Významný slovenský filatelista na poštovní známce


Dne 5.12.2014 vydává Slovenská pošta a.s. poštovní známku „Deň poštovej známky: Severín Zrubec (1921 – 2011)“ v nominální hodnotě 0,60 Euro. Známka s rozměry 37,4×52,9 mm (včetně zoubkování) je vytištěna technikou rotačního ocelotisku v kombinaci s hlubotiskem na tiskových listech s 15 známkami a postranními kupóny. Autorem ocelorytiny poštovní známky a FDC je Mgr. art. Ĺubomír Žálec, ArtD. a autorkou poštovní známky, FDC a razítka FDC je Mgr. art. Mariana Žálec Varcholová. Známku i FDC vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s. Známka platí ve vnitrostátním styku a mezinárodním poštovním styku od 5.12.2014 do odvolání. Je koncipována zajímavým způsobem jako lichoběžník s dvěma trojúhelníkovými kupóny.

SEVERIN_ZRUBECNa známce je hlavním motivem portrét dr. Severína Zrubce, významného člena Zväzu slovenských filatelistů (a do rozpadu Československa i SČSF) s jeho autogramem. Dr. S. Zrubec byl čelným funkcionářem a zaníceným sběratelem a vystavovatelem. Významně se angažoval zejména v jurymanské komisi. Měl velmi přátelský přístup i ke specializovaným oborům, poštovní historii a celinám.

Zajímavé jsou i kupóny – pravý zobrazuje Zrubcovu první zlatou medaili, kterou získal na světové výstavě PRAGA 1962. V levém kupónu je logo Spolku sv. Gabriela, jehož byl zakladatelem. Razítko na FDC nese datum 5.12.2014 a domicil Lúčnica nad Žitavou.

POFIS_SK

Vydaná známka je velkou poctou nejen dr. Severínu Zrubcovi, ale i celé slovenské filatelii. Jedná se o první známku s portrétem filatelisty v našich šířkách a délkách.

Děkuji příteli Ivanu Tvrdému, významnému slovenskému poštovnímu historikovi za zaslání podkladů k vydání této známky (Poštovný vestník 23/2014).

Podrobnější informace o vydávané známce naleznete zde.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar