Pohled do Německa na barvy výplatních otisků


Sběratelství německých výplatních otisků přináší sběrateli velkou radost. Kromě mnoha otisků a široké škály typů, podtypů a variant (Německo má historicky velký počet výrobců výplatních otisků, a to již od začátku 20. století) to jsou i četné lahůdky. U jedné z nich se zastavuji krátce v tomto příspěvku v návaznosti na můj širší článek Německé internetové známky. Týká se barev výplatních otisků. Na našem území jsme se dlouho drželi červené barvy otisků.

Pravda, až na výjimky. Několik otisků vzniklých v 70. a 80. letech u nás se představily ve své dvojbarevnosti (Lindaco-Krag) a řada otisků z důvodů nedostatku povolené červené barvy se uchýlila k otiskům nouzových barev – fialové, černé, apod. (často inkoustové barvy). Loni jsme se dočkali oficiální modré u digitální řady otisků Neopost vyššího řádu (viz rubrika na našich stránkách a vztahující se články).

BARVA_03 BARVA_01
BARVA_02

Němečtí sběratelé mají další specializaci – nejen jednobarevné otisky různých barev, ale i dvojbarevné v nezvyklé podobě a – světě div se – i vícebarevné. Na třech výplatních otiscích z nedávné doby (roky 2011 – 2013) si namátkově můžeme přiblížit škálu pestrosti německých výplatních otisků (převzato ze webových stránek FG Freistempel e.V. – www.fg-freistempel.de). První dva reprodukované otisky jsou soustavy Pitney-Bowes (největší výrobce výplatních otisků na světě v současnosti). První otisk je otiskem této firmy a propaguje tuto revoluční novinku. Z barev přechází zrak. Svou velikostí je pozoruhodné i označení oprávněného uživatele. Druhý otisk je též z dílen Pitney-Bowes (dvojbarevný v černé a modré barvě).

Třetím je otisk soustavy Francotyp-Postalia a udivuje zajímavou dvoubarevností, kterou odděluje horizont (nahoře červená, dole modrá). I matrix je dvoubarevný. Jak se s tím popasují čtečky a UPU?

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
FG Post- und Absenderfreistempel slaví 30 let své existence

Badatelská skupina výplatních otisků, pracovní skupina Spolku německých filatelistů zabývající se sběratelským oborem výplatních otisků slaví letos 30 let své...

Frederick John Melville

Významný filatelista a publicista … zakladatel a prezident britské Společnosti poštovní historie.  

Den české filatelie 2015 – Poštovní muzeum – 10.11.2015

Stalo se pravidlem, že ke konci roku pořádá Poštovní muzeum v Praze "Den české filatelie". Letošní, již 9.ročník, se uskuteční...

Zavřít