Category Archives: Známky

Přilétne do Česka „Obrácená Jenny“?


Sbírání známek je v časech krize výhodnou investicí. A i díky tomu se teď s vysokou pravděpodobností dostane do Česka i nejvzácnější americká známka Inverted Jenny s odhadovanou cenou 10 milionů korun.

Do Česka s největší pravděpodobností zamíří exemplář nejvzácnější americké poštovní známky Inverted Jenny.

„Na našem území ji v dějinách filatelie nikdo nikdy neměl. Zamýšlená cena je 10 milionů korun,“ říká filatelista, soudní znalec a člen Prestige Philately Club Prague (PPCP) David Kopřiva, který pomáhá obchod zprostředkovat.

„Pakliže se to podaří, byla by vystavena na konci roku 2023 na bienále Prestige Philately Clubu v Obecním domě,“ doufá David Kopřiva. „Je to velice pravděpodobné, v tomto byznyse se může stát cokoliv, ale je to na 99 procent.“

Zbývající část článku si můžete přečíst na tomto odkazu

Zdroj: Seznam zprávy


 

Anketa o najkrajšiu slovenskú poštovú známku 2020


Zväz slovenských filatelistov v spolupráci so Slovenskou poštou, a. s. a filatelistickým portálom www.postoveznamky.sk vyhlasuje verejnú anketu o najkrajšiu slovenskú poštovú známku a najkrajšiu obálku prvého dňa (FDC) vydanú v roku 2020.


Účastníci ankety odpovedia na nasledujúcu anketovú otázku:
Ktorú slovenskú poštovú známku vydanú v roku 2020 považujete za najkrajšiu?


Okrem toho môžu tiež odpovedať na ďalšie dve otázky:

  • Ktorú obálku prvého dňa (FDC) vydanú v roku 2020 považujete za najkrajšiu?

  • Aký námet (motív) navrhujete spracovať na slovenských známkach v budúcich rokoch?


Zapojit se do ankety můžete kliknutím na tento odkaz

Uzávierka ankety je 31. júla 2021

Zdroj: Zväz slovenskych filatelistov


 

Rakousko 1850 – Monografie a specializovaný katalog


V letošním roce uplyne 170 let od vydání „prvních našich známek“. Dovolte, abych představil čtenářům webových stránek KF 00-15 novou monografii a specializovaný katalog RAKOUSKO 1850, který vychází nově po deseti letech a je zpracovaný kolektivem autorů: Jan Pelikán, Ing. Břetislav Pour, CSc. a Ing. Dr. Pavel Hirš, Ph.D.

V katalogu jsou na více jak 130 stranách vyobrazeny barevné odstíny známek a jejich cenové ohodnocení v Kč. Přehledné vyobrazení a popsání všech typů u jednotlivých hodnot 1 kr až 9 kr ve zvětšené velikosti. Na 10 stranách jsou vyobrazena téměř všechna rakouská „němá razítka“ s jejich bodovým a cenovým ohodnocením. Podrobně jsou zpracovány nejdůležitější speciality, např. retušované typy, spojené typy, rýhovaný a pruhovaný papír, strojní a archové obtisky, známky s podloženým středem, oboustranný tisk, stehová průsvitka (Ladurner), atd. V katalogu je doloženo poštovní použití známek 1. emise na mimořádných až unikátních celistvostech (např. unikátní smíšené frankatury 2 kr 1850 + 2 kr 1858 a 2 kr + 10 ct, razítka červená, modrá a zelená, půlené frankatury, Tokajské průpichy atd.). Dále katalog uvádí několik dopisů prvního dne vydání známek (1.6.1850), m.j. unikátní reko-dopis s jediným známým razítkem Recomandirt na prvním dni a dopis s jediným známým modrozeleným razítkem prvního dne z Uherska, dopisy z druhého, třetího, čtvrtého dne platnosti atd. V katalogu jsou také zobrazeny poštovní formuláře (zpáteční recepisy a poptávací listy) a ukázka novotisků.Náklad 700 kusů v rozsahu 136 stran formátu B5. Tisk je plnobarevný, ofsetový, na křídovém papíru 130 g s pevnou vazbou.

Cena katalogu je 500 Kč + poštovné a obálka 88 Kč.

Objednávat jej lze emailem na adrese: filatelie.pelikan@email.cz

Věřím, že se nová monografie a specializovaný katalog RAKOUSKO 1850 dostane mezi všechny naše filatelisty zabývající se rakouskou klasikou a přinese jim nové zážitky při sbírání prvních rakouských známek emise 1850.

Jan Pelikán
Člen Komisie znalcov ZSF pro obor Rakousko 1850-1918.
Web: www.rakouskeznamky.cz


 

Mezinárodní jury Nexofil a Nexonum v Madridě nadělovala České poště


Mezinárodní jury Nexofil a Nexonum v Madridě s potěšením informuje, že udělila České poště za rok 2019 následující ceny:

  • 1. místo v kategorii Nejlepší známkový design světa aršík “30. Výročí sametové revoluce a Karel Kryl” – autor Zdeněk Netopil a rytec Václav Fajt.

  • 3. místo v kategorii Nejlepší ručně rytá poštovní známka světa “Umění na známkách: Václav Radimský” – autor Václav Fajt.

  • 3. místo v kategorii Nejlepší ofsetová známka světa “Technické památky: První koňská tramvajová linka” – autor Milan Bauer.


Gratulujeme!

Zdroj: @Exponet Blogspot


 

Nejkrásnější známka roku 2019 (aktualizace)


 

České známky zabodovaly ve světě


 

Oznámení známkové tvorby


Prodejny Známkové tvorby na Hlavní poště v Jindřišské ulici 14 jsou v současné době přechodně uzavřeny.

  • Prodejna – přepážka č. 29 je od 26. 3. 2019 přechodně uzavřena z důvodu onemocnění.

  • Prodejna – přepážka č. 30 je uzavřena od 7. 3. 2019 z důvodu zrušení přepážky. Probíhá zde předávací inventura.


Prodejny ZT na Hlavní poště není možné v současné době zprovoznit,

prosíme o Vaše pochopení. Za komplikace se Vám omlouváme.

O změnách, včetně prodejní doby, Vás budeme neprodleně informovat.


Současně sdělujeme, že nejbližší specializovaná prodejna filatelie je v Postfile na Ortenově náměstí 542/16, Praha 7 – Holešovice (tramvají č. 6 ze zastávky Vodičkova nebo Jindřišská ulice směr Palmovka, zastávka Ortenovo náměstí). Přechodně se můžete obrátit i na filatelistické přepážky na poště Praha 01 v Kaprově ulici 40/12 v Praze; Poštovní muzeum v ulici Nové Mlýny 2 v Praze 1. K využití jsou i písemné Služby filatelistům, Nákladní 29, 362 07 DEPO Karlovy Vary.

Břetislav Janík – vedoucí samostatného oddělení Známková tvorba Česká pošta, s.p.


 

České poštovní známky opět bodovaly


NEXOFIL – AWARD 2018


Zatím poslední ocenění získala známková tvorba České pošty na světové soutěži národních poštovních operátorů a jejich poštovních známek s názvem Premios Nexofil 2018. Vyhodnocení soutěže se konalo v úterý 23.10.2018 v Královské mincovně v Madridu a hodnotily se známky vydané v roce 2017.

 

PRAGA 2018 – prodejní Expo v kongresovém centru hotelu Olympik


Světová výstava PRAGA 2018 je akcí na nejvyšší filatelistické úrovni. Největší doprovodnou akcí výstavy PRAGA 2018 bude prodejní Expo v hotelu a kongresovém centru Olympik, kterého se zúčastní několik desítek poštovních správ, dealerů a aukčních domů z celého světa.

Organizaci Expa zajišťuje firma Double Impact, pořadatel mezinárodního veletrhu Sběratel, který je největším setkáním sběratelů ve střední a východní Evropě (ten proběhne tradičně v září, 7. – 8.9.2018).


Otevírací hodiny: 15. – 17. 8. 2018 (10:00 do 18:00 hod.)
18.8.2018 (10:00 do 16:00 hod.)
Vstup: zdarma


Další informace o prodejní výstavě, seznamu vystavovatelů apod. najdete na Praga 2018 Expo.

Zdroj: Sběratel.info


 

Česká republika uspěla ve světové filatelistické soutěži v Madridu


Ve španělském Madridu proběhlo dne 2. listopadu 2017 vyhlášení nejlepších známek světa (v celkem deseti kategoriích). Tentokrát se jednalo o známky vydané v roce 2016. Česká pošta získala 3. místo za nejkrásnější ručně rytý ocelotisk světa. Autorem rytiny je pan Václav Fajt, předlohou František Tichý (1896-1961) Klaun s opicí (1933).

 
Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar