Časové řady výplatních otisků


PŘEDMLUVA


Sběratel Ing. Jaroslav Rubišar je známý, že se věnuje námětovému oboru „doprava ve filatelii“. Do své sbírky zahrnuje i celou řadu artefaktů specializovaných oborů, mezi ně zejména výplatní otisky, z nichž vytváří časové řady v rámci jednoho či několika blízkých uživatelů výplatních strojů s příbuznou či identickou činností. Známý je jeho řetězec VSŽ Košice anebo dnes zavěšený řetězec ASAP – AZNP – ŠKODA a příbuzných podniků. Tím velmi prospěšným způsobem zachycuje podobu výplatních otisků od jejich zavedení na území Československa v průběhu celé historie těchto uživatelů výplatních strojů. O poštovní historii či o specializovanou či studijní sbírku výplatních otisků se jedná spíše nepřímo, i když se dotýká poštovní historii určitého místa či regionu.

Z jakého důvodu? Nesleduje vývoj pošt uvedených v denním razítku (otisky nejsou zařazeny podle poštovně historického hlediska) a nedokumentuje typologii otisku (typy, podtypy, varianty) a jeho částí (denní razítko, výplatní razítko). Hlavním kritériem je pouze oprávěný uživatel výplatního stroje, jeho činnost, změny štočků. Tím sice zasahuje do specializovaných oborů, ale nepřímo. Spíše je předmětem, který takto – v těchto přehledech – výplatní otisky řadí mezi námětovou filatelii (pro tuto identifikační část výplatních otisků se vžil v anglosaských oblastech název „topical slogans“ – štoček tématicky vyjadřuje činnost, identifikaci, vzkaz různých druhů uživatele na veřejnost).

Nicméně panu Ing. J. Rubišarovi patří dík. Za shromáždění výplatních otisků v časové řadě z jednoho místa, respektive jednoho uživatele. V neposlední řadě i za značný dokumentační přínos celkovému sběratelství výplatních otisků. Oceňuji vynikající kvalitu otisků. V tom jsou podobné seznamy přínosem a proto je na náš web zavěšujeme.

Specializovanému sběrateli doporučuji při identifikaci typů, podtypů a variant, případně výrobce anebo částí konzultovat konfrontovat uvedené otisky s dostupnými katalogy, které buď vyšly tiskem či jsou zavěšeny na našem webu či jiných světových webech dotýkající se výplatních otisků. Když si „přesune“ zveřejněné otisky do této polohy, může zaplnit bílá místa i ve své specializované či studijní sbírce a její vyšší formy – exponátu.

Ivan Leiš


Autor: Ing. Jaroslav Rubišar


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar