Muzeum vlakové pošty rozvíjí svou činnost


Počátkem února letošního roku jsem na klubové webové stránky zavěsil informaci o existenci Muzea vlakové pošty (6.2.2014) a jeho činnosti. Tato instituce připomínající dnes již zaniklé vlakové pošty na území České republiky (zánik 29.5.1999 po 149 letech existence), ale i na Slovensku (zánik 1.6.1997) se nadáleNADRAZNI_PSANI věnuje tomuto způsobu přepravy poštovních zásilek a neustále rozšiřuje své služby veřejnosti. Provozuje své internetové stránky (www.vlakova-posta.cz), ze kterých se dovídáme o aktivitách muzea. Hlavním účelem stránek je, aby se nezapomnělo na vlakovou poštu. Správce usiluje  o to, aby se stránky staly kontaktním místem pro bývalé vlakaře, ambulanty a vlakováky z území bývalého Československa. Shromažďuje fotky, vzpomínky, tiskopisy (karty, seznamy, průkazy příbytku a úbytku, vlaječky, svazovky a další artefakty. Stránky přinášejí akce muzea, ale i novinky ze světa vlakové pošty. Dovídáme se, že Muzeum vlakové pošty vydává časopis „Československá vlaková pošta“ s velmi zajímavými články. Součástí je i edukační program (včetně rezervačního systému) a nejbližší akce ( léto 2014).

Kalendář akcí v době od 27.3. do 10.8.2014 přinášíme v příloze k tomu článku společně s vzorovým nádražním psaním, které si můžete nechat poslat muzejní vlakovou poštou. V kalendáři akcí naleznete i data a místa, kde naleznete vůz vlakové pošty upravený do muzejní podoby. V e-shopu si můžete objednat další zajímavosti tohoto specializovaného oboru poštovní historie. Stránky přinášejí i řadu dalších informací.


Kalendář akcí Muzea vlakové pošty, léto 2014

10.4.2014

Přednáška pro studenty Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brno

17. května 2014, 18:00 – 24:00

Brněnská muzejní noc, žst. Brno hlavní nádraží, bývalá poštovní kolej u I. nástupiště

19. května – 29. června 2014

Žst. Brno hlavní nádraží, bývalá poštovní kolej u I. nástupiště

5.  – 13. července 2014

Žst. Praha – Bráník

16. – 17. července 2014

Žst. Plzeň hlavní nádraží, místo bude upřesněno

19. července – 10. srpna 2014

Žst. Bezdružice. Víkendy 19.-20.7 a 9. – 10.8. v rámci Bezdružického parního léta.

[stextbox id=“info“]Pro filatelisty je na sezónu 2014 připravena možnost přepravy zásilky muzejní vlakovou poštou. Viz jedna ze služeb – „Nádražní psaní“.[/stextbox]


Kurátorem sbírky je Petr Študent
kontaktní adresa: vlakovaposta@email.cz obalka

Muzeum vlakové pošty,
vydavatel časopisu „Československá vlaková pošta“
tel.: 607 154 162

www.vlakova-posta.cz


Dobové fotografie a také elektronickou podobu použitých přepravních dokladů naleznete zde.

Autor: Ivan Leiš


 

5 Responses to Muzeum vlakové pošty rozvíjí svou činnost

 1. Petr Študent - Muzeum vlakové pošty napsal:

  Vážení přátelé,

  dovoluji si Vám poslat několik novinek z Muzea vlakové pošty.

  14. března se MVP stalo individuálním členem Asociace muzeí a galerií ČR. Členství usnadní přístup ke sbírkám jiných muzeí a umožní navázat lepší spolupráci s podobně zaměřenými institucemi. Získání členství předcházela návštěva ředitele Brněnského městského muzea v naši expozici. Bylo potřeba zodpovědět řadu otázek o činnosti MVP a jeho plánech do budoucna. Zástupce Asociace se mi úspěšně podařilo přesvědčit o smysluplnosti projektu. Hlasování sněmu AMG o členství pak byla jen formalita.

  Jak z časopisu víte, Muzeum nalezlo svůj domov v poštovním voze řady Postaa (ex F) z roku 1949, ve kterém se od června loňského roku odehrávají všechny významnější akce. Spolu s majitelem vozu, panem Markem Tomkem, jsme se odhodlali k pozvání zástupců Národního památkového ústavu, aby posoudili žádost o zapsání vozu do seznamu kulturních památek ČR. Audit za účasti nejen památkářů, ale také zástupců městské a krajské samosprávy, dlouho zjišťoval autentičnost a unikátnost vozu a pečlivě zjišťoval naše plány do budoucna. Na základě auditu byla vyhotovena zpráva s doporučením pro Ministerstvo kultury, které poštovní vůz 31.března prohlásilo za Kulturní památku České republiky.

   
  • Ivan Leiš napsal:

   Vážený pane Študente,

   díky za vaši reakci na můj článek o Muzeu vlakové pošty. Raduji se z vašich úspěchů a věřím, že společně s panem Markem Tomkem a dalšími spolupracovníky při popularizaci československé a české vlakové pošty, jakož i legionářské pošty nepolevíte. Držím palce, abyste byli zapsáni do sezamu kulturních památek České republiky. Byl by to vynikající počin.

   Prosím informujte nás o dalších akcích, rádi o nich seznámíme naše čtenáře. Rádi zavěsíme i další vaše
   příspěvky a aktuality z specializovaného oboru poštovní historie, který tak výborně propagujete.

   Srdečně zdravím.

   Ivan Leiš

    
 2. Marek Tomek napsal:

  Pánové, takže vůz byl rozhodnutím Ministerstva kultury č.j. MK16958/2014 OPP ze dne 31.3.2014 prohlášen za movitou kulturní památku a to jako jediný poštovní vůz v nestátních sbírkách.
  Plánovaná renovace závisí na přiklepnutí dotací z eurofondů, takže abychom nemarnili čas, začali jsme s udržovacími pracemi na skříni vozu, abychom se z nálezového stavu posunuli alespon do stavu vystavovatelného.
  Takže můžete posoudit naše snažení a to sami na vlastní oči. Budeme se na vás těšit v Brně (17.5.-29.6.), v Praze-Bráníku (víkendy 5/6.7. a 12/13.7) a poté v Plzni (16.-18.7.)a Bezdružicích (19/20.7. a 9/10.8.)

   
 3. Ivan Leiš napsal:

  Vážení přátelé,

  přijměte naše blahopřání k významnému úspěchu. Jsme rádi, že vůz vlakové pošty byl prohlášen za movitou kulturní památku. Nyní držíme palce, abyste obdrželi na svou činnost i dotace z eurofondů. Budeme se těšit na vaše další úspěchy. Zůstaňte s námi v kontaktu, rádi budeme vaše další kroky v propagaci poštovní historie, poštovního provozu a poštovních dokladů na našich stránkách propagovat.

  Mnoho úspěchů při vašich akcích.

  I.Leiš

   
 4. Marek Tomek napsal:

  Největším naším přáním je hojná návštěvnost zájemců o dějiny poštovní přepravy 🙂 Děkujeme

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Den české filatelie v Poštovním muzeu v Praze - 14.12.2023 ( 9 - 17 hod. )
This is default text for notification bar