Výplatní stroje a otisky v Česku v současnosti


V srpnu 2013 jsem ve svém článku GLOSY 2013 spustil sondu do českého světa klasických a moderních výplatních otisků používaných různými subjekty včetně pošt, jejichž místo je hlavně v podatelnách a na přepážkách pošt (apostové produkty a produkty z přístrojů na automatové známky byly vyňaty). Od této doby se řada věcí změnila. Vzhledem tomu, že došlo ke změnám na úseku některých zástupců hlavních výplatních soustav, je třeba alespoň tento seznam oživit a aktualizovat.

Při neexistenci sběratelské organizované entity u nás (čest a sláva klubovému webu 00-15, který se o „frankotypisty“ vzorně stará aspoň poskytováním informací a aktualit a pohledů do historie včetně publikováním typologických a ilustračních katalogů a seznamů) je na individuálních sběratelích starat se o informace, které portály těchto firem přinášejí. Širší výběr informací lze získat na domovských serverech výrobců, kteří k nám výplatní stroje vyvážejí. Doporučuji však portály jen v zemích původu strojů, ne v zemích, kam se tyto stroje vyváží případně licenčně vyrábí.

Posledně jmenované mohou vést ke zkreslení, neboť jsou orientovány na tu kterou zemi značně se lišící od našeho teritoria. Navíc při nepozornosti či zjednodušení mohou vést i k přenosu chybné terminologie a schválených norem názvosloví:

  • nesprávný pojem „frankovací stroje“ místo “výplatní stroje“

  • nebo „přítisky“ místo „označení oprávněného uživatele“ apod.

Níže uvedeném odkazu najdete „Informace pro zájemce o koupi výplatních strojů“. Najdete zde také typy soustav, které jsou uznané Českou poštou s.p., která má výplatní stroje pod svou kuratelou. Na internetových stránkách lze najíti další subjekty, které výplatní stroje servisují případně i prodávají.

Autor: Ivan Leiš 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Modrý mauritius je vstupenkou do elitního klubu

Proč se vyplatí koupit Modrého mauritia právě teď? Poštovní známky nabírají na ceně, ale ne všechny. Podle jakých pravidel začít...

Prémie SČF – rok 2017

Již poosmé od roku 2010 vyjde členská prémie Svazu českých filatelistů.  

Filatelistické aktuality ze Slovenska (červen – červenec 2017)

Nezabudnite, ze v dnoch 8. - 10.9.2017 sa kona v Bratislave 23. Svetový veľtrh olympijských zberateľov. Unikatna moznost stretnut sa so...

Zavřít