Vagonářské muzeum ve Studénce


Není všeobecně moc známé, že v naší republice – ve Studénce – existuje Vagonářské muzeum, jediné podobné muzeum svého druhu u nás. Na portálu tohoto muzea je zavěšena i kniha „100 let vagonky ve Studénce“, která vyšla v roce 2000 v počtu 100 ks. Kniha zmapovala začátky a celou historii Studénské továrny na vagóny a.s. v Butovicích od založení v roce 1900 do moderních dob.

Na portálu najdeme i možnost virtuální prohlídky, další informace včetně kontaktů a doby, kdy je muzeum otevřeno.

Vagónka ve Studénce významně přispěla i k výrobě poštovních železničních vozů pro naše území, ale i pro zahraničíVAGONKA_MUZEUM (např. služební vůz s poštovním oddělením Dp pro Rumunskou státní poštu z roku 1905 či Čtyřnápravový poštovní vůz Fa pro Čs. poštu z roku 1971 – 1972 a další). Opomenuty nebyly ani autobusy (Vagónka vyráběla autobusové karoserie na dodaných podvozcích pro Ministerstvo pošt a telegrafů v roce 1929 a dalších letech).

Stránky jsou zajímavě provozovány. Vložen je i zajímavý film „Výroba vagónu“ Ringhoffer z roku 1930, kde jsou zachyceny i momenty z výroby poštovních vozů. Můžeme se poučit, že truhláři Vagónky se přičinili o výrobu interiérů poštovních vozů …

Materiály zveřejněné na tomto portálu jsou významným příspěvkem k historii poštovnictví a výrobě poštovních dopravních prostředků, pochopitelně kromě jiných zajímavostí. Za zaznamenání stojí, že tato továrna přispěla i k výrobě letadel.

Vedoucím Vagonářského muzea je pan Martin Šmída (od roku 1966).

Autor: Ivan Leiš


 

One Response to Vagonářské muzeum ve Studénce

  1. Petr Študent – Muzeum vlakové pošty napsal:

    Návštěvu muzea mohu jen doporučit. Pro mě nejkrásnějším exponátem je průřezový model poštovního vozu Fa (Postm) z roku 1971 v měřítku 1:20.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko – 100 let organizované filatelie na Klatovsku (3. - 8.10.2022)
This is default text for notification bar