Modré výplatní otisky


Již několikrát jsme se na našich webových stránkách dotkli modrých výplatních otisků, které jsou v našem středoevropském prostoru známé již z 20. století, kdy se sporadicky ve formě esejí, ale i poštovně uznaných otisků objevily. Bylo to jednak v eseji „o výplatních otiscích Košického kraje“ (2. část – zde), ale i v krátkém oznámení o zkušební prezentaci modrého otisku. zdá se, že jejich místo v poštovním provozu se upevňuje. příkladem jsou výplatní otisky Německa, Rakouska a Slovenska, ale i dalších evropských zemí. Vzhledem a barvou nepřipomínají klasické výplatní otisky, nicméně svou funkcí a technologii jimi jsou.

Zastavme se u slovenských výplatních otisků tohoto typu v modré barvě. V této zemi jsou již světovými katalogy zaznamenýny 4 podtypy těchto digitálních výplatních otisků (zejména se objevují v dodatcích k The International Postage Meter Stamp Catalog autorů Joela A. Hawkinse a Richarda Stambaugha – USA 2005) – dodatky lze najít na internetových stránkách Wikipedie. Autoři tyto tisky řadí do podskupiny BC (otisky po roce 1993, kdy se Slovensko stalo ve své historii podruhé samostatnou zemí).

Jak již bylo řečeno, všechny otisky této podtypové skupiny (autoři označují podsymbolem BC) jsou modré a digitální. Prakticky ve všem se odlišují od svých předchůdců či souběženců. Nejen barvou, ale i vzhledem (nejvýraznější je použití zoubkovaného rámečku či pseudoznámky) a přidáním nezvyklých znaků (např. matrix) či dalších číselných údajů.

V současnosti jsou v poštovním provozu používány výplatní stroje dvou výrobců Neopost a Pitney Bowes. Při pozorném náhledu na otisky lze navzájem odlišit i další rozdíly (výplatní hodnota, měnový znak, číslice data, rozlišovací písmena a čísla soustav, licenční čísla různých velikostí a síly apod.) Pozornosti zájemce by neměla uniknout pozice PSČ za názvem pošty. Název Slovenské pošty je v pravé části a obepíná její znak (poštovní trubka, v pozadí dopis). Vysledovatelné jsou i další odlišnosti, které podle naší terminologie označujeme jako varianty výplatních otisků. Místa ve výplatní hodnotě jsou prozatím stejná (pětimístná, když nemereme v úvahu znak měny a desetinnou čárku). Kromě barvy je typická odlišnost – u otisku není typický rámeček (výplatní razítko) a kruh (denní razítko). Zajímavé je, že u těchto otisků se opouští tradiční název státu (SLOVENSKO) a zavádí se název Slovenská pošta včetně jejího znaku.


1. NEOPOST 'IJ50'

neopost_IJ50V levé dolní části horizontální čárový kód (2D), denní razítko je rozprostřeno do dvou částí otisku – vlevo nahoře název pošty, pod ní v jedné lince PSČ a číslo stroje, a v pravém dolním rohu datum a písmenný/číselný znak. mezi názvem státu a datem je znak a hodnota výplatného (výplatní otisk spojuje v hybrid rozdělené denní razítko a výplatní razítko (na rozdíl od klasických výplatních otisků, kde výplatní razítko tvoří ucelený a ohraničený celek, jakož i denní razítko).

Výplatní hodnota včetně výplatního znaku: 16 mm.

Výplatní číslice ve formátu:  € 000.00

2. NEOPOST 'IJ80'

neopost_IJ80Podobnost s 1) velmi shodná s výjimkou číslic data, šířky výplatní hodnoty (zde 17,5 mm), číslic identifikátorů, názvů.

Výplatní číslice ve formátu:  € 000.00

3. PITNEY BOWES 'DM 1000'

PB_DM1000Podobný vzhled jako 1)  a 2). Číselné údaje silné, písmena a číslice vyšší a úzké.

Výplatní hodnota včetně výplatního znaku: 19 mm.

Výplatní číslice ve formátu:  € 000.00

4. PITNEY BOWES 'DM 300C'

PB_DM300CPodobný vzhled jako 1) , 2) a 3). Číselné údaje a písmena se liší včetně znaku měny.

Výplatní hodnota včetně výplatního znaku: 20 mm.

Výplatní číslice ve formátu:  € 000.00


Bude zajímavé sledovat vývoj existujících otisků. Sběratelé jistě uvítají rozšíření škály. Ve srovnání s cizinou zaujme jistě absence názvu systému (FRANKIT – viz článek „Německé internetové známky“ naUKAZKY z NEMECKA našem portálu), vyznačený druh poštovní zásilky (Par Avion, PP-PRIORITY, Brief PP – /PRIORITY apod., větší kód, jasnější označení soustavy/výrobce) a logičtější uspořádání údqajů.

Oproti slovenským těm zahraničním (na ilustracích německých) chybí jasně vyznačený domicil pošty. V této souvislosti bude zajímavé, zda propagační akce na prodej strujů v Česku bude úspěšná a tyto modré otisky budou vyplácet i zásilky u nás.

Zdroje:

 1. Hawkins J.A., Stambaugh R., The International Postage Meter Stamp, Arizona 2005

 2. Dodatky: Wikipedie

 3. Vlastní sbírka

Autor: Ivan Leiš


 

1 Responses to Modré výplatní otisky

 1. Ivan Leiš napsal:

  Modré výplatní otisky přitahují stále více pozornost sběratelů. Na tento můj článek reagoval známý slovenský sběratel Ivan Tvrdý, který se kromě doporučené pošty a R-nálepek věnuje též slovenským výplatním otiskům, takto:
  „Vraciam se k spracovávani od roku 1992. Prišiel mi vhod aj Tvoj článok o modrých (tzv. on line strojov) odtlačkách na Vašom portáli. Tiež evidujem štyri typy. K Tvoju popisu odtlačku malé uprsnenie. Skladba odtlačku je následovná: (zĺava do prava, zhora dolu). Názov dhliadacej pošty, jej PSČ, poradove číslo zsileky (jako u frankotypu), 2D kód//logo slovenskej pošty (nie názov štátu) zvisle licenčné číslo stroja, výplatné, dátum, druh zásielky (L-list, O-obyčajný, R-doporučený a za tým číslo označujúce triedu). Typ a výrobca sa dá zistiť len z podoby dlačku.“

  I.L.

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar