WEBOVÉ STRÁNKY KLUBU (zamyšlení nad dvěma lety portálu)


Klubový internetový portál – služba členům klubu, sběratelům a příznivcům specializovaných oborů a filatelii je s námi již dva roky Rychlé informace a čerstvé aktuality Odborné statě ze světa specializovaných oborů a poštovní historie On-line katalogy různých specializovaných oborů poskytované zdarma zájemcům Informace o životě a historii klubu Zprávy o filatelistických událostech doprovázených fotografiemi Aktuality o filatelistických akcích v Praze a v Česku Pohledy na činnost různých internetových muzeí a dalších spřízněných institucí soustřeďujících se na všeobecnou historii, poštovní historii a historii souběžných artefaktů Rychlé informace o vznikajících filatelistických artefaktech v Česku s důrazem na českou poštovní známku a české celiny Textové a obrazové pohlednice budov, dopravních prostředků a aktérů poštovního provozu  Připomínky kulatých výročí ze specializovaných oborů Portréty osobností a životní jubilea tvořících artefakty poštovní historie a specializovaných oborů Objevování neznámého či zasutého z oborů specializované české, československé a světové filatelie Výzvy k pátrání po sběratelských záhadách Popularizace specializované filatelie mezi začátečníky a pokročilými.

Nebývá zvykem připomínat „bezvýznamná a nekulatá“ výročí. Tím spíše, když se jedná o výročí dvouleté. Nicméně tak činím ne z důvodů pýchy jednoho ze zakladatelů a aktivních tvůrců klubových webových stránek („www.kf0015.cz“), ale abych připomněl jejich uživatelům, v čem jsou tyto stránky cenné pro nás, kteří propadli specializovaným oborům ve filatelii. Úvod na některých heslech poskytl průřez stránkami. Zbývá uvést ještě to, co dva roky prosazujeme. V Úvodníku 2015 jsem se již u stránek zastavil, ale ani dnes mi to nedá, abych některé aspekty nepřipomněl.

Předně poskytujeme na svém portálu služby členům klubu filatelistů, sběratelům specializovaných oborů, 00-15, který existuje více jak 70 let nepřetržitě v Praze. Členové klubu si to zaslouží. Jsou vůči našemu spolku a Svazu českých filatelistů loajální. Při klubu stáli v dobách zlých i dobrých. Nezlákala je vějička atraktivnější nabídky odborných společností a s klubem jsou spřízněni volbou po dlouhou dobu. Snažíme se klub prostřednictvím stránek nejen informovat, ale i stmelovat.

Druhým neméně důležitým cílem je popularizace a propagace specializovaných oborů ve filatelii nejen mezi našimi členy, ale i mezi širokou veřejností. Slouží k tomu zejména odborné statě z různých oborů včetně poštovní historie, zveřejňování i sebemenších poznatků z historie a současnosti českého poštovního provozu, a zejména několik zavěšených katalogů, které byly poskytnuty jejich tuzemskými a i zahraničními autory zdarma a bez registrace.

Třetím úkolem jsou aktuální informace o českých známkách a celinách a o poštovním provozu, ve kterém se předměty našeho sběratelského zájmu tvoří dnes a denně. V našem hledáčku jsou osobnosti české filatelie z historie i ze současnosti. Neopomíjíme ani pohledy na život a úspěchy dalších entit, které existují na našem území – a nejen filatelistických, ale i poštovních, muzeálních. Seznamujeme zájemce s činností a akcemi těchto institucí.

Stránky přináší i další zajímavé skutečnosti. Klub není uzavřen do sebe, ale je entitou otevřenou a nabízející spolupráci včetně těch, kteří stránky nemají a rádi by svou činnosti zveřejnili. Anebo těch, kteří stránky mají a chtějí se svou činností seznámit širší okruh zájemců.

Další pozitivum je, že se ke spolupráci aktivně přihlásili i ti, kteří v sobě objevili badatele či autora a přispěli i sebemenším poznatkem, se kterým se podělili nesobecky s ostatními.

Dík patří všem – aktivním tvůrcům technického a autorského provozu stránek, ale i všem, kteří jsou uvedeni v předchozím odstavci.

Tvorba stránek není jednoduchá, zejména z důvodu, že se jedná o nepřetržitou každodenní práci, která je náročná na čas a na přesnost. O to více je nám líto, že tato činnost není celospolečensky oceňována. Nelze prezentovat tuto záslužnou aktivitu na výstavách, neboť se jedná o „nezvyklou formu prezentace“. Výstavní řády se drží starých pořádků a na výstavách lze vystavovat jen klasické tištěné publikace, katalogy, sborníky. Zde vývoj zaostal. Nastavené zrcadlo by bylo více než záslužné.

Nicméně musím uznat, že přístup přítele Roberta Di Casola, se kterým tvoříme katalogy výplatních otisků, má jednoznačný názor, který mi nedávno sdělil:

Zúčastnil jsem se desítek výstav, ale nesoutěžních. To mi dává více radosti, než obdržené soutěžní medaile a diplomy. Mám to potěšení, že svobodně a nesvázán pravidly poskytuji radost mým příznivcům tak jako činili a stále činí i ostatní autoři, sběratelé a vystavovatelé.

Stránkám přeji, aby současný dělný kolektiv vydržel a přinášel nezbytné informace, aktuality, statě a katalogy svým příznivcům i nadále, a ne jeden, dva roky, ale napořád. A hlavně, aby nezmrtvěly. Aktivním stránkám a to nejen našim, přeji ZDAR.

logo_cerne_300_obalka_bila_cely_text_vpravo_negativ_300_183

Ivan Leiš, předseda KF 00-15 Praha


 

2 Responses to WEBOVÉ STRÁNKY KLUBU (zamyšlení nad dvěma lety portálu)

 1. Jiří Moos napsal:

  Děkuji, děkuji a odvážně dál . . . . . JM

   
 2. Jan Tauchen napsal:

  Vážení,
  děkuji za velké množství aktualit, informací,odborných poznatků,souhrnných prací včetně katalogů funkčně doplněné ilustracemi a fotografiemi ze specializovaných oborů, které jste přinesli filatelistům za dva roky existence portálu, se podaří jen málokomu. Díky. Oceňuji široký výběr témat a těším se na další vaše zajímavosti, které obohacují život sběratele. Často se k dříve přidaným článkům vracím. Velkolepý thesaurus.

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar