Zajímavé výplatní otisky


Předváděcí výplatní otisk Lindaco-Krag


Náš občasný přispěvovatel V. Vrbata nám zaslal dvoubarevný předváděcí výplatní otisk skandinávské firmy Lindaco-Krag, který byl prezentován v roce 1974 v Brně na strojírenském veletrhu. Tyto otisky nejsou u nás číselně evidovány a katalogizovány. Nicméně se jedná o zajímavý otisk tehdy nezvyklé konstrukce. U nás po prezentaci zůstaly dva výplatní stroje a byly používány v poštovním provozu. Jeden stroj na poště 613 00 BRNO 13 (-1977-) a druhý v Ostravě v podatelně Československé televize. Tyto dva otisky jsou již pochopitelně katalogizovány, jednak v Katalogu otisků pošt I. Leiše, rok 1977 a jednak v rukopise Katalogu výplatních otisků 1946-1992 autorů L. Janů/I. Leiš.

VO_011

 Za poskytnutí ukázky děkuji panu  V. Vrbatovi.


Výplatní otisk s velikonočními motivy


Výplatní otisky jsou u nás i ve světě hojně využívány pro svou flexibilitu k propagaci či připomenutí různých příležitostných událostí či okamžiků. Nejinak tomu je i v Německu, kde firmy ve výplatních strojích připomínají velikonoční svátky. Ty jsou již několik týdnů za námi, nicméně není od věci si je připomenout. Pět otisků dvou soustav – Francotyp-Postalia – 1, 2, 4, 5 a Pitney-Bowes – 3 v modré barvě systému FRANKIT stojí za studium. Bližší údaje a identifikační postupy lze najít v mém článku Německé internetové známky (ze 17. 1. 2014).

VO_VELIKONOCE1 VO_VELIKONOCE2
VO_VELIKONOCE4

Zajímavé srovnání


Německá spediční firma Kühne + Nagel používá ve svém provozu výplatní otisky. V Německu soustavy Francotyp – Postalia a u nás Neopost. Zajímavé je srovnání a odlišnosti.

VO_05
VO_06

Oba otisky nám předložil V. Vrbata, za což mu děkujeme.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar