Před 15 lety skončily vlakové pošty


VP_03Ve čtvrtek 29. května v 7:35 uplynulo přesně 15 let. kdy zaměstnanci ambulantních pošt v Česku naposledy přivezli do své cílové stanice svůj náklad zpracovaný za jízdy. Tím skončila dlouholetá činnost vlakovek. Muzeum vlakové pošty, které usiluje o to, aby se na tuto významnou část české historie poštovnictví nezapomnělo a tuto činnost ve velkém rozsahu popularizuje svými interaktivními a edukativními činnostmi, na svých stránkách www.vlakova-posta.cz a na stránkách svých partnerů, propaguje. Zájemci se mohou na těchto zdrojích dozvědět více detailů a informací.

Významnou částí činnosti této instituce je i vydávání časopisu Československá vlaková pošta. V minulých dnech vyšlo číslo 2/2014, které je tématicky zaměřeno na období konce vlakových pošt v ČeskéVP_04 republice. Hlavní článek popisuje období 1993 – 1999. Přináší unikátní archivní materiály a vzpomínky pamětníků. Čtenář se dozví o restruktualizaci poštovní přepravy včetně budování stacionárních třídicích center. Druhá část přináší přehled o činnosti 17 představenstev ambulantních pošt v České republice v posledních pěti letech existence vlakových pošt. V rubrice „Vozový park“ se čtenář dozví informace o čtyřnápravovém voze řady Postw ze Studénky. Rubrika „Profil“ píše podrobnosti o vlakové poště Praha – Ostrava 76 a o automobilové poště Plzeň – Tachov. Oba kurzy byly ve své kategorii poslední. Časopis závěrem odlehčuje téma a v článku Jiřího Vaška si můžeme přečíst věty psané hantýrkou pražských ambulantů (překlad zajištěn  šéfredaktorem…).

Zájemcům připomínám, že Muzeum vlakové pošty propaguje svou činnost různými suvenýrovými pamětními listy, kašety, materiály z „ochoty“ apod. (zatím nikoliv celistvostmi prošlými pošty), ale zejména možností spatřit a projít si vagón vlakové pošty.


Po Brně (bývalá poštovní kolej u I. nástupiště) se poštovní vůz fyzicky objeví:

 • 5. – 13. července 2014 v Žst. Praha Braník. Víkendový provoz. 5.7. a 12.7.2014 bude vůz řazen do soupravy parního vlaku,

 • 16. – 17. července 2014 v Žst Plzeň hlavní nádraží (místo bude upřesněno),

 • 19.7. – 10.8.2014 v Žst. Bezdružice (víkendy 19. – 20.7. a 9. – 10.8.2014 v rámci Bezdružického parního léta),

 • Září – Den železnice, Oslavy příjezdu prvního vlaku v Žst. Břeclav.


Hlavními iniciátory je Petr Študent a jeho přátelé.

Profil Petra Študenta: v letech 1990 – 1998 pracoval ve vlakových poštách představenstva Ostrava. Nyní je grafik a fotograf na volné noze a amatérský badatel v oblasti poštovní přepravy (www.fotostudent.cz, email: vlakovaposta@email.cz). Vydává časopis Československá vlaková pošta a webmasteruje stránky Muzea vlakové pošty. Dokumentaci vlakové pošty lze najít i na stránkách https://vlp-ostrava-praha-777.webnode.cz/.

Akce Muzea vlakové pošty podporuje Česká pošta s.p. a Výzkumný Ústav Železniční a.s. Muzeum je členskou institucí Asociace muzeí a galerií ČR, členem TPO and Seapost Society.

Partneři Muzea jsou:

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR (WebArchiv). Stránky navštívilo od zahájení více jak 17000 návštěvníků. K této informaci jsou připojeny dvě celistvosti pro ilustraci z mé sbírky a dvě ilustrace ze stránek Muzea.

VP_02
VP_01

Autor: Ivan Leiš


 

4 Responses to Před 15 lety skončily vlakové pošty

 1. Jiří Moos napsal:

  Děkunji za výraznou a podrobnou informaci. Možností využiji.
  Upozorňuji však, že termíny weekendu pro zařazení do parního
  vlaku jsou až 5.(pátý) a 13.(třináctý) č e r v e n e c.
  S pozdravem Jiří Moos

   
  • webmaster napsal:

   Dobrý den pane Moos,
   děkuji za upozornění. V textu je již opraveno.
   Příjemný den
   Jiří Marko – webmaster

    
 2. Marek Tomek napsal:

  ne, jízda parního vlaku je v sobotu 12.7. viz letáky KCOD Praha

   
 3. Petr Študent - Muzeum vlakové pošty napsal:

  Dobrý den,

  poštovní vůz je na parní vlaky řazen skutečně 5. (pátého) a 12.(dvanáctého) července. Pane Moosi, odkud prosím máte informaci, že je to jinak?

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Jaroslav Němeček 80 let - 20.2.2024 (úterý) - pošta Praha 1
This is default text for notification bar