Muzeum vlakové pošty rozvíjí svou činnost


Počátkem února letošního roku jsem na klubové webové stránky zavěsil informaci o existenci Muzea vlakové pošty (6.2.2014) a jeho činnosti. Tato instituce připomínající dnes již zaniklé vlakové pošty na území České republiky (zánik 29.5.1999 po 149 letech existence), ale i na Slovensku (zánik 1.6.1997) se nadáleNADRAZNI_PSANI věnuje tomuto způsobu přepravy poštovních zásilek a neustále rozšiřuje své služby veřejnosti. Provozuje své internetové stránky (www.vlakova-posta.cz), ze kterých se dovídáme o aktivitách muzea. Hlavním účelem stránek je, aby se nezapomnělo na vlakovou poštu. Správce usiluje  o to, aby se stránky staly kontaktním místem pro bývalé vlakaře, ambulanty a vlakováky z území bývalého Československa. Shromažďuje fotky, vzpomínky, tiskopisy (karty, seznamy, průkazy příbytku a úbytku, vlaječky, svazovky a další artefakty. Stránky přinášejí akce muzea, ale i novinky ze světa vlakové pošty. Dovídáme se, že Muzeum vlakové pošty vydává časopis „Československá vlaková pošta“ s velmi zajímavými články. Součástí je i edukační program (včetně rezervačního systému) a nejbližší akce ( léto 2014).

Kalendář akcí v době od 27.3. do 10.8.2014 přinášíme v příloze k tomu článku společně s vzorovým nádražním psaním, které si můžete nechat poslat muzejní vlakovou poštou. V kalendáři akcí naleznete i data a místa, kde naleznete vůz vlakové pošty upravený do muzejní podoby. V e-shopu si můžete objednat další zajímavosti tohoto specializovaného oboru poštovní historie. Stránky přinášejí i řadu dalších informací.


Kalendář akcí Muzea vlakové pošty, léto 2014

10.4.2014

Přednáška pro studenty Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brno

17. května 2014, 18:00 – 24:00

Brněnská muzejní noc, žst. Brno hlavní nádraží, bývalá poštovní kolej u I. nástupiště

19. května – 29. června 2014

Žst. Brno hlavní nádraží, bývalá poštovní kolej u I. nástupiště

5.  – 13. července 2014

Žst. Praha – Bráník

16. – 17. července 2014

Žst. Plzeň hlavní nádraží, místo bude upřesněno

19. července – 10. srpna 2014

Žst. Bezdružice. Víkendy 19.-20.7 a 9. – 10.8. v rámci Bezdružického parního léta.

Pro filatelisty je na sezónu 2014 připravena možnost přepravy zásilky muzejní vlakovou poštou. Viz jedna ze služeb – „Nádražní psaní“.


Kurátorem sbírky je Petr Študent
kontaktní adresa: vlakovaposta@email.cz obalka

Muzeum vlakové pošty,
vydavatel časopisu „Československá vlaková pošta“
tel.: 607 154 162

www.vlakova-posta.cz


Dobové fotografie a také elektronickou podobu použitých přepravních dokladů naleznete zde.

Autor: Ivan Leiš


 

5 Responses to Muzeum vlakové pošty rozvíjí svou činnost

 1. Petr Študent - Muzeum vlakové pošty napsal:

  Vážení přátelé,

  dovoluji si Vám poslat několik novinek z Muzea vlakové pošty.

  14. března se MVP stalo individuálním členem Asociace muzeí a galerií ČR. Členství usnadní přístup ke sbírkám jiných muzeí a umožní navázat lepší spolupráci s podobně zaměřenými institucemi. Získání členství předcházela návštěva ředitele Brněnského městského muzea v naši expozici. Bylo potřeba zodpovědět řadu otázek o činnosti MVP a jeho plánech do budoucna. Zástupce Asociace se mi úspěšně podařilo přesvědčit o smysluplnosti projektu. Hlasování sněmu AMG o členství pak byla jen formalita.

  Jak z časopisu víte, Muzeum nalezlo svůj domov v poštovním voze řady Postaa (ex F) z roku 1949, ve kterém se od června loňského roku odehrávají všechny významnější akce. Spolu s majitelem vozu, panem Markem Tomkem, jsme se odhodlali k pozvání zástupců Národního památkového ústavu, aby posoudili žádost o zapsání vozu do seznamu kulturních památek ČR. Audit za účasti nejen památkářů, ale také zástupců městské a krajské samosprávy, dlouho zjišťoval autentičnost a unikátnost vozu a pečlivě zjišťoval naše plány do budoucna. Na základě auditu byla vyhotovena zpráva s doporučením pro Ministerstvo kultury, které poštovní vůz 31.března prohlásilo za Kulturní památku České republiky.

   
  • Ivan Leiš napsal:

   Vážený pane Študente,

   díky za vaši reakci na můj článek o Muzeu vlakové pošty. Raduji se z vašich úspěchů a věřím, že společně s panem Markem Tomkem a dalšími spolupracovníky při popularizaci československé a české vlakové pošty, jakož i legionářské pošty nepolevíte. Držím palce, abyste byli zapsáni do sezamu kulturních památek České republiky. Byl by to vynikající počin.

   Prosím informujte nás o dalších akcích, rádi o nich seznámíme naše čtenáře. Rádi zavěsíme i další vaše
   příspěvky a aktuality z specializovaného oboru poštovní historie, který tak výborně propagujete.

   Srdečně zdravím.

   Ivan Leiš

    
 2. Marek Tomek napsal:

  Pánové, takže vůz byl rozhodnutím Ministerstva kultury č.j. MK16958/2014 OPP ze dne 31.3.2014 prohlášen za movitou kulturní památku a to jako jediný poštovní vůz v nestátních sbírkách.
  Plánovaná renovace závisí na přiklepnutí dotací z eurofondů, takže abychom nemarnili čas, začali jsme s udržovacími pracemi na skříni vozu, abychom se z nálezového stavu posunuli alespon do stavu vystavovatelného.
  Takže můžete posoudit naše snažení a to sami na vlastní oči. Budeme se na vás těšit v Brně (17.5.-29.6.), v Praze-Bráníku (víkendy 5/6.7. a 12/13.7) a poté v Plzni (16.-18.7.)a Bezdružicích (19/20.7. a 9/10.8.)

   
 3. Ivan Leiš napsal:

  Vážení přátelé,

  přijměte naše blahopřání k významnému úspěchu. Jsme rádi, že vůz vlakové pošty byl prohlášen za movitou kulturní památku. Nyní držíme palce, abyste obdrželi na svou činnost i dotace z eurofondů. Budeme se těšit na vaše další úspěchy. Zůstaňte s námi v kontaktu, rádi budeme vaše další kroky v propagaci poštovní historie, poštovního provozu a poštovních dokladů na našich stránkách propagovat.

  Mnoho úspěchů při vašich akcích.

  I.Leiš

   
 4. Marek Tomek napsal:

  Největším naším přáním je hojná návštěvnost zájemců o dějiny poštovní přepravy 🙂 Děkujeme

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Fotogalerie z klubového odpoledne – 3.4.2014

34. přednáškový cyklus pokračoval 3.4.2014 přednáškou Pavla Aksamita "Znalecká činnost a tvorba exponátu". Přednáška byla rozdělena na 3 části. Známky, zkušební...

Poslední jízda poštovních saní (1914)

ROK 1914 - POSLEDNÍ JÍZDA POŠTOVNÍCH SÁNÍ TAŽENÝCH KOŇMI V KURSU AROSA-CHUR (poštovně historické zastavení) Rok 1914 nepřinesl jen šílený válečný...

75 let od vypuknutí II.světové války

Ve stínu Velké války si letos připomeneme smutné výročí druhého neméně zničujícího globálního konfliktu, který zachvátil před sedmdesáti pěti lety...

Zavřít