Klipy zobrazující výplatní stroje


Specializovaný sběratel zaměřující se na výplatní otisky nemusí obcházet firemní podatelny anebo se dívat pod ruku poštovní manipulantky na přepážce. Stačí se v klidu domova dostat na webové stránky www.youtube.com a zadat heslo „franking machines“, „meter stamp machine“ či „meter stamp“ a na několik minut se zabořit do zdařilých či méně kvalitních klipů zobrazujících a popisujících funkci výplatních strojů různých značek. Jedná se většinou o reklamní spoty či instruktážní klipy profesionálů, ale můžeme zhlédnout i amatérské pokusy.

VIDEOPři troše štěstí na nás ze stroje „vyjede“ i čitelný výplatní otisk … Klipy nejsou dlouhé. Obvykle v řádu 1 – 3 minut s cizojazyčným komentářem, který srozumitelnosti pro neznalé cizích jazyků není též na překážku. Hloubější brouzdání přinese i další ovoce, ale o tom někdy jindy. Sběratel tak má možnost poučit se více o svém oboru a jinak než prohlížením své sbírky či četbou odborné literatury. Klipy jsou vynikající k pochopení, jak vzniká výplatní otisk.

Když hovořím o internetových portálech, doporučuji i prodejní portál www.ebay.com (větší bratr našeho www.aukro.cz) se zadáním podobných hesel uvedených shora. Pokud půjdete přes heslo či rubriku „Filatelie“, na tento obor či další specializované obory narazíte výjimečně. Na prodej najdete hned několik výplatních strojů (o výplatních otiscích ani nemluvě). V poslední době někteří sběratelé měli velké štěstí – objevili a koupili si jedny z prvních raritních výplatních otisků a výplatní stroje starší sta let (informace se objevily na specializovaných portálech včetně našeho a v různých tiskovinách).

Přeji hodně poučení a „úlovků“.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar