Národní poštovní muzeum ve Washingtonu (2)


DRUHÉ ZASTAVENÍ V NÁRODNÍM POŠTOVNÍM MUZEU VE WASHINGTONU


První zastavení v Národním poštovním muzeu, které řídí a spravuje Smithsonianský institut, přineslo krátký pohled na zajímavé muzeum ve Washingtonu, kde se nacházejí cenné americké a mezinárodní poklady z oboru filatelie a poštovní historie. Muzeum je pověřeno shromažďováním poštovních známek. Jen těch je v jeho depozitářích více než 6 miliónů.

V tomto příspěvku jsem se zaměřil na sekci muzea, která připomíná některé slavné a význačné osobnosti – filatelisty či filatelistky (ano, je mezinimi též několik žen). Osobnosti jsou to známé a pro svůj stát či obory udělaly velmi mnoho. Z fotografií jistě pozorný čtenář pozná všechny či většinu z nich.

Fotogalerie začíná americkým prezidentem Franklinem Delano Rooseveltem. Už jsme jej a jeho známkařskou vášeň v samostatném článku na našich stránkách popisovali. Anglická královská rodina je též poměrně známá svou sbírkou a ochotou některé cenné kusy vystavovat na světových výstavách. Alžběta má prý sbírání poštovních známek velmi ráda. Vášeň zdědila po svém otci. V další galerii jsou hudebníci, králové (král Farouk měl ve svých sbírkách i ucelené sbírky českých sběratelů), lovec nacistů, známá pakistánská politička Bénazír Bhuttová, Charlie Chaplin, další herci, kníže Rainier a současný papež František.

Návštěvníka muzea zaujme i Národní salon poštovních známek (a dalších artefaktů). Digitální fotoaparát zachytil i značné cennosti – schránky, celistvosti s cennými známkami a razítky. Suterénová hala je přístřeškem pro trojrozměrné exponáty – zejména dopravní prostředky dopravující poštu – letadla, dostavníky, automobily, vagón vlakovky. Vše je doplněno dobovými uniformami a předměty, které vytvářejí dojem, že jste se ocitli v té které době. Mimochodem věděli jste, že automobily americké pošty měly v pravé části řidičské kabiny? Víte proč? I to se dozvíte v Národním poštovním muzeu. V této části muzea v blízkosti vozu americké poštovní vlakové služby návštěvník uvidí i zajímavý poštovní pytel na zvláštní konstrukci. I jeho účel a funkci se návštěvník v muzeu dozví …

Autor textu a fotografií: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nové vlastní známky - Chameleon ČSOB - 8.12.2022
This is default text for notification bar