Publikační činnost Slovenské filatelistické akadémie


SFA_SLOVENSKOSlovenská filatelistická akadémie (SFA) se od roku 2009 věnuje intenzivnímu vydávání publikací věnovaných různým oborům poštovní historie zejména Slovenska. Publikační činnost je jednou z hlavních cílů SFA. V období 2009 – 2014 vyšlo celkem 13 významných příruček v rámci edice Filatelistické štúdie, z nichž některé jsou již rozebrané.

Redaktorem této edice a vydávání příruček je významný slovenský filatelista a poštovní historik Ivan Tvrdý.

Objednávky na adrese SFA:

Slovenská filatelistická akadémia
Južná trieda 15
040 01 Košice

případně u redaktora
itvrdy@centrum.sk

obalka


012a 012b

Nedávné výroční zasedání SFA v Banské Bystrici na téma vydávání publikací konstatovalo:

V našej vlastnej filatelistickej činnosti členov akadémie, pokračujeme jako doteraz. Staviame na individuálnej práci každého člena. Usilujeme sa v rámci našich skromných finančných možností prezentovať sa publikačnou činnosťou. Dokedy nám to vydrží, nevieme. Tém je sice veľa, ale ich spracovanie si vyžaduje veľmi veľa času. A rýchla práca nebýva dobrá. A finalizácia tiež nie bez problemov. Vdel by o tom hovoriť náš redaktor Ivan Tvrdý.

Kdo se v této oblasti pohyboval či stále tyto hodnoty nesmírné ceny vytváří, jistě tato slova chápe. O to více patří všem, kteří se publikace vytvářejí a publikují, náš dík. Jsme rádi, že existuje kolektiv, který se snaží o vzdělávání filatelistické a poštovně historické obce. Do dalších počinů přejeme slovenským přátelům překonání překážek a těšíme se na nové tituly.

Co za pět let existence této edice vyšlo? Bylo to celkem 13 publikací zejména z oborů historie poštovnictví (regionů, míst), razítek různých druhů (denní razítka, strojová razítka), R-nálepek a výplatních otisků. Převážně se publikace zaměřily na území Slovenska. Pokud se týče časových období, práce se věnovaly jednak klasické poštovní historie, jednak i moderní době.


  1. Tvrdý Ivan, Katalóg uhorských R-nálepek slovenských pošt 1890 – 1920 (2009)

  2. Korený Josef, História poštovníctva v Trenčíně a okolí (2010)

  3. Maniaček Ján, st., Ing, Príležitostné a propagačné strojové pečiatky a odtlačky výplatných otiskov nitrianských póšt 1932 – 2002 (2011)

  4. Leiš Ivan Ing., Výplatní otisky firem a institucí z území Slovenska 1946 – 1992 (2011)

  5. Leiš Ivan Ing., Katalog výplatních otisků z území Slovenska 1946 – 1992 (2012)

  6. Kiššimon Michal, Etapné propagačné strojové pečiatky na Slovensku 1930 – 1944 (2012)

  7. Kiššimon Michal, Propagačné strojové pečiatky (rotoražce) póšt na Slovensku 1921 – 1944 (2013)

  8. Pálka Juraj Dr., Doteraz neznáme predznámkové poštové pečiatky Uhorska (2012)

  9. Soľava Jozef, Poštovníctvo na Hornej Nitre (2013)

  10. Mušinský Ladislav Ing., Urminský Alexander, Piešťany v zrkadle poštovej histórie – 1. časť (2012)

  11. Urmínský Alexander, Mušinský Ladislav ing., Piešťany v zrkadle poštovej histórie – 2. časť (2014)

  12. Kiššimon Michal, Propagačné strojové pečiatky po roku 1946 (rotoražce) – (2014)

  13. Tvrdý Ivan, Odtlačky slovenských výplatných strojov 1993 – 2008 (2014).

Ilustrace doplňují obrazem jednak SFA (známka s kuponem na celistvosti a fotografie účastníků posledního zasedání SFA v Banské Bystrice), jednak titulní strany převážné části publikací uvedené v textu.


Výplatní otisky Slovenska 1993 – 2008


Na závěr mého příspěvku bych se rád zastavil u jedné z citovaných publikací, i když samostatný vstup tohoto charakteru by si zasloužila každé vydaná publikace. Svou pozornost zaměřuji na reprezentativní příručku/katalog, jehož se autorsky ujal známý sběratel doporučené pošty a R-nálepek, krom jiného velký přítel České republiky a našeho klubu, který s námi spolupracuje již od šedesátých let na vydávání různé literatury. V době existence Československa aktivně pracoval i v komisi poštovní historie a celin SČSF. Byl při jejím rozvoji velkým přínosem společně s dalšími legendami slovenské poštovní historie.

Příručka vyšla v nákladu 60 ks v roce 2014, má celkem 374 stran tisku, je bohatě ilustrována (velkým010a přínosem je přítomnost většinou kvalitních ilustrací, bohužel v černé barvě – originály jsou červené). Pokrývá slovenské existující otisky ve sledované době (od roku 1993 po rozpadu Československa a vzniku dvou republik až do roku 2008, kdy skončila na území Slovenska korunová měna a Slovensko přešlo na euro). V publikaci nenajdete otisky vyplácející zásilky v Bratislavě a Košicích. Otisky v rámci těchto dvou významných regionů byly zpracovány digitálně, zatím nevyšly knižně. Tato publikace navazuje na vyšlé katalogy výplatních otisků bývalých státních celků. V typologické části najdeme i přesah do dalších let (týká se to zejména modrých slovenských otisků).

Publikace má dvě základní části – úvod a vlastní katalog. V úvodu najdeme historický pohled, základní názvosloví, popis jednotlivých soustav (Ascom Hasler, Frama, Frankotyp, Frankotyp postalia, Neopost, Pitney-Bowes, Postalia), zajímavosti specializace, použití katalogu. V typologii jsou i uvedeny čtyři základní typy modrých otisků.

Práce Ivana Tvrdého vychází z ověřené typologie, jejímž autorem je významný sběratel výplatních otisků Československa a dalších státních útvarů na našem území dr. Miroslav Bouška a kterou jsme zvěčnili poprvé v prvních souhrnném katalogu vydaném na stránkách filatelie v roce 1979 (Bouška-Leiš, katalog výplatních otisků z území Československa 1926 – 1939). Z této typologie vychází všechny vydané katalogy od sedmdesátých let do dneška. Tvrdého publikace se i liší od dřívějších katalogizačních pokusů.Katalog zahrnuje všechny otisky (včetně otisků pošt). Česká výplatně otiskářská škola doposud otisky pošt zpracovává samostatně. Určité menší a prakticky nepodstatné odlišnosti jsou i v číslování či označení pomocí zkratek. V ostatním je vidět úzká návaznost na dřívější značení, čímž je práce s tímto katalogem podstatně jednodušší, než kdyby došlo k razantním změnám. Autor dává prostor i na průběžné doplňování. Vše nasvědčuje tomu, že katalog zachycuje většinu existujících otisků (autor nedostal v průběhu dvou let od zveřejnění typologie, žádný významný podnět).

Co říci závěrem?

Jedná se o významný publicistický počin, který zachycuje jedno z uzavřených období slovenského výplatního otisku (korunové období). Sběratelé slovenských otisků mají vynikající základ ke svému sbírání. V České republice kromě základní typologie let 1993 – 2013 (s částečnými doplňky) nemáme věcný (ilustrační) katalog a nevypadá, že bychom jej v nejbližších letech měli. Slovenským kolegům můžeme jen závidět. O to víc se těšíme, že dojde i na vydání katalogů otisků z významných center, kde byly výplatní otisky používány – Bratislavy a Košic.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar