Magazín Československá vlaková pošta se dočkal 6. čísla


V listopadu 2014 vyšlo v pořadí již 6. číslo magazínu Československá vlaková pošta (třetí v roce 2014), který vydává již od roku 2013 Petr Študent, zakladatel Muzea vlakové pošty (www.vlakovaposta.cz, www.muzeumvlakoveposty.cz, www.facebook.com/Vlakovaposta), se svými spolupracovníky. Petr Študent je povolaným odborníkem v této problematice – v letech 1990 – 1998 byl zaměstnancem odd. vlakových pošt pošty Ostrava 2. Zároveň je i šéfredaktorem tohoto časopisu.

V úvodníku 6. čísla zmiňuje názor svého kolegy Václava Sekery z Plzně k vlakovým poštám a k časopisu, jakož i k projektu Pamětníci: „Bylo by škoda nechat vzpomínky zapadnout, protože takové zaměstnání, jakým byla vlp, to už nikdy nebude a určitě patřilo svým způsobem k nejzajímavějším a pro mě osobně i nejkrásnějším“.

VLAKOVA_POSTA_ZADNI_STRANAStrukturu tohoto časopisu, který vychází v barevné mutaci v rozsahu 22 stran třikrát do roka ve velmi svižné, čtivé a přehledné formě, tvoří několik pravidelných rubrik (s obměnami): Definice a pojmy poštovní přepravy – Historie – Předpisy – Vozový park – Pomůcky – Profil – Vzpomínky – Muzeum. V nich se dozvíme řadu fundovaných informací doplněných dobovými dokumenty a předpisy a též fotografiemi a nákresy. Seznámíme se s poštovním provozem a funkcí vlakovek. V některých číslech najdeme i celistvosti s razítky vlakových pošt, uzávěry a další artefakty. Výjimkou nejsou ani články o poštách v nádražních objektech. Magazín je velmi kvalitně tištěn.

Magazín lze objednat na adrese redakce: Vídeňská 66/275, 639 00 Brno (email: vlakovaposta@email.cz). Časopis je otevřený i inzercím. Starší čísla, ale i dárkové předměty, přebytky ze sbírek a publikace Muzea vlakové pošty lze objednat v e-shopu (https://www.vlakovaposta.cz/products-category/casopisy/).

Tvůrcům magazínu o ambulantních poštách vlakem, letadlem a autobusem přejeme úspěch, hodně předplatitelů a zájemců o sbírání artefaktů tohoto zajímavého a významného specializovaného oboru. Ostatním specializovaným oborům přejeme, aby mohly vydávat podobný kvalitní časopis. Držme si navzájem palce. Dodávám, že Muzeum vlakové pošty Petra Študenta, které vzniklo v roce 2009, je partnerem našich webových stránek.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar