Webové filatelistické portály


Brouzdání po internetu a pravidelné sledování webových filatelistických portálů se vyplácí. Weby jsou neocenitelným zdrojem informací a výsledků bádání filatelistických autorů. Dnes rád na tomto místě vřele doporučuji otevřít si filatelistický portál www.postoveznamky.sk, jehož duší je Vojtech Jankovič (VJ). Jeho stránky mají v současné době neocenitelný charakter informačního a odborného portálu, který přináší čerstvé aktuality a orientaci ve světě filatelie, poštovních známek, poštovní historie a specializovaných oborů pro své čtenáře. Je i pravidelným informátorem o životě filatelistických organizací na Slovensku i ve světě.

postoveznamkyVždy se říká, že literatury a odborných článků není ve filatelii nikdy dost. Tuto mezeru zaplňuje i portál Vojtecha Jankoviče. Věnuje se slovenským známkám, poštovnímu provozu, tématické filatelii, literatuře a recenzím, filatelistickým časopisům, výstavám a exponátům, mládežnické filatelii, známkovým územím a teritoriální filatelii, oborům, které se sbírají, pohlednicím, poštovním materiálům. Potěšující je zejména skutečnost, že i poštovní historie je v hledáčku odbornosti. Najdeme tu sekci otisků výplatních strojů, kterou vede zmíněný Vojtech Jankovič, rubriku perfinů, slovacik, odborné filatelistické literatury. Záslužné je i zveřejnění filatelistických pojmů. Portál se nevyhýbá ani zajímavým tématům, jakými jsou ilegální a nežádoucí témata. Na tomto místě je třeba zmínit, že webové stránky přinášejí i tak žádoucí a prospěšný monitoring médií.

Není divu, že portál má řadu partnerů a důležité linky. V poslední době se na stránkách webu objevily i poměrně rozsáhlé a bohatě ilustrované odborné články, které mají punc shrnutí a značné obsažnosti. Zmiňuji alespoň dva příspěvky z oboru otisků výplatních strojů, kterým se portál věnuje v poslední době poměrně hodně.

Jsou jimi:

    1. Odtlačky výplatných strojov s nulovou výplatnou hodnotou (autor Vojtech Jankovič)

      Úspěšný pokus o definovaní tzv. nuláků (otisků s nulovou hodnotou) doplněný přehledem nulových výplatních otisků ze Slovenska, Česka, Československa, ale i ze světa včetně popisek a vysvětlivek, jak k oražení nulovou hodnotou došlo a jak se na nuláky dívá odborná filatelie.

    2. Výplatné odtlačky po novom (z pera ing. Miroslava Bachratého)

      Přesný popis a informace o nových způsobech vyplácení poštovních zásilek formou dálkově elektronicky kreditovaných výplatních strojů. Jedna z kapitol se věnuje kontrolním otiskům, omylům a chybám nových strojů.

Kolegovi Jankovičovi držíme palce při tvorbě filatelistického odborného a informačního portálu

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Slavnosti pětilisté růže - Český Krumlov 1 - 21.6. - 22.6.2024
This is default text for notification bar