Katalog rakouských R-nálepek 1886-1918 (verze 3.1)


MULLER_FOTO Vážení kolegové sběratelé.

Dostává se Vám do rukou přepracovaná verze (3.1) mého Katalogu rakouských R-nálepek (RN) z území dnešního Česka (Čechy, Morava, Slezsko) z období 1886 až 1918. První verze Katalogu byla zveřejněna 8.3.2014.

Katalog je seřazen podle skutečného názvu pošty na RN abecedně dle slovníku spisovné češtiny (ACADEMIA 1994). Nejsou zde tedy vůbec odlišeny háčky a čárky nad Ď, Ě, Ň, Ť, Á, É, Í, Ó, Ú, Ů od D, E, N, T, A, E, I, O, U. Naopak tu jsou rozlišeny CH, Č, Ř, Š, Ž, Ä, Ö, Ü, které pak následují po H, C, R, S, Z, A, O, U.

Vzhledem k tomu, že nápis na RN začíná většinou v němčině, odporuje toto rovnání rakouské abecedě i Votočkově Monografii.

Ale rakouština na RN háčky používala, dokonce na poště Střešmiř je jich o jeden více než v českém názvu Střezimíř. Když je český a německý název pošty hodně odlišný, mohou být v katalogu RN od jedné pošty každá jinde, např. Cetoraz a Zetoras. U jednojazyčných názvů tu uvádím kurzívou i druhojazyčný název. Na konci katalogu jsou uvedeny i pošty, které jsme si s Polskem a Rakouskem navzájem po 1. sv. válce předávaly.

Na tomto Katalogu jsem pracoval s velkými přestávkami přes 20 let a jeho podoba se s časem měnila. Až teprve s použitím počítače se práce pohnula rychle ke konci. V budoucnu budou určitě nálezy dalších RN, takže počítám časem s dodatkem.

Prosba

Pokud někdo nalezne RN (nebo její variantu), která není v Katalogu evidována, prosím o její nahlášení na moji adresu nebo e-mail (obojí uvedené v úvodní informaci o Katalogu), v ideálním případě v barevné kopii. Rovněž tak, pokud někdo objeví v katalogu nějaké chyby nebo nepřesnosti v údajích.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří mi ochotně poskytli své sbírky k evidenci, zejména páni Jiří Kratochvíl, ing. Miloslav Fencl, Zdeněk Podpěra, Štěpán Kučera, Poštovní muzeum v Praze a hlavně kolega ing. Hermann Sanbach (AT). Rovněž jim děkuji za poskytnuté rady při úpravě katalogu a teoretického úvodu.


Soubor ke stažení ve formátu ZIP o velikosti cca 335 MB byl uložen na web USCHOVNA. Limit je 30x stažení a možnost stažení do: 22.1.2022.

Stažení KATALOGU

Pokud budete mít problémy se stažením, sdělte nám to prosím v komentářích.


Použitá literatura:

  • Ing. Emil Votoček: Česká poštovní razítka od nejstarších dob do roku 1918 – Monografie Československých známek, 13. a 14. díl (POFIS)

  • Jiří Kratochvíl: Historický vývoj názvů pošt v českých zemích od 16. stol., Monografie Čs. známek … 20. díl (POFIS 2012)

  • Poštovní nálepky – Zpravodaj Společnosti sběratelů poštovních nálepek (a všechny jeho předcházející mutace)

  • Hermann Sanbach: Katalog der Rekozettel ….. (2006 – 2015)

Autor příspěvku: Jiří Müller, Hradec Králové


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar