Muzeum pro komunikace v Bernu


V Bernu se v roce 1907 zrodilo páté poštovní muzeum v Evropě (a pravděpodobně i na světě) dne 22.6.1907 pod názvem Švýcarské poštovní muzeum (La Musée suisse de la poste). Hlavní budova byla v bernském Bollwerku. Zřízení bylo oznámeno ve věstníku poštovní správy Schweizerische Postverwaltung Verfüfung č. 51 (Akten Nr. 681 z 19.6.1907).

V novodobé historii bylo muzeum nově otevřeno na Helvétském náměstí (Helvetiaplatz) v Bernu dne 10.4.1986 v budově Gebäude des Alpinen Museums. V současnosti se jmenuje Museum für Kommunikationen (Muzeum pro komunikace). Kromě stálých expozic (dvě se věnují filatelii a poštovnictví) se návštěvníkům otevírají i další světy komunikací – zejména moderní prostředky komunikaceMUZEUM_BERN_00  včetně počítačů.

Filatelistický sál nabízí v trezorových výsuvných panelech poštovní známky Švýcarska, ale i jiných států. Část trezorových panelů obsahuje i ucelené sbírky několika švýcarských sběratelů, kteří své sbírky věnovali muzeu. Poštovní sbírky muzea osahují první známky Švýcarska a kantonů či švýcarských měst . Mezi sbírkami najdeme velmi zajímavé materiály – vojenské známky I. světové války, holubí poštu, cholerové dopisy, švýcarská strojová razítka, balonovou poštu, předznámkové dopisy dle kantonů, hotelovou poštu, telegrafní a železniční poštu. Panely obsahují i rarity ze světa (Anglie apod.), jakož i zajímavosti (např. z Československa – letecké známky na dopisech). Informace zejména ve vztahu ke Švýcarsku a tvůrcům švýcarských známek jsou uvedeny názorně uprostřed sálu.

MUZEUM_BERN_01Neméně zajímavý je sál historie poštovnictví. Najdeme zde řadu informací na panelech, které jsou doplněny fotografiemi z historie poštovnictví s popiskami. Velmi příhodný je popsaný vývoj poštovnictví ve světě a ve Švýcarsku. Exponátů je celá řada – z dob dávných i nedávných. Mezi exponáty najdeme kromě jiného poslední dostavník z Kientalu (vůz č. 1477, typ Coupé – Landauer z roku 1894) , poštovní autobus Saurer, poštovní sáně, poštovní kolo, elektrický automat na výdej známek z roku 1971 z Grindelwaldu (kanton Bern), stroj na výdej automatových známek Frama z roku 1993 (ukončení provozu 12.5.2011), bednu na dopravu dopisů z roku 1970 (používala pošta Berne 15 v budově UPU), cenné pytle na poštovní přepravu s cizinou z roku 1934, celou řadu poštovních schránek (např. z roku 1880), vagonové poštovní schránky z roku 1920 a 1950, přenosné trezory na finanční prostředky, poštovní štíty, poštovní uniformy, poštovní kolej z curyšského nádraží. Část exponátů je interaktivní.

Slova dokreslují i fotografie některých exponátů z muzea.

MUZEUM_BERN_02
MUZEUM_BERN_03
MUZEUM_BERN_04
MUZEUM_BERN_05
MUZEUM_BERN_06
MUZEUM_BERN_07
MUZEUM_BERN_08
MUZEUM_BERN_09
MUZEUM_BERN_10
MUZEUM_BERN_11
MUZEUM_BERN_12
MUZEUM_BERN_13
MUZEUM_BERN_14
MUZEUM_BERN_15
MUZEUM_BERN_16

Autor textu a snímků: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné poštovní razítko – Sv. Václav - 28.9.2022 (středa)
This is default text for notification bar