Filatelistické setkání v Sieberzmühle (3)


Původně jsem chtěl včlenit pohled na Gleixnerovu sbírku výplatních otisků, se kterou jsem byl v Sieberzmühle seznámen, do druhého pokračování, ale z praktických důvodů jsem tak neučinil. Otto Gleixner z Mnichova byl nadšeným sběratelem Československa (včetně výplatních otisků) a byl ve styku s naší sekcí výplatních otisků.

Teď k tomu, co je v Gleixnerově sbírce. Základní sbírka obsahuje 165 celistvostí a několik ústřižků výplatních otisků z území Československa. Na první straně je jeden z prvních otisků U.B. z prosince roku 1926 a otisk Jubilejní výstavy poštovních známek KČF v Praze. Sbírka je typologická a cenné jsou poznámky k otiskům – přesné. Sbírka ukazuje hlavní typy a podtypy, všímá si všech částí v tisku. Otisky jsou ve vynikající kvalitě. Další období po roce 1945 navazuje na I. republiku. Zajímavá a vzácná je celistvost s vysekaným denním, ale i výplatním razítkem. Ozdobné součásti nemají ani další otisky ve svém výplatním razítku, v tom jsou zajímavé. Několik otisků se neobjevuje v našem katalogu, který jsme sestavili s dr. M. Bouškou, a zcela jistě budou zařazeny do dodatků. V tom je Gleixnerova sbírka cenná.

Zachycuje i začátky vyplácení zásilek podaných u poštovních přepážek a začátky jiných soustav v naší poštovní soustavě (Hasler F88 ve tvaru motýlka z roku 1947). Více jak dvě třetiny sbírky ukazují otisky s novým výplatním obrazcem – zoubkovaným obdélníkem, zejména z 50. let. Jsou ošperkovány výplatní hodnotou před měnou, ale i razítky cenzury československé. V centru zájmu jsou číslice ve výplatním razítku, výplatní znaménka, vysekané údaje. Nechybí ani otisky na poštách z modelů F22 na dopisech či na poštovních průvodkách. Objevují se též některé stroje Universal Postal Frankers či Satas (na celistvosti bez proužku). Dva podnikové Haslery z roku 1977 a 1984 (dva typy) uživatele Swissair jsou ozdobou této sbírky. Jsou zde i jiné soustavy, ale i barevné mutace. Poslední otisk nese datum roku 1992. Některé otisky ze sbírky zveřejňuji.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar