Významný slovenský filatelista na poštovní známce


Dne 5.12.2014 vydává Slovenská pošta a.s. poštovní známku „Deň poštovej známky: Severín Zrubec (1921 – 2011)“ v nominální hodnotě 0,60 Euro. Známka s rozměry 37,4×52,9 mm (včetně zoubkování) je vytištěna technikou rotačního ocelotisku v kombinaci s hlubotiskem na tiskových listech s 15 známkami a postranními kupóny. Autorem ocelorytiny poštovní známky a FDC je Mgr. art. Ĺubomír Žálec, ArtD. a autorkou poštovní známky, FDC a razítka FDC je Mgr. art. Mariana Žálec Varcholová. Známku i FDC vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s. Známka platí ve vnitrostátním styku a mezinárodním poštovním styku od 5.12.2014 do odvolání. Je koncipována zajímavým způsobem jako lichoběžník s dvěma trojúhelníkovými kupóny.

SEVERIN_ZRUBECNa známce je hlavním motivem portrét dr. Severína Zrubce, významného člena Zväzu slovenských filatelistů (a do rozpadu Československa i SČSF) s jeho autogramem. Dr. S. Zrubec byl čelným funkcionářem a zaníceným sběratelem a vystavovatelem. Významně se angažoval zejména v jurymanské komisi. Měl velmi přátelský přístup i ke specializovaným oborům, poštovní historii a celinám.

Zajímavé jsou i kupóny – pravý zobrazuje Zrubcovu první zlatou medaili, kterou získal na světové výstavě PRAGA 1962. V levém kupónu je logo Spolku sv. Gabriela, jehož byl zakladatelem. Razítko na FDC nese datum 5.12.2014 a domicil Lúčnica nad Žitavou.

POFIS_SK

Vydaná známka je velkou poctou nejen dr. Severínu Zrubcovi, ale i celé slovenské filatelii. Jedná se o první známku s portrétem filatelisty v našich šířkách a délkách.

Děkuji příteli Ivanu Tvrdému, významnému slovenskému poštovnímu historikovi za zaslání podkladů k vydání této známky (Poštovný vestník 23/2014).

Podrobnější informace o vydávané známce naleznete zde.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
V sobotu 6.12. ve 12:00 hodin si zapněte ČT1

V sobotu 6.12.2014 si v pravé poledne zapněte televizní stanici ČT1. Budete sledovat zajímavý pořad „Z metropole“, v jehož rámci...

Sborníky poštovní historie (70. a 80.léta 20.století)

Koncem srpna jsem na našich stránkách podrobně popsal vynikající počin našeho Poštovního muzea na publicistickém poli. Článek "Sborníky Poštovního muzea...

První vánoční pohlednice na světě

První advent nám přinesl ledovou krustu nad Českem. Současně nám připomněl, že nastal předvánoční čas plný řady příjemných povinností.  Jednou...

Zavřít