Tag Archives: Muzea

Národní poštovní muzeum ve Washingtonu (4)


ČTVRTÉ A POSLEDNÍ ZASTAVENÍ V NÁRODNÍM POŠTOVNÍM MUZEU


 

PSÍ MILÁČEK OWNEY – maskot amerických vlakovek


Pes jménem Owney nezačal svů psí život radostně. Narodil se jako nalezenec, kříženec s výraznými rysy teriéra, a lidskou lásku a něžnost v raném věku nezažil. Neměl domov, ani rodinu. V průběhu času jej však potkalo štěstí. Ve svém životě nalezl řadu přátel a místa, kde byl vždy vítán. Jeho šťastný osud určily poštovní pytle a skutečnost, že je s psí radostí vyhledával, aby na nich ležel. Od raného věku díky tomu jeho rodinou byli američtí pošťáci.


 

Národní poštovní muzeum ve Washingtonu (3)


Třetí zastavení mi přiblížilo poštovní schránky nejen z amerického území, ale i ze světa. Mají různé tvary, různé zbarvení, různé nápisy. Zajímaví svědci funkce pošty, která má za cíl: „spojit lidi, národy, rodiny.“

 

Národní poštovní muzeum ve Washingtonu (2)


DRUHÉ ZASTAVENÍ V NÁRODNÍM POŠTOVNÍM MUZEU VE WASHINGTONU


První zastavení v Národním poštovním muzeu, které řídí a spravuje Smithsonianský institut, přineslo krátký pohled na zajímavé muzeum ve Washingtonu, kde se nacházejí cenné americké a mezinárodní poklady z oboru filatelie a poštovní historie. Muzeum je pověřeno shromažďováním poštovních známek. Jen těch je v jeho depozitářích více než 6 miliónů.

 

Národní poštovní muzeum ve Washingtonu (1)


Některá z lákadel Národního poštovního muzea ve Washingtonu, 2 Massachusetts Ave., NE Washington, DC 20002 pro návštěvníky bez ohledu na věk https://postalmuseum.si.edu/.

 

Návštěva internetových muzeí


Čas od času se vyplatí zajít si prostřednictvím svého počítače na virtuální návštěvu internetových muzeí. Občasně na zajímavá muzea, která mají více či méně společné rysy s filatelií či alespoň se sběratelstvím různých oborů něco společného.

 

Muzeum výplatních otisků v německém Asselu/Elbe


003aSen německých sběratelů výplatních otisků se stal skutečností. Dodávám, že nejen jich. Členové německého společenství výplatních otisků (Forschungsgemeinschaft Post- und Absenderfreistempel e. V.) pánové Günther Borchers a Hans-Joachim Förster se rozhodli založit vlastní muzeum, které by se specializovalo na výplatní stroje a jejich otisky. Stalo se tak po dvacetiletém intenzivním sběratelství. Podporu našli u vedení Technického muzea dopravy ve městě Stade. Nabídlo jim prostory v budově Heimatstube ve městě Assel/Elbe na severu Německa. Muzeum bylo slavnostně otevřeno 19. května 2007. Oficiální záštitu převzal tehdejší státní tajemník ministerstva v dolní Sasku, pan Hartmut Saager, též člen společenství výplatních otisků. Je až neuvěřitelné, že muzeum tohoto druhu, jediné ve světě, je otevřeno již více jak sedm let.

 

Muzeum pro komunikace v Bernu


V Bernu se v roce 1907 zrodilo páté poštovní muzeum v Evropě (a pravděpodobně i na světě) dne 22.6.1907 pod názvem Švýcarské poštovní muzeum (La Musée suisse de la poste). Hlavní budova byla v bernském Bollwerku. Zřízení bylo oznámeno ve věstníku poštovní správy Schweizerische Postverwaltung Verfüfung č. 51 (Akten Nr. 681 z 19.6.1907).

 

Vagonářské muzeum ve Studénce


Není všeobecně moc známé, že v naší republice – ve Studénce – existuje Vagonářské muzeum, jediné podobné muzeum svého druhu u nás. Na portálu tohoto muzea je zavěšena i kniha „100 let vagonky ve Studénce“, která vyšla v roce 2000 v počtu 100 ks. Kniha zmapovala začátky a celou historii Studénské továrny na vagóny a.s. v Butovicích od založení v roce 1900 do moderních dob.

 

Jiří Bouda oslaví již 80 let


Dne 5. května 2014 se dožívá akademický malíř Jiří Bouda 80 let. Ke kulatému výročí uspořádalo vánoční výstavu Muzeum hlavního města Prahy:

JIRI_BOUDA_PLAKAT

Praha Jiřího Boudy – po vodě, po souši a po kolejích.

 
Velikonoční razítko - Kraslice (25.3. - 28.3.2024)
This is default text for notification bar