President a filatelista F. D. Roosevelt


FDR_01Letos uplynulo 70 let od úmrtí 32. presidenta USA Franklina D. Roosevelta (30.1.1882 Hyde Park, New York – 12.4.1945 Warm Springs Georgia), jedné z velkých postav americké historie a spojenecké protihitlerovské aliance, významného státníka a politického vůdce. Presidentský stolec zastával od 4.3.1933 do své smrti.

Veřejnost též věděla, že FDR byl od svých deseti let vášnivým filatelistou. Za svého života nashromáždil odhadem 1.250.000 poštovních známek a obsáhlou sbírku celistvostí, které též dostával od veřejnosti. Adresní strana některých z nich vzbuzuje úsměv – „Největší muž na zemi“, „Dar Boha Spojených státům severoamerickým“, „F. D. Russianvelt, President of the U.S.A.“ nebo „Chřestýš Roosevelt“. Tato zajímavá sbírka se bohužel nezachovala, po jeho smrti byla odprodána za částku USD 250.000,-.

Sběratelství poštovní známek a filatelistických artefaktů považoval za ušlechtilou zábavu.

FDR_02 FDR_03

USA, ale i celá řada dalších zemí vydala s jeho portrétem poštovní známky. Poštovní známky tvoří i doplněk řady suvenýrů, které jsou například k dostání v jeho Knihovně a muzeu (Franklin Delano Roosevelt Library and Museum) – viz reprodukovaná knižní záložka.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar