Nové objevy a zajímavosti českých výplatních otisků – 2014


Dá se říci, že loňský rok byl v oblasti sběratelství současných českých výplatních otisků dost zajímavý. Pokud otisky sbíráte, můžete si doplnit své přehledy nebo Přehled českých výplatních otisků za období 1993 – 2013 (2014), který je k nalezení na našich webových stránkách pod příspěvkem Ilustrace ke glosám 2013 – II.


MODRÝ OTISK PŘEDČIL VŠE


Stalo se neuvěřitelné. Během loňského roku se v poštovním provozu objevil poprvé v nové době výplatní otisk modré barvy soustavy NEOPOST s řadou odlišností oproti klasickému otisku, který známe historicky v červené barvě (až na výjimky). O této události jsme několikrát referovali a doložili otisky z poštovního provozu. Proto se k ní nebudu detailně zmiňovat. Jen doplňuji, že ve střední Evropě jsme poslední země, která jej zavedla – Slovensko už má čtyři typy, Rakousko jej používá, v Německu a Švýcarsku, jakož i v dalších zemích na světě sběratelé už evidují desítky modrých otisků. Jsou již katalogizovány a pozornost už nepřitahují tak jako u nás. Konečně jsme o německých otiscích tohoto druhu již v jednom článku též psali.


VYSKYTLY SE CHYBOTISKY


Nic není dokonalého, ani výplatní stroje a jejich otisky. Za všechny, které již vznikly dříve než loni., zobrazuji dva. Jednak u Francotyp-Postalia (č. kat. TDG 1b) buď vypadla či se celá nedotiskuje linka pod názvem ČESKÁ REPUBLIKA ve výplatním otisku (uživatel Sigma-Aldrich). U druhého reprodukovaného otisku dochází ke „zlámání“ denního a výplatního razítka uprostřed. V rozmezí jednoho a půl roku dochází k zřetelnějším chybotiskům. Kdybych tyto zásilky osobně nedostal a vím, co bylo uvnitř, tak bych řekl : “v obálce byla překážka způsobující zlom a nedotisk můstku, ale uvnitř byl pečlivě složený dopis s rovnou plochou …. Zajímavý chybotisk? Každopádně varianta do sbírky. Otisk je ze stroje soustavy Neopost, kat. č. TDG 4b. Podobných variant je jistě více. Najdou se i závažnější chybotisky, i když v současnosti byl z velké části obnoven park vplatních otisků, u kterých by fyzické opotřebení nemělo nastat … Zajímavé je, že k podobnému chybotisku došlo i u otisku z Dobřejovic, prakticky ve stejném místě.


NOVÉ OBJEVY – POTVRZENÍ DŘÍVĚJŠÍCH


Je zajímavé, že některé manuální výplatní stroje jsou ještě v provozu (např. známé Postalie, hlavně na poštách – T2a) I Postalia T2b se stále používají (odlehlý rámeček, nově se objevuje i nápis Doporučeně v levé části otisku). Tuto 1. skupinu otisků ČR rozšiřuje nově otisk NEOPOSTu bez vlnek před číslicemi VR. VR je bez můstků. Otisk nemá uvedeno licenční číslo – jedná se o otisky pošt. Otisk je reprodukován na celistvosti, ze které je vidět, že německé firmy (zde hotel Böhmhof) využil cesty svého českého zaměstnance (Nýrsko) k rozesílce velkého množství zásilek za nižší ceny. Toto je obvyklý způsob příhraničních firem (v minulosti byl též – využívaly to rakouské firmy u Brna). Otisk s vlnovkami má číslo T6a, bez vlnovek T6b.

Více nálezů je ve 2. skupině – v oblasti digitálních výplatních strojů. K zachyceným a katalogizovaným typům přibyla v loňském roce celá řada nových typů. Typologie českého otisk se tím rozšířila. Toto se týká prvních dvou skupin uvedených v Přehledu: 1/ a 2/.

Třetí skupinu uvedenou v přehledu (APOSTy) neuvádím, i když se jedná o skupinu výplatních strojů.


