřehů z náhledu do skartu výplatních otisků roku 2016


Je až neuvěřitelné, co zajímavostí z oboru výplatních otisků skýtá náhodný skart tentokrát z roku 2016 a co mini radostí může jejich nález přinést.

Stále výplatní otisky znehodnocují poštovní známky. Podatelny uživatelů (ale i některé pošty) se k užití výplatních strojů staví velmi pragmaticky. Používají je nejen pro vyplácení zásilek, ale i ke znehodnocení vylepených známek buď nulovou hodnotou anebo k současnému znehodnocení známky a doplnění doplatného (chybějícího výplatného). Stalo se tak i v případě Městského úřadu v Ústí nad Orlicí.

Prosíme, omluvte sníženou kvalitu obrázku.


Druhý otisk dokazuje, že i Magistrát hl. m. Prahy kromě výplatního stroje Neopost s modrým přetiskem stále vyplácí zásilky souběžně i dalším výplatním strojem v červené barvě (licence 75000031).


Řada uživatelů využívá výplatních strojů a jejich technologickou možnost vyplácet doporučené zásilky s tím, že slovo „DOPORUČENĚ“ (někdy i s chybným pravopisem – štočky byly zhotoveny v cizině).


Slovo „DOPORUČENĚ“ má podle soustav různou pozici a tvar. Toto označení lze vypojit v mechanismu stroje, jak ukazuje otisk firmy EDM s.r.o. Praha. Bystrý sběratel si jistě všímá, že u některých zásilek se liší odesílatel a subjekt, který zásilku odesílá (či zpracovává). Tak je to u reprodukovaných zásilek – u zpracovatele zásilky EDM s.r.o. (pro odesílatele VITAL Finance) a u Domu odborových svazů (pro odesílatele Odborový svaz KOVO). Ten, kdo bude zpracovávat někdy katalog otisků z tohoto období, by měl vzít v úvahu tyto rozdíly.


Generální zástupci pro dovoz, distribuci a provoz výplatních strojů na území České republiky (v některých případech i do okolních zemí) mají též své výplatní stroje. Jednak zcela jistě předváděcí, ale nás zajímají ty, které jsou určeny pro vyplácení zásilek v poštovním provozu. Loni jsem narazil na výplatní otisk firmy XERTEC Praha, která je zástupcem pro švýcarské stroje FRAMA (loni oslavila své kulatiny – 25 let činností) a na zajímavý otisk firmy EVROFIN Ústí nad Labem, která má delimitaci na starosti výplatní stroje NEOPOST.

Zdroj: webové stránky: https://www.xertec.cz/produkty/frankovani-a-korespondence/frankovaci-stroje/

Otisk EVROFIN je zajímavý dvěma detaily – jednak dohlédací poštou je pošta 586 05 Jihlava 5 (pravděpodobně je stroj používán v nově zřízené pobočce této firmy v Jihlavě? Jde o odhad, neboť na oficiálních stránkách Evrofinu není tato pobočka či zástupce či divize služeb uveden). V této souvislosti ke své radosti konstatuji, že na stránkách firmy se objevily nové firma, což svědčí o dobré pozici firmy a její expanzi. V Českých zemích je ústředna v Ústí nad Labem, dále pobočka v Praze, Brně a divize služeb v Dobrovicích a Kosmonosech. Též jsou zástupci na Slovensku a Maďarsku. Navíc rozšiřují síť partnerů.

Prosíme, omluvte sníženou kvalitu obrázku.

Otec a syn Jarolímkové by se jistě divili. Užasli by i nad poštovním programem EVROFIN DOKUMENT MANAŽER (software pro zpracování korespondence). Umí řadu věcí: evidenci odchozí pošty, evidence příchozí pošty, vyplácení neevidovaných zásilek, automatické načtení hmotnosti zásilek, automatický výpočet výplatného, načítání informací o zásilce z digitální známky, automatické odesílání výplatného do výplatního stroje, adresář pro ukládání a vývěr adres, nastavení a přidělení podacího čísla u doporučených zásilek, správu nákladových středisek, tisk poštovního podacího archu, statistiky odchozí pošty, síťový provoz, propojení na datovou schránku a skenování dokumentů. Klobouk dolů. ne nadarmo je NEOPOST číslo 1 mezi světovými výplatními otisky.

Podrobnější informace o společnosti EVROFIN najdete zde


Řada firem využila možnost přání k vánocům a novému roku prostřednictvím výplatního otisku. Některé omezily na pouhé přání, aniž by ponechaly v otisku „kdo“ přeje. A navíc se slovy bez háčků a čárek. Některé zvolily kouzelný štoček (PRE).


Některé ponechaly štoček od výrobce beze změny. Ale stalo se, že dva rozdílné subjekty mají stejný štoček, jen došlo ke změně odesílatele (uživatele) – viz otisk UNIQUA a Česká spořitelna. Milí sběratelé zpozorněte! Všimněte si, že i UNIQA má několik strojů pravděpodobně v centrální podatelně (?) a na přepážce.


A nakonec ještě dvě ukázky.


Jednak z říše modrých otisků. Na ústřižku celistvosti lze dokázat, že jeden uživatel může mít u jednoho stroje několik štočků.

Tak je tomu u typického příkladu firmy p.k. SOLVENT ze Šestajovic (dohlédací pošta 193 00 Praha 913), která u jednoho stroje NEOPOST (licence L87002144) má hned 4 štočky – základního subjektu a další (ve vyobrazeném obrázku firmu TETA drogerie Šestajovice).


Příští rok nás čeká Svátek české a světové filatelie – Světová výstava PRAGA 2018. Bude se konat v prostorách kongresového hotelu CLARION v Praze 9. Zaznamenejme, že tento hotel používá výplatní stroj (licence 87000205, dohlédací pošta 190 03 Praha 93).

Prosíme, omluvte sníženou kvalitu obrázku.

Dnes jsem se o typologii vůbec nezmínil. Snad někdy příště. I rok 2016 přinesl v této oblasti zajímavosti, i když nepřekonal předchozí období let 2014 a 2015.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar