Návštěva internetových muzeí


Čas od času se vyplatí zajít si prostřednictvím svého počítače na virtuální návštěvu internetových muzeí. Občasně na zajímavá muzea, která mají více či méně společné rysy s filatelií či alespoň se sběratelstvím různých oborů něco společného.


Internetové muzeum Císaře Franze Josefa I


FRANZ_JOSEFNyní doporučujeme navštívit Internetové muzeum Císaře Franze Josefa I., Wilhelma II a první světové války, kde je rubrika FILATELIE přinášející bohatou sbírku celistvostí z doby I. světové války. O tomto muzeum jsme již informovali v příspěvku v lednu 2014, věnoval se mimo jiné výročí I. světové války (1914-1918).

Odkaz na příspěvek naleznete zde.


Muzeum vlakové pošty


MUZEUM_VLAKOVE_POSTYMuzeum vlakové pošty, které obsahuje řadu zpráv a informací zejména v letošním roce, kdy si připomínáme několik kulatých výročí z oboru vlakových pošt: 1845 – na našem území přepraveny první poštovní zásilky po železnici z Olomouce d Prahy, 1.8.1850 – vyjely první vozy vlakové pošty na trati z Vídně přes Břeclav do Bohumína (ambulantní pošty číslo 1 a 2) a 1895 – zavedeno tzv. „sumární listování rekomandačních zásilek“ v c.k. vlakových poštách. Informace se týkají zajímavých akcí, filatelistických artefaktech a publikačních počinech Muzea.


Muzeum cenných papírů


MUZEUM_CENYCH_PAPIRUZ hlediska historie stojí též za to navštívit Muzeum cenných papírů a přečíst si pravidelné věstníky Muzea (poslední dva vyšly 29.4.2015 a 27.5.2015), které se kromě hlavní náplně své činnosti – cenných papírů věnují i všeobecné historii (zajímavé jsou přehledy historických výročí spadající do příslušného měsíce a glosy o osobnostech). V článcích najdeme i zmínky o filatelii, poštovních známkách a specializovaných oborech (viz březnový věstník, kde se objevil velmi rozsáhlý a podrobný článek o B. Jarolímkovi, generálním zástupci výplatních strojů v Československu). Muzeum pořádá i přednášky a zve veřejnost k účasti na nich (naposledy o Vinařství Sociéte Vinicole a.s. ve Valticích dne 25.6.2015).


Existují i další muzea mající leccos společného s našimi sběratelskými obory a to u nás, i v zahraničí. Jsou pokladnicemi historických ilustrací a zajímavých a často neznámých faktů od odborníků – nadšenců v tom kterém oboru. Proč se během volných dní, zejména, když nepřeje počasí nevykliknout příslušné adresy na počítači?

Autor: I. Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nové vlastní známky – Lišajové - 10.8.2022
This is default text for notification bar