Muzeum výplatních otisků v německém Asselu/Elbe


003aSen německých sběratelů výplatních otisků se stal skutečností. Dodávám, že nejen jich. Členové německého společenství výplatních otisků (Forschungsgemeinschaft Post- und Absenderfreistempel e. V.) pánové Günther Borchers a Hans-Joachim Förster se rozhodli založit vlastní muzeum, které by se specializovalo na výplatní stroje a jejich otisky. Stalo se tak po dvacetiletém intenzivním sběratelství. Podporu našli u vedení Technického muzea dopravy ve městě Stade. Nabídlo jim prostory v budově Heimatstube ve městě Assel/Elbe na severu Německa. Muzeum bylo slavnostně otevřeno 19. května 2007. Oficiální záštitu převzal tehdejší státní tajemník ministerstva v dolní Sasku, pan Hartmut Saager, též člen společenství výplatních otisků. Je až neuvěřitelné, že muzeum tohoto druhu, jediné ve světě, je otevřeno již více jak sedm let.

Vznik muzea má svou logiku. Německo patří mezi země, které na počátku a během 20. století začaly vyrábět (a též003b úspěšně exportovat) výkonné a moderní výplatní stroje. Oficiálně na území Německa začaly fungovat dne 27. února 1923. Na poštovní trh se dostaly první čtyři prototypy. Stroje začaly používat státní úřady, ale i soukromé společnosti. Samostatné oddělení výplatních tsrojů veřejnosti ukazuje všechny výrobce, zejména pak stroje Frama Francotyp, Hasler (Ascom), Krag, Pitney Bowes, Postalia, Rena, Stelow-Neopost, TeleFrank, Melex a další. Ani renomovaná německá muzea, které najdeme v Berlíně, Frankfurtu nad Mohanem a v Norimberku nedisponují takovým rozsáhlým depozitářem tohoto specializovaného oboru. Návštěva zájemce o výplatní otisky stojí za to.

Muzeum sídlí v Heimatmuseum Assel, Asseler Strasse 42, 21706 Drochtersen – Assel, BRD a je otevřeno od dubna do října každou 1. a 3. neděli v měsíci od 14.00 do 17.00 hodin, a každý 2. a 4. pátek od 11.00 do 15.00 hodin. Návštěvy jsou možné i po telefonické domluvě – sp. Güntherem Borchersem, tel 0049 – 4169 908426.

Připojené ilustrace zobrazují budovu muzea, zakladatele muzea Hansem-Joachima Förstera – vlevo a Günthera Borcherse – vpravo s jedním z exponátů muzea, jednoho ze zakladatelů p. Förstera s poštovními sáněmi a dalšími exponáty, různé záběry z exponátů muzea a mapu lokace muzea.

Zdroje:

  1. www.museum-heimatstube-assel.de

  2. www.fg-freistempel.de

  3. www.jolschimke.de

  4. www.niederelbe.de

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko – 100 let organizované filatelie na Klatovsku (3. - 8.10.2022)
This is default text for notification bar