ANTONÍN HOZA – významný český filatelista, poštovní historik a celinář


Antonin_HozaŽivot neuvěřitelně utíká nám všem, sběratele nevyjímaje. Věnujeme se krom jiného našim sbírkám, jejich rozšiřování a úpravám. I když se setkáváme se svými kolegy, ruku na srdce, co o nich víme? Co vlastně sbírají, jak žijí, jaké je jejich občanské povolání. Později, když odejdou do filatelistického nebe, je již pozdě. Přitom i v našem klubu bylo a je řada osobností, se kterými hovoříme, sdílíme jejich radosti a starosti, ale detailů o jejich životě moc nevíme.

Jednou z takových osobností je i významný člen našeho klubu a na svou dobu známý filatelista, poštovní historik a celinář pan Antonín Hoza (leden 1894 – 3.1.1973). Svého času neexistoval u nás filatelistický časopis, kde bychom nenašli jeho články a stěžejní rozsáhlé práce. Není divu – od mládí se věnoval filatelii, celý život byl filatelisticky organizován. Záhy se věnoval specializovaným oborům. Zaměřil se především na razítka, polní pošty a československé celiny.

Nejdůležitější byly Hozovy studie v bratislavském Filatelistovi (1946-1951), seriál o celinách v Časopise českých filatelistů a Seznam československých celin ve Filatelii (1963-64). Byl i spoluautorem Monografie celin platných na našem území (rukopis vystaven na výstavě PRAGA 1962). Knižního vydání se Antonín Hoza již nedožil.

Bardi poštovní historie organizovaní v našem klubu na něj zejména v 70. a 80. letech, kdy klub organizoval řadu významných celinářů, vzpomínali a odborně se na něj odvolávali. Byl jedním z průkopníků historie poštovnictví, razítek, ale zejména celin. Záslužné je, že v době, kdy se těmto oborům věnoval jen málokdo.

Ti, kteří jej znali, vzpomeňte si na něj, ti, kteří jsou mladší a neměli šanci jej poznat, začtěte se do jeho článků a studií. I když doba pokročila, přece jen v nich najdeme leccos poučného. Jako ukázku přikládám články „Vznik a vývoj pošty“, který otiskla Filatelie v roce 1972 a článek „Seznam československých celin“ (F24/1963 a F24/1964). Níže máte možnost si zmiňované články stáhnout ve formátu PDF.

Autor: Ivan Leiš 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar