Výplatní otisky okrskové přepravy


Výplatní otisky sloužily a slouží především k zaplacení, vyznačení a registraci výplatného listovních zásilek. Mají však i jiné poslání. Nahrazují fiskální ceniny (kolky) , orážejí příchozí zásilky či různé dokumenty. Mají i jiné poslání, často interní Jedním z nich bylo v 50. a 60. letech (možná i poté) úkol orážet zásilky dopravované či spíše přepravované samotnou poštou v rámci určených okrsků. Výplatní stroje sloužící k tomuto účelu nám předložil známý španělský sběratel výplatních otisků, zejména z území Československa JUAN ENRIQUE PAGE.


K reprodukci na našem webu zaslal dva otisky okrskové přepravy:

  • s domicilem okrsku CHRUDIM s datem 3.12.1950 (bez hodnoty, tzv. nulák),

  • s domicilem okrsku CHLUMEC nad CIDLINOU s datem 15.2.1951 (otisk byl vyplacen hodnotou +0300 Kčs).

Výplatní razítko má zajímavý tvar a text (bez zoubků a s nápisem OKRSKOVÁ/PŘEPRAVA). Jednalo se pravděpodobně o výhradně interní použití výplatního stroje pro účely pošty. Reprodukované otisky jsou produktem výplatního stroje FRANCOTYP (podtyp: FR8 – 0 – 5m).

Otisky jsou otištěné na obálkách bez adresy (na reverzní straně je náhodně natištěn někdejší subjekt Kreditanstalt der Deutschen bez vztahu k otisku a na adresní straně není příjemce, jedná se o zkusmý otisk či otisk „pro evidenci či na památku“). Rádi uvítáme a zveřejníme jakýkoliv další poznatek týkající se těchto zajímavých výplatních otisků nebo další nalezené otisky podobného účelu.


Jak je vidět z těchto dvou příkladů, i pošty se dotkly „racionální novosti“ při budování nového společenského řádu v 50. a 60. letech, i když přepravy podobného „účelného a hospodárného“ charakteru se v té době týkaly zejména veřejné nákladní dopravy zboží od zemin, stavebnin přes potraviny až po umělá hnojiva (viz Sbírka zákonů č. 3/1962). Hlavním hybatelem byly okresní a krajské národní výbory na podkladě plánů schválených Státní plánovací komisí…. U pošty mohlo jít o něco v tomto duchu.

Juan Enrique Page je nejen zanícený sběratel výplatních otisků z území Československa, ale shání i literaturu vztahující se k tomuto tématu (i v češtině) a stále má zájem na rozšíření své sbírky výměnou anebo koupí. Nejvíce se zajímá o výplatní otisky s výplatním razítkem ve tvaru „motýlka“, ale nepohrdne ani novějšími otisky ve tvaru „pseudoznámky“. Zájemci jej mohou kontaktovat mým prostřednictvím (emailová adresa: ILeis@seznam.cz).

Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

1 Responses to Výplatní otisky okrskové přepravy

  1. Ivan Leiš napsal:

    Od zavěšení tohoto článku na klubový web uplynuly už dva měsíce a nikdo nepřišel ani s troškou do mlýna ohledně reprodukovaných dvou otisků okrskové přepravy, na které nás upozornil Juan Enrique Page ze Španělska. Milí specializovaní sběratelé, podívejte se do svých sbírek či zapátrejte v paměti. Neviděli jste tyto otisky už předtím? Tato neznámá zajímavost je skutečnou zajímavostí. Díky za jakýkoliv poznatek či informaci.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Jan Ungrád - 80 let – 11.10.2024 - přepážka č. 30 (8-13 hod.)
This is default text for notification bar