Vagonářské muzeum ve Studénce


Není všeobecně moc známé, že v naší republice – ve Studénce – existuje Vagonářské muzeum, jediné podobné muzeum svého druhu u nás. Na portálu tohoto muzea je zavěšena i kniha „100 let vagonky ve Studénce“, která vyšla v roce 2000 v počtu 100 ks. Kniha zmapovala začátky a celou historii Studénské továrny na vagóny a.s. v Butovicích od založení v roce 1900 do moderních dob.

Na portálu najdeme i možnost virtuální prohlídky, další informace včetně kontaktů a doby, kdy je muzeum otevřeno.

Vagónka ve Studénce významně přispěla i k výrobě poštovních železničních vozů pro naše území, ale i pro zahraničíVAGONKA_MUZEUM (např. služební vůz s poštovním oddělením Dp pro Rumunskou státní poštu z roku 1905 či Čtyřnápravový poštovní vůz Fa pro Čs. poštu z roku 1971 – 1972 a další). Opomenuty nebyly ani autobusy (Vagónka vyráběla autobusové karoserie na dodaných podvozcích pro Ministerstvo pošt a telegrafů v roce 1929 a dalších letech).

Stránky jsou zajímavě provozovány. Vložen je i zajímavý film „Výroba vagónu“ Ringhoffer z roku 1930, kde jsou zachyceny i momenty z výroby poštovních vozů. Můžeme se poučit, že truhláři Vagónky se přičinili o výrobu interiérů poštovních vozů …

Materiály zveřejněné na tomto portálu jsou významným příspěvkem k historii poštovnictví a výrobě poštovních dopravních prostředků, pochopitelně kromě jiných zajímavostí. Za zaznamenání stojí, že tato továrna přispěla i k výrobě letadel.

Vedoucím Vagonářského muzea je pan Martin Šmída (od roku 1966).

Autor: Ivan Leiš


 

One Response to Vagonářské muzeum ve Studénce

  1. Petr Študent – Muzeum vlakové pošty napsal:

    Návštěvu muzea mohu jen doporučit. Pro mě nejkrásnějším exponátem je průřezový model poštovního vozu Fa (Postm) z roku 1971 v měřítku 1:20.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Poštovní muzejnictví existuje již víc jak sto let

První poštovní muzeum na světě bylo otevřeno před více jak sto lety.  

Pozvánka do Brna na vernisáž projektu VELKÁ VÁLKA

Vážení přátelé, srdečně Vás zveme na slavnostní zahájení projektu Velká válka 28. června 2014.  

Poštovně historické zpravodaje

 

Zavřít