Francotyp – Postalia TDG 1a


Rozšiřujeme skupinu o TDG1ab a TDGac.

  • TDG1ab – pětimístná hodnota ve VR, jiné číslice od TDG1a, chybí licenční číslo, v dolním mezikruží tři hvězdičky

  • TDG1ac – pětimístná hodnota ve VR, odchylné číslice DR od TDG1a a TDG 1ab, dolní mezikruží bez údajů či s hvězdičkami a číslicí


Francotyp – Postalia – TDG 1c?


Do této skupiny přibyl otisk, který je identický s TDG 1b (objevily se otisky s názvem Doporučeně v levé části otisku). Může se jednat o nový podtyp anebo lze jej přiřadit k otiskům TDG 1b (údaj l o registrované zásilce lze vypojit). Šestý otisk (595 01 VELKÁ BÍTEŠ) má v dolním mezikruží dvě malé hvězdičky, neobsahuje číslo licence. Přiřazeno číslo TDG 1d.
V této skupině se objevil další otisk s větším rámečkem (25 x 30 mm) a větší poštovní trubkou než je u TDG1b. Těmto otiskům přiřazuji číslo TDG 1e. Jedná se o nový podtyp.


FRAMA TDG 3


Nové přírůstky roku 2014 umožnily vytvořit tři skupiny podtypů

  • TDG3a – VR o velikosti 24 x 29 mm, šestimístná výplatní hodnota, menší číslice licence v dolní mezikruží DR, dvě možnosti vytištění slova Doporučeně – nalevo od označení uživatele, či dole pod označení uživatele, menší písmena názvu státu

  • TDG3b – VR o velikosti 24,5 x 26 mm, šestimístná výplatní hodnota, větší číslice licence v dolním mezikruží DR. U těchto otisků se omlouvám za špatnou kvalitu. Větší písmena názvu státu.

  • TDG 3c – VR o velikosti 24 x 29 mm, malé číslice licence v dolní mezikruží DR, pětimístná výplatní hodnota, menší písmena názvu státu.


NEOPOST TDG 4


I zde je po přírůstcích nutno kategorizovat. Výplatních strojů je poměrně dost, otisky se liší.

TDG4ba
Výplatní rámeček 25 x 25 mm (čtverec), desetinná tečka připomíná malý silný čtvereček, pětimístná hodnota VR, v dolním mezikruží DR zvláštní hvězdičky oddělující licenční číslo, někdy licence chybí (u poštovních VS), silné můstky.

TDG4bb
Výplatní rámeček 24,5 x 24,5 mm (čtverec), pětimístná výplatní hodnota, odlišné číslice data DR od TDG4ba, silné můstky, desetinná tečka odlišná od TDG4ba.

TDG4bca a TDG4bcb
Výplatní rámeček 25 x 25 mm (čtverec), desetinná tečka ve VR odlišná od TDG4ba, slovo doporučeně nalevo od DR, můstky DR slabší, existuje několik podtypů číslic DR – liší se tvarem a výško:

  • 2,5 mm – podtyp TDG4bca

  • 3 mm (otevřená čtyřka) – podtyp TDG4bcb.PITNEY – BOWES TDG2


Objevil se i otisk TDG2 bez vlnovek, v přílohách jej reprodukuji jako poslední. Objevem tohoto podtypu vznikají dvě kategorie otisků – otisk s vlnovkami uvedený v Přehledu TDG2a a otisk bez vlnovek, s jinými číslicemi VR a odlišnými dalšími znaky (VR) pod číslem TDG2b.


NEOPOST T6


Objevil se i otisk bez vlnovek ve VR, tím se objevují dva podtypy – T6a s vlnovkami, T6b bez vlnovek.


Za spolupráci děkuji našemu webmasterovi Jiřímu Markovi. Nové nálezy uvítám rád na mou e-mailovou adresu ILeis@seznam.cz s přiložením skenu nálezu. Hodně radosti nad sbírkou, pokud se výplatním otiskům České republiky věnujete.

Autor/obrázky ze sbírek: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar