Svět výplatních otisků (2)


V loňském roce jsem zavěsil na naše stránky článek pod názvem Svět výplatních otisků, na který jsem dostal několik kladných ohlasů. Proto jsem se rozhodl v něm občas pokračovat a zahrnout do něj zajímavosti získané od svých přátel či z celistvostí, které jsem objevil či dostal. Pro přehlednost jsem zvolil formu boxů.


BOX č. 1

BOX1Během vánočních svátků mi pošta přinesla zásilku z Německa od Badatelské společnosti poštovních a firemních výplatních otisků, která je značně aktivní nejen v publicistické činnosti, ale i ve sběratelství.

Potěšil mne obsah zásilky – 31. sešit autora Hanse-Joachima Förstera pod názvem „Rozdělená Německá spolková pošta – příručka jednoho neobvyklého firemního výplatního stroje“ (Die „geteilte“ Deutsche Bundespost – Handbuch einer ungewöhnlichen Absenderfreistempelmaschine“). Titulku této brožury podsazenou ukázkou jedné stránky knihy obsahující katalog těchto otisků na 70 stranách zobrazuji. Kniha je bohatě ilustrovaná a vyšla v prosinci 2015.

Obsahuje výplatní otisky strojů s výplatním razítkem, kde došlo k rozdělení názvu instituce pověřené poštovními službami: DEUTSCHE/BUNDESPOST. Zajímavý pohled. Ilustrace jsou mimochodem prvotřídní kvality v barevném provedení. S potěšením konstatuji, že ve střední Evropě dochází k sladění metodiky katalogizace – je zachycen typologický, ale i ilustrační pohled a číslování má srozumitelný a podobný charakter. jedná se o úzký úsek historie německého výplatního otisku, proto je tato práce záslužná. Shromáždit tyto otisky v abnormálním množství otisků a jejich typů dalo práci.

Další boxy obsahují již konkrétní ukázky z poštovního provozu současnosti či doby nedávné.

BOX č. 2

V tomto boxu je několik ukázek z českého a německého provozu. Základní otisk s výplatným, které bylo nižší než velel sazebník, je doplněno druhým výplatním razítkem stejného stroje, které zarovnává výplatné na správnou výši. Výplatní razítko je vyjeto na samolepku a dolepeno k původnímu otisku, a to v případě českých otisků, ale i německých (v modré barvě).

BOX2a BOX2b
BOX č. 3

BOX3V boxu 3 vidíme zvláštní výplatní otisk v černé barvě, zcela určitě digitální. Mám jej dlouho ve sbírce i z jiných měst (Györu, Mosonmagyarova). Soustava stroje je zatím neznámá (možná maďarská provenience), není identifikována ani světovým katalogem. Zajímavé jsou dvojí čísla licence (v denním, ale i výplatním razítku), jakož i dvojí číslo odesílané zásilky (dokonce ve výplatním razítku nahoře i dole). Existuje i druhý typ (bez horních čísel licence a otisku nahoře). Na zásilky se lepí na samolepce. V provozu jsou od roku 2003 (zachycený otisk). Bylo by zajímavé sledovat jeho osud i dále. Zajímavý je i stylizovaný symbol „poštovní trubka s názvem Posta“.

BOX č. 4

BOX4Otisky zobrazené v tomto boxu by se daly nazvat neúplné. Otázkou zůstává, jak vznikly. Nedbalostí obsluhy výplatního stroje, poruchou stroje, záměrně překrytím horní části?

U otisku firmy Yamazen došlo k nedotištění dolní poloviny otisku, kde jsou dost důležité části otisku – adresa odesilatele, část matrixu, datum, číslo licence a popis zásilky.

U druhého modrého otisku www.leasemetric.com zase nebyly dotištěny názvy odesilatele, popis zásilky, název a symbol výplatního razítka a datum a domicil denního razítka.

BOX č. 5

BOX5Tento box jen připomíná otisk, kde je příležitostný vánočný motiv od odesílatele (Badatelská společnost poštovních a firemních výplatních otisků).

Zajímavá je i výplatní část a popis druhu zásilky (Presse u. Buch PP – zlevněná sazba).

Za nějaký čas opět na shledanou nad zajímavostmi výplatních otisků. Děkuji panu V. Vrbatovi za obrazové příspěvky do boxů 2-4.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nová emise známek - 12.6.2024
This is default text for notification bar