165 let vlakové pošty v rakouské monarchii


Před několika dny uplynulo 165 let, kdy 1. srpna 1850 vyjely vlakové pošty č. 1 a č. 2 z Vídně do Bohumína

a zahájily tak pravidelný provoz vlakových pošt v rakouské monarchii.


STIT_POSTA Zpočátku velmi pozvolné přípravy na zavedení této novinky nabraly rychlý spád poté, co Prusko zavedlo poštovní ambulance v květnu 1849. Rivalita v německojazyčném evropském prostoru byla hybnou silou změn. Rakouská monarchie, jako zakládající člen Německého poštovního spolku, nemohla zůstat pozadu. Po úspěšném testu funkce systému byly na trať v osobním a smíšeném vlaku vyslány do Bohumína první dvě vlakové pošty.

STIT_POSTA_01Pojízdné poštovní úřady byly zavedeny, poštovní vozy objednány. Rakouská poštovní správa si mohla oddechnout a další vlakové pošty mohla zavádět až po důkladné přípravě a odstranění všech provizorií.

Klubové odpoledne s přednáškou dne 3. září 2015 seznámí posluchače s dosavadními výsledky pátrání o nejstarší historii vlakových pošt na našem území. Posluchači se dozvědí co zavedení novinky předcházelo, jak probíhalo a jakým směrem se rozvoj vlakových pošt a jejího vozového parku vydal. Bude dán prostor také seznámení s činností Muzea vlakové pošty.

Technický pokrok ve století páry umožnil vznik vlakové pošty, technický pokrok stál také za jejím zánikem o 149 let později. Muzeum vlakové pošty si klade za cíl, aby na řemeslo poštovních ambulantů nebylo zapomenuto.

Autor: Petr Študent


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..