Muzeum pro komunikace v Bernu


V Bernu se v roce 1907 zrodilo páté poštovní muzeum v Evropě (a pravděpodobně i na světě) dne 22.6.1907 pod názvem Švýcarské poštovní muzeum (La Musée suisse de la poste). Hlavní budova byla v bernském Bollwerku. Zřízení bylo oznámeno ve věstníku poštovní správy Schweizerische Postverwaltung Verfüfung č. 51 (Akten Nr. 681 z 19.6.1907).

V novodobé historii bylo muzeum nově otevřeno na Helvétském náměstí (Helvetiaplatz) v Bernu dne 10.4.1986 v budově Gebäude des Alpinen Museums. V současnosti se jmenuje Museum für Kommunikationen (Muzeum pro komunikace). Kromě stálých expozic (dvě se věnují filatelii a poštovnictví) se návštěvníkům otevírají i další světy komunikací – zejména moderní prostředky komunikaceMUZEUM_BERN_00  včetně počítačů.

Filatelistický sál nabízí v trezorových výsuvných panelech poštovní známky Švýcarska, ale i jiných států. Část trezorových panelů obsahuje i ucelené sbírky několika švýcarských sběratelů, kteří své sbírky věnovali muzeu. Poštovní sbírky muzea osahují první známky Švýcarska a kantonů či švýcarských měst . Mezi sbírkami najdeme velmi zajímavé materiály – vojenské známky I. světové války, holubí poštu, cholerové dopisy, švýcarská strojová razítka, balonovou poštu, předznámkové dopisy dle kantonů, hotelovou poštu, telegrafní a železniční poštu. Panely obsahují i rarity ze světa (Anglie apod.), jakož i zajímavosti (např. z Československa – letecké známky na dopisech). Informace zejména ve vztahu ke Švýcarsku a tvůrcům švýcarských známek jsou uvedeny názorně uprostřed sálu.

MUZEUM_BERN_01Neméně zajímavý je sál historie poštovnictví. Najdeme zde řadu informací na panelech, které jsou doplněny fotografiemi z historie poštovnictví s popiskami. Velmi příhodný je popsaný vývoj poštovnictví ve světě a ve Švýcarsku. Exponátů je celá řada – z dob dávných i nedávných. Mezi exponáty najdeme kromě jiného poslední dostavník z Kientalu (vůz č. 1477, typ Coupé – Landauer z roku 1894) , poštovní autobus Saurer, poštovní sáně, poštovní kolo, elektrický automat na výdej známek z roku 1971 z Grindelwaldu (kanton Bern), stroj na výdej automatových známek Frama z roku 1993 (ukončení provozu 12.5.2011), bednu na dopravu dopisů z roku 1970 (používala pošta Berne 15 v budově UPU), cenné pytle na poštovní přepravu s cizinou z roku 1934, celou řadu poštovních schránek (např. z roku 1880), vagonové poštovní schránky z roku 1920 a 1950, přenosné trezory na finanční prostředky, poštovní štíty, poštovní uniformy, poštovní kolej z curyšského nádraží. Část exponátů je interaktivní.

Slova dokreslují i fotografie některých exponátů z muzea.

MUZEUM_BERN_02
MUZEUM_BERN_03
MUZEUM_BERN_04
MUZEUM_BERN_05
MUZEUM_BERN_06
MUZEUM_BERN_07
MUZEUM_BERN_08
MUZEUM_BERN_09
MUZEUM_BERN_10
MUZEUM_BERN_11
MUZEUM_BERN_12
MUZEUM_BERN_13
MUZEUM_BERN_14
MUZEUM_BERN_15
MUZEUM_BERN_16

Autor textu a snímků: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Vagonářské muzeum ve Studénce

Není všeobecně moc známé, že v naší republice - ve Studénce - existuje Vagonářské muzeum, jediné podobné muzeum svého druhu...

Poštovní muzejnictví existuje již víc jak sto let

První poštovní muzeum na světě bylo otevřeno před více jak sto lety.  

Pozvánka do Brna na vernisáž projektu VELKÁ VÁLKA

Vážení přátelé, srdečně Vás zveme na slavnostní zahájení projektu Velká válka 28. června 2014.  

Zavřít